Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 06-01-2020 08:41

Fransa‘da sağlık eğitiminde reform

Şu an ülke genelinde geçerli olan tıp fakültesinin ilk senesi için, sene sonundaki zorlu sınav kaldırıldı. Üniversiteler kendi kapasitelerine göre öğrenci sayısını belirleyecek.

Fransa‘da sağlık eğitiminde reform
Fransa’da eğitim sektöründe yapılan reformlar sağlık sektörünüde etkiledi.  5 Kasım’da resmi gazetede yayınlanan bildiride tıp, eczacılık, diş hekimliği ve fizyoterapist fakültelerine girişi kolaylaştırmak amaçlı yeni düzenlemeler sunuldu. 2020 ders yılıda yürürlüğe girecek olan bu düzenlemeler, lise son (baccalauréat) sınavından sonra öğrencilere 3 seçenek sunuyor. 

ÖĞRENCİLERE KOLAYLIK
Birincisi “PASS” adı verilen sağlık konusunda derslerin yoğunluklu olduğu bir birinci sene. Şu an geçerli olan tıp fakültesi birinci sınıfına benzeyen bir eğitim sunuyor. Bu yeni düzenlemede öğrenciler ek olarak farklı bir branşta (tarih, edebiyat, matematik...) ders seçmek zorunda olacak. Bu ek ders tıp fakültesinin ilk senesinde başarısız olan öğrencilerin seçtikleri branşta lisans seviyesine geçişini kolaylaştırmayı amaçlıyor. 

YENİDEN SINAV HAKKI     
Böylelikle öğrenciler tıp fakültesinde geçirdikleri süreyi de değerlendirmiş olacak. Bir iki sene sonra lisansını tamamlayan öğrenciler yeniden sağlık eğitimini alabilmek için tıp fakültesine geçiş hakkı sağlayan sınavlara girme olasılığını kazanıyor.
İkinci seçenek, her hangi bir branşta lisans seviyesi eğitimi alırken 

sağlık eğitimine geçiş sağlayacak “accès santé” ek derslerini seçmiş olmak. Lisans seviyesi diplomasını elde eden öğrenciler tıp, diş hekimliği, eczacılık veya fizyoterapist fakültesi ikinci sınıfına giriş için sınavlara başvurabilecek. 
Üçüncü seçenek, üç senelik bir paramedikal meslek eğitimi almak ve sonrasında tıp fakültesine geçiş yapmak üzere açılan sınavlara girmek. 
Şu an ülke genelinde geçerli olan tıp fakültesinin ilk senesi için, sene sonundaki zorlu sınav kaldırıldı. 

  ÜNİVERSİTELERE YETKİ       
Öğrenci kabul sayısı artık geçersiz olacak. Üniversiteler kendi kapasitelerine göre öğrenci sayısını belirleyecek. Her fakülte kendi seviye belirleme yöntemini seçebilecek: sene sonu sınavı, sene boyu puanlama sistemi veya sözlü sınavlar kullanılabilecek.

YENİ İMKANLAR    
Bu sistemle tıbbi branşlarda okumak isteyen öğrencilerimiz için yeni imkanlar doğacak. Rekabbetin azalması söz konusu değil çünkü daha fazla öğrencinin başvurması bekleniyor. Fakat yeni seviye belirleme sistemleri şu an ki sisteme ayak uyduramayan bir çok öğrenciye bir şans daha sağlayacak.
Yazımı sonlandırırken, yeni yılın ülkemize, insanlığa ve tüm öğrencilerimize hayırlı uğurlu ve başarı dolu olmasını dilerim.
Sağlıcakla kalın.
AdminAdmin