Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 31-12-2017 14:31

TIBBI HATALARI önlemek mümkündür

TIBBI HATALARI  önlemek mümkündür
Zaman zaman kulağımıza gelir. “ Şu hatadan ötürü, şunu yaşadık mağdur olduk” Peki bu hataları önlemek mümkün müdür ? Hataların önlenmesinde bizlere düşen vazifeler nelerdir ? Hiç bunları düşündük mü ?

TEDAVİDE HASTA EMNİYETİ ÖNEMLİDİR 

Düşünüp ve sormak kaydı ile tibbi hataları engellemek mümkündür. Tedavide hasta emniyeti çok önemlidir. Modern tıp her zaman karışık ve yüksek teknolojik bilgiler içermektedir.  Herhangi bir şeyin yanlış gitmesi neticesinde, buda zincirleme kritik hatalara sebebiyet verebilir. Elbette ki hata yapmak insanın tabiyatında vardır, lakin tıp alanında böyle birşeyin gerçekleşmemesi gerekir. Birçok şey daha önceden dikkat edilirse, engellenebilir. Bu vesileyle daha az hata oluşmuş olur.  Hasta emniyetinden  uzman kişiler sorumludurlar. Bunun için bir sürü şeyler yapılır; ameliyat kontrol listesi, hijyenle ilgili birçok tedbirler, risk yönetimi ve hata bildirme sistemi gibi…. Bunların hepsi hastahanede yapılır. Buradaki amaç;  hizmet kalitesinin en iyi şekilde Almanya´da  sunulması hedeflenmektedir. Hastalar herşeye rağmen uyanık olmalıdırlar, hastalık ve tedavileri hakkında kendilerini bilgilendirmelidirler. 

        BİLGİLERİ YAZIYA DÖKÜN       
       
Elbetteki herşeyi bilmeniz mümkün olmamakla birlikte, doktorun, ilaçlar ve tedavi imkanları hakkındaki köklü açıklaması sizi dahada rahatlatır. Doktor ilaçlar ve buna bağlı olarak alejik  ve ilaçların uyuşmazlık durumları hakkında detaylı olarak hastayı bilgilendirmelidir. Çünkü ilaç tedavi sonucunu çok büyük ölçüde etkiler. En mantıklı olan şey ise; herşeyi yazmaktan geçer. Unutmadan  önemli şeyleri  deftere not etmek. İlaçlar için, ilaç kullanma planı vardır, bunuda hastanın isteği doğrultusunda,  her doktor kendisi düzenlemelidir. O evraklarıda doktora veya kliniğe  geldiklerinde beraberlerinde getirmelidirler.

 ÇEKİNMEYİN SORGULAYIN

Net bir resim elde etmek için, nasıl mümkün, nasıl iyi olur  soruları  sorulur,  buradaki ana kural da budur. Herhangi birşey anlaşılmadığında, sorgulamak gerekir. Yaşlı hastalar böyle durumlarda  sebepsiz olarak maalesef çok çekinmektedirler. Her hasta kendi tedavisi ve ilaçları hakkında yeteri kadar bilgi ve  zaman sahip olmalıdır. Şayet ikinci doktor görüşüne ihtiyaç varsa, hangi hastahane benim için en iyi hastahane?  Ne tür tedavi imkanları vardır? Ne kadar fazla birlirseniz, kendinizi o kadar emin ve bağımsız hissedersiniz. Bu türden adımlar hasta emniyetini yükseltir.

  2017 YOĞUN BİR YIL OLDU  

AOK Hessen olarak yoğun bir yılı geride bıraktık. Bir taraftan toplumun sağlık alanında bilinçlenmesi için düzenlediğimiz toplantılar  büyük ilgi görürken yetişkinler kadar gençleri de, çocukları da ihmal etmedik. Gençlerimizin ve çocuklarımızın sağlıklı bedene sahip olması için yüzme ve değişik dallalda aktiviteler tertip ettik. 

     90 BİN GENCE ULAŞTIK           

Kreş ve okullarda ki prevensiyon ( Hastalığı önleme ) projeleri için AOK Hessen 2017 yılı içinde 3,2 milyon Avro harcadı. Toplamda 30 program ve girişim desteklendi ve bu vesile ile eyalet dahlinde 90.000 kişi öncelikle çocuk ve gençlere ulaşıldı. Bu hizmetlerden yüksek derecede  kreş ve okul bünyesinde ki  çocuk ve gençler istifade etmiş durumdalar. 
     KURSLARA BÜYÜK İLGİ   
          
2017 Yılı içinde düzenlediğimuz  kurs programlarımızda 2016 yılına karşı önemli artış oldu. Eyalet dahilinde 711 kurs gerçekleşirdik. Bu sayı 2016 yılında 455di. 2017 yılında  8.036 kişi sağlık kurslarında istifade ederken, bu sayı 2016 yılında 5.344 katılımcı ile sınırlı kalmıştır. Bu hizmetlerden hariç diğer kurs öğretmelenlerinden alınan hizmetler içinde AOK Hessen olarak 1,7 milyon Avro değerinde ödeme yapmış durumdayız. Bu da geçen seneye göre % 55  daha fazla bir ödeme anlamına gelmektedir. İşletmeler dahilinde sunumuş olduğumuz sağlık teşvik hizmetleri içinde 3,2 milyon Avro oranında ödeme olmuştur. 2018 yılında daha güzel çalışmalarda buluşmak üzere sağlık ve esenlik dolu bir yıl dilerim.  

Sağlıcakla kalın.  

AdminAdmin