EDITÖR'DEN
Giriş Tarihi : 06-01-2020 08:02

2020 güzelliklerle geliyor...

Sevgili okurlarım, sizlere bu yazımda sağlıklı ve mutlu bir kış sezonu dileyip güzel haberleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

2020 güzelliklerle geliyor...

Geçen sayıda size kalp bağışı hakkında kısaca da olsa birkaç bilgi vermiştim.  Lütfen bağış hakkındaki fikrinizi kendinizle istişare edin ve kabul ediyorsanız belgeyi yanınızda taşıyın (Spendeaisweis).
Bu belgeyi sağlık sigortanızdan veya herhangi bir sağlık kurumundan alabilirsiniz.

  KALP HASTALARINA UMUT   

Yeterince kalp nakli gerçekleşmediği için teknoloji deki imkanlar da giderek gelişmekte: VAD (ventricular assist device) denilen icat ile kalp nakli bekleyen hastaların ömrünü uzatabiliyor. En aktüel verilere göre 5 yıla kadar yaşayabilen hastalarımız var ki bu süre daha on sene önceye kadar imkânsız gibi gözükmekteydi.
VAD’lerin bu kadar gelişmiş olması bir yandan sevindiriyor, ancak o hastaların bu makinelerle yaşamaları bir hayli zorlukları da yanında getiriyor. Şu an bir final kalp yetmezliği olan insan için en uygun tedavi hâlâ kalp nakli. Gene de VAD’ler insanlarımıza umut vermekte ve en son versiyonunda takılan piller 1 hafta boyunca kalbi teşvik edebilmekte (On sene önce maksimum süre 12 saat idi).
Bu yönde teknolojiyi kullanabilen hastanelerin sayısı azaltılıp merkezleşmeye gidilerek daha çabuk ve daha sonuçlar alınmak istenmekte. Örneğin Hessen eyaletinde kalp nakli yapan hastane sayısını bire düşürüp bu alandaki tecrübe yaygınlaştırılmak istenmekte.
Bu konu hakkında daha detaylı bilgiler isterseniz bana elektronik posta ile ulaşabilirsiniz (erdogan@ipz-giessen.de).

    BİRAZ DA  BİZDEN HABERLER              

Şu an okumuş olduğunuz Ocak sayımız her sayımızda olduğu gibi büyük bir emekle hazırlandı.  Dergimizin kapak sayfasını meslektaşım Prof.Dr. Can Cedidi’ye ayırdık. Cedidi başarısını okurlarımızla paylaştı. Mutlaka okunması gereken bir röportaj. Bu sayımızda başka neler var diyecek olursanız çok sayıda röportaj ve haberler de bu sayımızda yer almakta.

   DAĞ DEMEDİK, TAŞ DEMEDİK     

Her yıl başında tüm Almanya genelinde dağıttığımız takvim geleneği bu yıl da sürdü. Arkadaşlarımız takvimleri ulaştırmak için ayak basmadıkları yer bırakmadı. Bir hafta içinde 10 bin km yol yapmak kolay değildir. Takvimleri Almanya’nın en ücra köşelerine kadar ulaştıran  arkadaşlarımızı tebrik ve takdir ediyorum.

Yazımı sonlandırırken, yeni yılın hepimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Saygı ve sevgilerimle
AdminAdmin