Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 14-04-2018 23:02

İŞSİZ KALIRSAM PRİM ödemeden sigortam sürer mi ?

Sevgili okurlarım, yazımın ilk konusunu mecburi sağlık sigortalılık durumunun bitmesi konusu ile giriş yapmak istiyorum.

İŞSİZ KALIRSAM PRİM ödemeden sigortam sürer mi ?
Heran hepimizin  başına gelecek olan bu durumda ne kadar süre ile hizmet alabiliriz ?

SİGORTASIZ KALIRSAM NE OLUR ?
Hizmet alım süresi en fazla bir aylık süre ile sınırlandırılmıştır. Yani mecburi sigorta kapsamında olan bir kişinin, sigortalılık durumunun bitmesi veya sonlandırılması durumunda ücret ödemeden 1 ay boyuncva sağlık hizmeti alabilir. 
Bu durumla karşılaşan kişinin  bir aylık süre zarfında çalışmaması, “mini job” bile yapmaması gerekir.  Veya  aile sigortası üzerinden hizmet alma imkanı var ise, o zaman o sigortanın yaptırılma önceliği vardır. Üyelik süreci ölüm ile sonlandırılmış ise, aile sigortası kapsamında bulunan kişiler en fazla sağlık ve bakım hizmetlerinden bir aylık süre dahilinde istifade edebilirler.
    BAĞLAYICI SİGORTA YAPTIRILIR  
         
Şayet sigortasızlık durumu bir aydan fazla olması durumundan o vakit, “ Obligatorische Anschlussversicherung”  “bağlayıcı” yani zorunlu olan ara sigorta türü hayata gecirilir.
Bir örnek vermek gerekirse;
Çalışan bir kişinin iş akti 31.03. tarihinde sonlandırılıyor.  İşsizlık parası için başvuruda bulunmuyor, 25.04. tarihi itibari ile yeni bir işe başlıyor.
Sonuç: Bu kişinin 01.04. ile 24.04 arasındaki sigortasız kalmış olduğu süre bir aylık sürenin altında kaldığından ve de 25.04. tarihi itibari ile yeniden işe başladıığı için hiç para ödemeden o süre zarfında sağlık hizmetlerinden istifade edebilir .Ve alacağı hizmet için herhangi bir ücret ödemesine de gerek yoktur. 

      BİZDEN HABERLER             
Biraz da AOK Hessen’den haber vermek gerekirse Mart ayından itibaren  yabancı dillerdeki bilgilere direkt olarak aok.de/hessen/international online adresinden ulaşmak mümkündür. Buradaki bilgiler PDF-formatında  olup en güncel şekilleri ile öncelikle Türkçe, İngilzce, İspanyolca, Lehçe (Polonya) ve Arapça olmak üzere 5 ayrı dilde bilgiler sunmaktadır. 
Türkçe olarak sunmuş olduğumuz hizmet broşürleri, sağlık, bakım sigortası hizmetlerini ve bunun yanında Almanya´da alanında tek olan DAVET-Projesi hakkında bilgiler ve katılım formlarını içermektedir. Bu bilgileri okuyup, yazıcıdan çıkartabilirsiniz.

     BUYURUN KURSLARA         
      
Bir de müjdeli haberim var. AOK Hessen alışıla gelmiş kurs programlarına yeni kurslar ekliyor. Ilkbahar da eklenen yeni kurslarla birlikte mart ayından itibaren Hessen´de  80 şehir ve belde de 300 den fazla kursa katılma imkanınız olacaktır. Aşağıda sıraladığım kurslardan istifade etmek için acele ediniz.
      YENİ KURSLARIMIZ               
•Reaktiv-Faszientrainig (Tepkisel bağ dokusu entrenmanı) ilk defa Hessen´de  10 şehirde sunulacak olan bu kurs günlük bir saatlik olmak kaydı ile 8 seanstan oluşmaktadır. Burada esnek olup da kasılmış olan ve ağrı veren bağ dokularının gevşetme - masaj teknikleri ile düzeltilmesi hedeflenmektedir.
•Clever kochen  AOK-Flexifood (Akıllıca yemek pişirme kursu)
Bireye uygun yemek pişirme ve yemek alışkanlıklarının kullanmış olduğunuz malzemeler ile en akıllıca ve sağlıklı bir şekilde pişirilmesi hedeflenmektedir.

• AOK-Gesund esssen und genießen nach Feierabend (İş bitiminden sonra sağlıklı yemek yeme. ) Basit fakat sağlıklı olan yemek tariflelerinin beraberce test edilerek denenmesi. Bu kursun en büyük özelliği yemeğin pişirilip yenmesiyle birlikte malzemelerin kullanımı konusunda da önemli bilgiler içermektedir. 

Tabiki bunların haricinde sağlıklı beslenme, spor ve stresten kurtulma ilgili birçok kurs hizmetimizde bulunmaktadır.  Daha fazla bilgi için size en yakın şubelerimizi ziyaret edebilir, çağrı merkezimizden 0800 0000 255 arayabilir veya internet sayfamızı  https://hessen.aok.de/inhalt/aok-gesundheitskurse/ ziyaret edebilirsiniz.

HALKIMIZ NEDEN DERTLİ ?
Bu yıl vermiş olduğum semınerlerde vatandaşlarımızın müzdarip olduğu konuları aşağıdaki başlıklara altında sizler için toplayarak özetledim. Her şeyin başı sağlıktır. Ancak tüm konularda uzman olamazsınız.Yakınınızda sizi bilgilendirecek ve tavsiyelerde bulunacak uzmanların olması yardımcı olacaktır. Bu hususta çeşitli hizmetler sunmaktayız - doktor navigasyonundan bebek telefonuna kadar. Tüm hizmetlerimiz AOK sigortalıları için ücretsizdir. 
  HASTANE NAVIGASYONU          
 Bana en uygun hastane nerede? Yalnızca tavsiyelere güvenmek istemiyorsanız navigasyon uygulamamız size yardımcı olacaktır. AOK doktor navigasyonu ile ayrıntılı bilgiye ve doğru değerlendirmelere ulaşabilirsiniz. 

Yazımı sonlandırırken herkese sağlık dolu günler dilerim. 
AdminAdmin