Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 10-10-2020 22:56

Korona savaşçılarına yeterli saygı ve destek verilmeli.

Sağlık elemanlarına özellikle hekimler hakkında yapılan saygısızca ifade ve önerilerin sahipleri unutmamalıdır ki sağlıkları bozulduğu zaman o atıp tuttukları hekimler onlara yardımcı olacaklardır.

Korona savaşçılarına yeterli  saygı ve destek verilmeli.
Tüm dünya Covid-19 isimli bir virusa karşı mücadele veriyor. 
( COVİD-19 ) veya uzun adıyla Koronavirüs hastalığı  insanları etkileyen, şiddetli akut solunum yolu sendromu koronavirüsü 2’nin (SARS-CoV-2) neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.
Bulaşma genellikle ağızdan çıkan tükrük damlacıkları yoluyla olur. Hasta öksürme, hapşırma ile virüsün yayılmasında rol oynar. 

         HİJYENE DİKKAT          

Covit-19 virüsünün yayılmasını önlemek için alınacak tedbirler konusunda görsel ve yazılı medyada devamlı uyarılar ve bilgiler anlatılmaktadır. En önemlisi hastalardan uzak durmaktır. Kendi hijyenimizi sağlamak için ellerimizi yıkamak ve dezenfekte etmemiz gerekmektedir.
Peki bu hastaların tedavi olmak için başvuracağı sağlık elemanlarının nasıl bir riziko altında olduğunu düşünebilir misiniz? Meslekleri gereği bu insanların gelen hastaları tedavi etmekten başka şansları yoktur. Bu bilinçle sağlık elemanlarımız herşeyi ile insanüstü bir gayretle hizmet veren bu sağlık elemanlarına, gerekli saygı ve maddi olanaklar mutlaka sağlanmalıdır. Temizlik hizmeti yapanlardan bölüm başkanı ve öğretim üyelerine kadar tüm sağlık elemanları birbirini tamamlayıcı parçalardan oluşmuş bir bütündürler. 
Fakat bazı branşlar vardır ki hasta ile direkt temastadırlar. 
Bunlar rizikosu en yüksek olan elemanlardır.
Covid-19 isimli virüs yüzünden pek çok sağlık elemanı hayatını kaybetti. Bazıları ise hastalıkla yaptığı mücadeleyi kazandı ve hayatta kaldı. Tedavi sürelerinde hastaların ne gibi zorluklar yaşadığını başından izliyoruz.

        SAĞLIK ELEMANLARI          

Gelelim sağlık elemanlarına, korona savaşçılarına, bu insanların çalışmalarını kolaylaştırıcı önlemler alınmalıdır.  
Korona savaşçıları sağlık elemanları hastalandıkları zaman bu hastalık bir meslek hastalığı olarak kabul edilmeli ve ona göre uygulamalar yapılmalıdır.

            GELECEK KAYGISI               

Hayatlarını Korona ile mücadele de kaybetmiş tüm sağlık elemanları şehit olarak kabul edilmeli ve şehitlik haklarından faydalandırılmalıdır. Bu arkadaşların geride bıraktıkları aileleri ve çocuklarının gelecekleri de düşünülmelidir.
Sağlık elemanlarına yapılan her türlü fiziki saldırı ve tacizler ağır bir şekilde cezalandırılmalıdır. 

 Sağlık elemanlarına özellikle hekimler hakkında yapılan saygısızca ifade ve önerilerin sahipleri unutmamalıdır ki sağlıkları bozulduğu zaman o atıp tuttukları hekimler onlara yardımcı olacaklardır.

  ONLARA SAHİP ÇIKALIM  

Sağlık elemanlarımıza sahip çıkalım ve onları koruyalım.

Ayrıca son olarak bir kere daha Avrupa’da yerleşik Türkiyeli sağlık elemanlarının biraraya gelmesi için çalışmalara yardımcı ve destek olalım.

 Avrupa da yerleşik Türkiyeli insanların kendi dillerini konuşan, örf ve adetlerini bilen sağlıkçılara ihtiyaçları vardır. Her kese sağlık ve esenlik dolu günler dilerim.
Bu arada korona virüsünü hastalarından alan ama hastalığı yenen, Ortopedi Uzmanı Dr. Burak Önvural’a da geçmiş olsun dileklerimi sunarım.

AdminAdmin