EDITÖR'DEN
Giriş Tarihi : 03-01-2015 15:20

İyisiyle, kötüsüyle bir yılı geride bıraktık

Saygıdeğer okurlarım, 2014 yılını çıkış ve inişlerle geride bıraktık. Batı Afrika ülkelerinde 6 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Ebola salgını 2014 yılının öne çıkan olayları oldu.

İyisiyle, kötüsüyle bir yılı geride bıraktık

Avrupa'da da ilk Ebola vakası 2014 yılı içinde görüldü. Türkiye'de yaşanan maden kazaları da yıl içinde yüreklerimizi yaktı. Michael Schumacher'in vahim kazası, 2014 yılında yaşanan üzücü olaylardır. Almanya'nın futbolda şampiyonluğu bir nezbe olsun morallerin düzelmesini sağladı. Amerikali bilim adamları Eric Betzig ve William E. Moerner ile Alman bilim adamı Stefan W. Hell geliştirdikleri "yüksek çözünürlüklü floresan mikroskop" çalışmasıyla Nobel Kimya ödülüne layık görüldü. Bir başka başarı da Japonya'dan geldi. 2014 Nobel fizik ödülünü de japon bilim insanları paylaştı. 

 2015 BEKLENTİ YILI OLACAK    

Bütün bunlara rağmen 2015 yılına büyük beklentilerle giriyoruz. Geçtiğimiz yıl yaşadığımız afetleri, sorunları , sıkıntıları bu yıl da yaşamamak en büyük dileğimizdir.  2015 için umudumuz tıbbi açıdan da Ebola virüsü ve onunla ilgili riskleri azaltabilmek ve bir aşı geliştirmede ilerlemek ve hatta sonuç elde edebilmek.

Hepimizi tedirgin eden ve gün geçtikçe ilerleyen İslamfobi-Pegida'nın da  yeni yılda son bulması dileklerimiz arasında. 

 2015'LE GELEN DEĞİŞKLİKLER              

Ayrıca okurlarımıza dolu bir yeni yıl sayısı sunmaya çalıştık. Sağlık sigortası konusuna önemli isimlerden Necati Suözer  2015 yılında sağlık alanında yapılan değişikleri özetledi.

 BİZDEN BİR KAÇ HABER               

Biraz da ‘mutfak’tan haber vermek gerekirse arkadaşlarımızın hazırladığı ve her yıl okurlarımıza ücretsiz olarak sunduğumuz 2015 yılı takvimimiz Almanya genelinde dağıtıldı. Büyük ilgi gören takvimlerin dağıtımı Ocak ayı boyunca sürecektir. Takvimlerimiz önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da sponsorlarımızın desteği ile ücretsiz dağıtıldı.

Abone kapmanyamız 2015 yılında da devam edecek. Bazı okuralarımız dergilerini gazete bayilerinde bulamamaktan şikayetçiler. Konu ile ilgili dağıtım firmamızla yazışmalarımız sürüyor. Abone olarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Yazımı sonlandırırken 2015 yılının tüm insanlık için barış ve huzur getirmesini temenni ederim.

Saygılarımla.

 Prof. Dr. med Ali Erdoğan


( DETAYLARINI OCAK SAYIMIZDA OKUYABİLİRSİNİZ )

AdminAdmin