Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 28-09-2015 10:33

Yine biraraya gelme çağrısı

YILLARDIR HER KATILDIĞIM TOPLANTIDA AVRUPA’DA YAŞAYAN TÜRKİYE KÖKENLİ SAĞLIKÇILARI BİRÇATI ALTINDA TOPLAMANIN ÖNEMİNİ ANLATMAYA ÇALIŞIYORUM.

Yine biraraya gelme çağrısı
   Geçen ay ki Avrupa Sağlık Dergisi’nde diş hekimlerinin ‘titr’ ları ile ilgili yazmiştim.Bu konu da pek fazla ilgi olmadığını üzülerek gördüm.
    Yurt dışında çalışan sanırım 2000 civarında diş hekimi var. Bunlar dağınık bir şekilde Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşamlarına devam ediyorlar.

           Dt NEDEN KULLANILAMIYOR ?                 

Ben de 30 sene onlar gibi yaşadım ve çalıştım.
Bir gün farkettim ki ; Avrupa’nın pek çok ülkesinde insan hekimleri gibi diş hekimleri de ‘Doktor Med. Dent.’ , akademik ünvanı ile diploma almaktadırlar. Doktora tezleri ise son sene hazırladıkları bir diploma çalışmasıdır.
Türkiye’de ise , diş hekimleri 5 sene eğitim görmekte ve diş hekimi olarak diploma almaktadırlar. Bunun kısaltılmışı “Dt.” dir ve genellikle tanınmamakta ve kullanılmamaktadır.
Bu nedenle yurt dışında diplomaları kabul edilen Türkiye’li diş hekimlerine akademik ünvanları verilmemekte ve bu hekimler bir nevi diskrimine edilmektedirler.
    Ve geçen ayki yayınlanan yazımı yazdım.

     ORTAK BİR İLETİŞİM AĞIMIZ OLMALI               

    Bu konu dediğim gibi özellikle yurt dışında ki dış hekimlerini ilgilendiren bir konu. Eğer yurt dışındaki dış hekimleri arasında bir ağ olmuş olsa idi, bu konuda benim gibi düşünen arkadaşlara ulaşmam ve onlarla birlikte belki bir şeyler yapabilirdik. Ama Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenli sağlıkçıları bir ağ içinde toplayabilmek, aralarında en azından sanal bir ağ oluşturmak çok zor.
Bu konuda yıllardır hep yazıyorum ve katıldığım seminerelerde, kongrelerde , Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenli sağlıkçıları bir çatı altında toplamanın önemini anlatmaya çalışıyorum.

           SAĞLIK TURİZMİ AÇISINDAN             

    Özellikle sağlık turizmin de bu konu çok önemlidir. Türkiye’de sağlık turizminden faydalanan bir insana tedavi sonrası oluşabilecek istenmeyen durumlarda danışabileceği ve yardım alabileceği bir kurumu oluşturmak lazımdır. Böyle bir kurum hem hastalara güvence verecek ve hem de Avrupa’da yaşayan sağlıkçılarımızı biraraya getirecektir.
    Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Derneği’ne bu sene yapacakları kongrede konu ile ilgili bir sunum yapmayı teklif ettim. İlgilenirlerse orada yapılacak bir çalıştay ile hem değişik ülkelerdeki sağlıkçılarla biraraya gelinir ve Türkiye’deki sağlık turizmi ile ilgili kurumları bu sağlıkçılara tanıtma olanağı hazırlanabilir.
    Ayrıca her ülkede sağlık turizmi derneklerini oluşturmalıyız. Avusturya’da kurulan Avrupa Türkiye Sağlık Turizmi derneğini Avrupa’nın her ülkesine yaymak, Türkiye’deki sağlık turizminden faydalanan hastaların büyük bir sağlık endişesini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

     BAYRAM BİZİ YAKINLAŞTIRILMALI         

    Türkiye tarihinin en kötü günlerini yaşıyor. Hiç layık olmadığı bir duruma düşürüldü. Terör canımızı yakıyor. Gencecik insanlarımız ölüyorlar. Hem kendileri ve hem de aileleri neden böyle bir acı kaderi yaşıyor. Yıllardır birarada yaşayan insanlar birbirlerine düşman yapılmak isteniyor. Kurban Bayramı’nı yaşadığımız şu günlerde bayramlar insanları birbirlerine yakınlaştırır. Umarım bu bayram da insanlarımız sevgi ile saygı ile biraraya gelirler.
    Bayramınızı kutlar, Türkiye’ yi kişisel çıkarları için huzursuz edenlerin islah olmalarını Allah’tan dilerim.
Saygılarımla.

Serdar BEKLEN
         Dt. PhD
s.beklen@gmx.at

AdminAdmin