Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 15-04-2017 13:16

Polene dikkat!..

2015 yılında en fazla alejik reaksiyon veren polenler yaz ve sonbahar aylarında ortaya çıkmışlardır. Saman nezlensine ve polen alerjik reaksiyonuna en fazla yüzde 5,5 oranında Wiesbaden’de olmuştur.

Polene dikkat!..
Sayın okurlarım, 

İlk baharın gelmesi ile birlikte uçuşan polenler ve beraberinde gelişen saman nezlesi gündeme geldi. Bu konuda AOK çok ilginç sayılabilecek değerlendirme yaptı. Hessen eyaletinde bölge bölge saman nezlesinden etkilenlerin oranını açıkladı. 

    HESSEN'DE DURUM NASIL ?            
AOK sigortalılar üzerinden yapılan incelemeye göre Saman nezlesi teşhisi AOK Hessen sigortalılarda yüzde 4.2 oranında artmıştır. 2010 yılında bu rakam yüzde 3,8 iken 2006 yılında yüzde 3,4 idi. Buna ek olarak, AOK Hessen sigortalıların bu hastalığa yakalanma ortalama yaşı ise 40 yaş olarak tespit edilmiştir. 2015 yılında en fazla alejik reaksiyon veren polenler yaz ve sonbahar aylarında ortaya çıkmışlardır. Saman nezlensine ve polen alerjik reaksiyonuna en fazla yüzde 5,5 oranında Wiesbaden'de oturanlar müzdarip olurken, bu tür şikayetlerin en az görüldüğü yerler ise yüzde 2,8 oranında Limburg-Weilburg bölgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu oran Frankfurt'ta yüzde 5, Groß-Gerau ve Kassel´de yüzde 4,9 seviyesinde tespit edilmiştir. Araştırmada 2015 yılı değerlendirme olarak alınmıştır.

     SAĞLIĞIMIZI KORUYALIM     
    
Bir başka konuda sağlık kursları ve fitness. Bununla ilgili bilgi vermem gerekirse; 
 Sağlık sigortalarının kendilerinin sunmuş oldukları veya finanse etmiş oldukların uzman kişiler tarafından sunulan koruyucu sağlık hizmetlerinden oldukça hizmet alan adına iyileştirmeler gerçekleştiriliyor.

Sağlık hizmeti hem Alman hemde diğer toplumlar tarafından yanlış anlaşılmaktadır. Ne zaman hizmet almalıyım sorusuna genellikle, hastalandığım zaman hizmet alırım diye cevap verilmektedir.

Dünyada ki hemen hemen bütün ülklerin sağlık politikası, hastalanmadan önce hizmet sunumunu hedeflemektedir. Bu bağlamda, Almanya Sosyal Güvenlik Sistemi dünyada öncü rol almaktadır.

Koruyucu sağlık hizmetlerinin başında prevensiyon  yani önleme hizmetleri  gelmektedir.
Spor, sağlıklı beslenme, stresten ve bağımlılıkla ilgili bir çok alanda saglığınızı koruyucu kurs hizmetlerinen istifade edebilirsiniz. Bu hizmetleri hastalık sigorta kurumunuz ya kendisi verebilir veya uzman kişiden alacağınız hizmeti maddi olarak destekler. Kurum şayet kendisi bu tür hizmeti sunuyor ise, o zaman kendi üyelerinden normalde ekstra bir ücret talep etmemelidir. Uzman kişiden alınan hizmetin maddi olarak desteklenmesi sigortalı olmuş olduğunuz kuruma göre değişkenlik gösterebilir. 

 AOK Hessen  kurs başına  olan Euro'ya yükseltmiştir. Her yıl uzman kişilerden alacağınız sağlık kursu hizmetlerini 150 Euro'ya kadar maddi olarak desteklemektedir.  Size en yakın sağlık kurslarını, https://hessen.aok.de/landingpages/gesundheitsangebote/ adresini aktif duruma getirdikten sonra görebilirsiniz. 

  GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM        
Hessische Landesstelle für Suchtfragen e.V. Hessen Eyalet bürosonun bağımlılık soruları derneği  bağımlılıktan kurtulma ve yardım imkanları hakkında gençleri, ebeveynleri yazlı ve online olarak film ve broşürlerle bilgilendirmektedir.

 Cannabis (Kenevir, haşiş, esrarotu...) hakkında bilgilendirme broşürleri çıktı. Bu broşür sayesinde konuşabileceğiniz kişi ve kurumların iletişim bilgilerine ulaşabileceksiniz. Broşürleri http://www.hls-online.org/aktuelle-meldungen/cannabis-hls-infobroschueren-fuer-eltern-und-jugendliche/

Herkese sağlıklı günler dilerim.

AdminAdmin