EDITÖR'DEN
Giriş Tarihi : 04-04-2020 13:44

Dünya’nın ‘ebola’ ile imtihanı

Sevgili okurlarım, bir önceki yazımın başlığında “ 2020 Güzelliklerle Geliyor. ” demiştim. Ama ne yazık ki öyle olmadı...

Dünya’nın ‘ebola’ ile imtihanı
Bildiğiniz gibi dünya ülkeleri Coronavirüs pandemisi ile amansız bir mücadele içine. Çin’de başlayıp Avrupa’yı mesken tutan ve ABD’de de  hızla yayılmayı sürdüren bu salgın ülkelerin sınırlarını kapatmalarına dünya hava ve kara ulaşımının durmasına da yol açtı. Uzun bir müddet  de gündemi işgal edeceği tahmin ediliyor.
Sadece Almanya için tahminler 170 Bin ölüm vakası hesaplanmaktadır. İnşallah bu sayı hiç gerçekleşmez ve uygulamalar ölü sayısını minimuma indirir.

        KURALLARA UYALIM                    

Coronavirüs bütün yaşantımızı etkiledi. Salgından korunmak için herkes evinde kalmayı, evinde çalışmayı tercih etmek zorunda kaldı. TV’de, sanal ortamlarda hergün onlarca uzman Coronavirüs’ünden korunma yolları konusunda bilgiler sunmakta. 
Koronavirüs’den kendimizi korumak için hijyen kurallarını titizlikle uygulamamız gerekir.İnsanların yoğun olduğu yerlerden uzak durmamız gerekmektedir. Bir aşı bulunasıya kadar bu uygulamaların devamı gerekebilir.
Şu an ki bilgilere göre aşı en erken 2021 yılında hazır olacaktır. 
Haliyle bu hastalıktan biz sağlık personelleri de çok ciddi etkilenmekteyiz. Risk altındayız. 
Bu sayımızda Koronavirüs ağırlıklı bir çalışma yaptık. Hannover’den Dr. Ramazan Salman’ın konu ile ilgili geniş araştırması bir çok okurumuza  bu hastalıkla mücadele ve korunma  konusunda yol gösterici olacaktır. 
Bunun dışında Koronavirüs’ ün insan psikolojisi üzerindeki etkisi konusunda konunun uzmanları görüş ve düşüncelerini okurlarımız için kaleme aldılar. 
Bu salgından ençok etkilenenlerin başında da diş hekimlerimiz gelmekte. Konu ile ilgili Fransa’dan  Dr. med. dent. Canan Özcan’ın yazısı ilgiyle okunabilinir.  Ayrıca Avusturalya’da bulunan arkadaşımız sosyal pedagog Esma Arslan da yazısında Avusturalya’daki durumu özetledi. 
Ama herşeye rağmen hayat devam ediyor. Etmek zorunda. Bu hastalıktan korunmak için azami gayret gösterirken normal hayattan da kopmamaya da azami ölçüde dikkat etmemiz gerekiyor. 

     DAĞITIMDA DEĞİŞİKLİK              

Bu sayımızla Almanya’daki gazete bayilerinde yer almayı planlıyorduk. Fakat bir çok gazete bayiinin kapalı olduğu bilgisi gelince bayi satışımızı bir sonraki sayıya bıraktık. Başta tüm meslektaşlarım olmak üzere herkesi dergimizi gazete bayilerinden satın almaya davet ediyorum. 

Yazımı sonlandırırken tüm okurlarıma  virüssüz sağlıklı bir bahar dilerim.

Prof.Dr. med. Ali E. Erdoğan

AdminAdmin