EDITÖR'DEN
Giriş Tarihi : 31-12-2017 14:23

Nobel Tıp Ödülü ve Biyolojik Saatimiz

Bu seferki editör yazımda 2017 yılı Nobel Tıp Ödülü’nü alan ABD’li bilim insanları Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young’un araştırmaları hakkında bahsetmek istedim

Nobel Tıp Ödülü ve  Biyolojik Saatimiz
Sevgili okurlarım;

Bu seferki editör yazımda 2017 yılı Nobel Tıp Ödülü’nü alan ABD’li bilim insanları Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young’un araştırmaları hakkında bahsetmek istedim.

Biyolojik saatimizi inceleyen ve iç yüzünü aydınlatan Hall, Rosbash ve Young’un bulguları bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik ritimlerini Dünya’nın devinimi doğrultusunda nasıl adapte ettiklerini açıklıyor.

           GECE ÇALIŞMASI             

Nobel Komitesi’nden yapılan açıklama şöyle: “Yeryüzünde hayat, gezegenimizin dönüşüyle uyumludur. İnsanlar da dahil yaşayan organizmaların bir iç, biyolojik saati olduğunu ve bu saatin organizmanın günün doğal ritmine uyum sağlamasına yardımcı olduğunu biliyorduk. Ancak bu saatin nasıl çalıştığını Hall, Rosbash ve Young’ın çalışmaları sayesinde öğrendik. Bu bilim insanlarının çalışmaları, bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik ritimlerini Dünya’nın devinimiyle nasıl uyumlu hale getirdiğini anlamamıza yardımcı oldu” ifadeleri kullanıldı.

Anlaşıldığı gibi günlük hayatımıza bu bilgileri uygularken düzenli uykunun ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda bir çok mesleklerde gerektiren çalışma saatleri nedeniyle (Gece çalışma gerektiren tüm meslekler)  sağlığa nasıl bir etki (Daha dogrusu nasıl etkiler) yapabileceğini tahmin edebilmek daha kolaylaştı.
Umulur ki Nobel ödülünün böyle bir araştırma alanına verilmesi bu sahada ki bilgi gelişimini artırır ve ilerde biyolojik saatimizi „ayarlamakta“ kolaylıklar sağlanabilir.

           TAKVİMLERİMİZ             

2018’e yoğun bir tempoyla girdik. Her yıl okurlarımıza vermiş olduğumuz ve büyük beğeni gören duvar takvimimizin dağıtımına bir ay öncesinden başladık. Çok büyük ilgi gördü. Bu yıl da Almanya takvimimizle yeni yıla girdi. Ayrıca okurlarımıza daha çok haber sunmak için haber ajansı aboneliği başlattık. Aynı şekilde konusunda uzman hekim arkadaşlarım da yazıları ile bu sayımıza renk kattı. 

      ABONE KAMPANYAMIZ     

Ayrıca yeni başlatmış olduğumuz abone kampanyamızın hekim arkadaşlarım tarafından ilgi görmesi sevindiricidir. Meslektaşlarımın dergiye olan desteklerini takdirle karşılıyorum. Abone olan meslektaşlarıma teşekkür eder,  kampanyamızda daha çok hekim arkadaşımı görmekten mutluluk duyarım. 

Yazımı sonlandırırken tüm okurlarımızın, meslektaşlarımın, herkesin yeni yılını kutlar, 2018 yılının sağlık esenlik ve huzur getirmesini dilerim. 

AdminAdmin