Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 20-06-2019 10:57

Sağlık turizmi ve Sağlık Eylem Planı

Sağlık turizmi ve  Sağlık Eylem Planı

19 Mayıs 2019, bundan 100 yıl önce,  yıkılmış ve de yabancılara peşkeş çektirilmiş , Osmanlı devletinin kalıntıları üstüne, yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman arkadaşlarının, Samsun’dan  kurtuluş savaşını  başlattıkları  tarihtir.  Anadolu halklarının bir araya gelerek verdikleri bağımsızlık ve kurtuluş  savaşının başlangıcıdır.  19 Mayıs 1919 dünyada çok ender görülen bir bağımsızlık  savaşının başlangıcıdır. Atatürk ve arkadaşları bu günü bayram  ilan etmiş ve adına da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor  Bayramı denilmiştir.  

         GENÇLERE BÜYÜK GÖREV                          

Çünkü  Atatürk ve arkadaşları kurtuluş savaşı  sonrası kurdukları Türkiye Cumhuriyeti’ni gençlere emanet  etmişlerdir. Atatürk ve arkadaşlarının amacı Türkiye’yi çağdaş ülkeler seviyesine getirmek,  Anandolu insanına kişilik, demokrasi, özgürlük ve çağdaş bir yaşam vermekti. 

   SAĞLIKTA GURUR VERİCİ GELİŞME                

1923 senesinde kurdukları Türkiye Cumhuriyeti ile ilk adımlarını atmışlardı.  
Bugün pek çok konuda zayıflatılmış olsa da Türkiye Cumhuriyeti’nde son zamanlarda gurur verici bir gelişme oldu.  Bu gelişme sağlık turizmi idi ve bu nedenle sağlıkta teknik olanaklar ve uzmanların kabiliyetleri ile, pek çok gelişmiş ülkelerin önüne geçti.  

      İLERİ TEKNOLOJİ              

Türkiye’de sağlık turizmi gerçekten çok gelişti. Özellikle  gurbetçilerimiz için yüksek teknoloji, kabiliyetli ve bilinçli sağlık elemanları ile çok güzel  hizmet verilmektedir.  
Sağlık turizminin Avrupa da yerleşik Türkiye kökenli insanlara çok büyük bir sağlık hizmeti verdiklerini hepimiz biliyor ve görüyoruz. 
Önce diş ve estetik sağlıksal  sorunların çözümü ile başlayan sağlık turizmi olanakları Avrupa ve gelişmiş ülkeler seviyesine  gelmekle kalmamış hatta onları bile geçmişlerdir. 
Bugün  müdahaleler yapılmaktadır. 

Hatta büyük  ve önemli operasyonlar dahi yapılmaktadır.  

Sağlık turizmi Avrupa’da yerleşik Türkiye kökenli insanların sağlıklarını korumalarında da büyük bir rol oynamaktadır. 
Fakat yine de bu insanların sağlık sorunları çözülmemektedir. Bu insanların genel olarak sağlıkla ilgili sorunlarının tespiti ve çözüm yolları tam anlamı ile tespbit edilememiştir.  
Yıllar önce Avusturya Sağlık Derneği bu konuda bir çalışma yapmış ve sağlık eylem planını hazırlamıştır. 
Avusturya’nın  temel olarak alındığı bu sağlık eylem planı tüm Avrupa’ya yayılmalı ve her ülkede yerleşik Anadolu insanlarının sağlık eylem planı çıkartılmalıdır.

   ÇALIŞMA BAŞLATALIM       

Biz Avrupa Türkiye Sağlık Turizm Derneği olarak, Avrupa Sağlık Dergisi ile birlikte yeni bir çalışma başlatmak ve bu projeyi gerçekleştirmek istiyoruz.
Yani her ülkede yerleşik Türkiye kökenli insanların değişik branşlarda ki uzmanlar tarafından sağlıkla ilgili sorunlarını tespit etmek istiyoruz. 

Bu projenin gerçekleşmesi için ihtiyaç duyulan maddi manevi destekleri de yine bu insanlardan ve Türkiye Cumhuriyeti devletinden, yani ilgili bakanlıklardan bekliyoruz.
Türkiye sağlıkta çok önemli gelişmeler kaydetti. Ve bunun devamının gelmesi gerekir. Bu konuda bizler, yurt dışında yaşayan sağlık çalışanları olarak üzerimize düşen vazifeyi yapmaya hazırız...

Saygılarımla.


AdminAdmin