Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 06-01-2020 08:47

Sağlık turizminde İzmir ve Ege bölgesi

Şu an ülke genelinde geçerli olan tıp fakültesinin ilk senesi için, sene sonundaki zorlu sınav kaldırıldı. Üniversiteler kendi kapasitelerine göre öğrenci sayısını belirleyecek.

Sağlık turizminde İzmir ve Ege bölgesi
Sağlık turizmi denince akla hemen İstanbul ve Antalya gelmektedir. Bu iki şehrin turist potansiyelinin fazla bundan etkendir. Ama sağlık turizmi tüm illerde yapılabilen bir çalışmadır.

Sağlık turizminde rol oynıyan önemli faktörlerden birisi ekonomik olarak hastaların ilgisini çekmesidir. Fakat olay sağlık olunca yapılan tedavilerin insanlara ve  sağlıklarına  en ufak bir zarar vermemesi önemlidir ve buna dikkat etmek gerekir. Türkiye’de sağlık turizmi hizmetleri kaabiliyetli, tecrübeli hekim ve sağlık uzmanları ve teknolojik olarak çok gelişmiş olanakları olan sağlık kurumlarınca yapılmaktadır. Yani bir anlamda İstanbul’daki sağlık kurumları ile arasında teknolojik bakımdan  bir fark yoktur.
İzmir son zamanlarda aldığı göçle nüfusu 4 milyon civarında olan bir şehirdir. Aynı zamanda Ege bölgesinin de en büyük ve önemli bir kentidir. Bünyesinde barındırdığı Üniversiteler, Tıp fakülteleri, eğitim ve araştırma hastahaneleri ve özel sağlık kurumları ile iyi bir sağlık hizmeti vermektedir.

       İZMİR ÖNEMLİ BİR SAĞLIK KENTİMİZ     

Ayrıca yakınlarında bulunan Efes, Meryem ana kilisesi, Bergama gibi önemli antik özelliği olan bir kenttir. Yine İzmir, M. Kemal Atatürk önderliğinde verdiği, Türkiye Cumhuriyetinin kurtuluş ve bağımsızlık savaşında , savaşın ilk ve son kurşununun atıldığı kenttir.İzmir Türkiye’nin en çağdaş ve ilerici kentidir.

Avrupa’da yerleşik pek çok İzmir ve Ege bölgesinden  gurbetçilerimiz var. Bu insanlar  tatilde ülkelerine geldiklerinde Türkiye’deki sağlık turizminden faydalanmak isterler. Dış tedavilerini, estetik    ameliyatlarını ve bazı diğer tedavilerini İzmir ve yakın yerlerdeki sağlık kurumlarında yaptırmak isterler. Ama  pek çoğu bu tedavi kurumlarını ve olanaklarını tanımamaktadırlar.
Bu tedavi kurumları kendilerini Avrupa’daki yerleşik İzmir ve Egelilere tanıtmak için sağlık turizmi fuarları düzenlemeleri gerekir. Avrupa’nın büyük kentlerinde yapılacak sağlık turizmi fuarları ile bu kurumlar kendilerini hem Avrupalılara ve hem de Avrupalı Türklere tanıtabilirler. Bu fuarlar da kısa seminerler ve tanıtıcı bilgiler verilebilir. Yine bu fuarlara dvet edilecek o yöredeki Türkiyeli sağlık elemanları ile tanışılır ve bu uzmanlar ile birlikte çalışma olanakları hazırlanır.

         SAĞLIKÇILAR AVRUPAYA AÇILMALI          

Sağlık turizminde hastalar, tedavi kurumları kadar önemli olan bir üçüncü unsur da tedavi sonrası bakım,kontroller ve komplikasyonların tedavisidir. Bu amaçla Avrupa Türkiye sağlık turizm derneği kurulmuştur. Derneğin amacı her ülkede oluşacak şubeler ile hastalara tedavi öncesi ve sonrası gerekli bilgilendirme desteği sağlamaktır. Ayrıca derneğin bir diğer amacı da Avrupa’da yerleşik Türk sağlık elemanlarını bir araya getirebilecek bir net, bir ağ oluşturmaktır.

İzmir ve Ege bölgesindeki sağlık turizmine ilgi duyan sağlık kurumlarını kendilerini tanıtabilmeleri  için Avrupa ya davet ediyorum.
Tüm okurlarımın yeni yılını kutlar 2020 yılının sağlık ve esenlik getirmesini dilerim.
AdminAdmin