Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 10-10-2014 10:42

Eczacılarımızla gücümüze güç katalım

Türkiye’den eczacılarımızı Viyana’da ağırladık.

Eczacılarımızla gücümüze güç katalım
Geçtiğimiz günlerde Konya ve Ordu Eczacılar odasından bazı arkadaşlarla görüşme olanağım oldu. Viyana  Büyükelçiliği  Çalışma Ataşesi Atakan  Özdemir  ile birlikte Oda temsilcileri Eczacılarla birlikte Viyana’da bir eczaneyi de ziyaret ettiler.
Eczacı Songül Damlı’dan Avusturya’daki  eczacılık sistemi hakkında bilgi aldılar.

    SEMİH ALTAN’A TEŞEKKÜRLER    


Avusturya’daki eczacılık hizmetleri ile Türkiye’de ki eczacılık hizmetlerini kıyaslayıp değerlenirme olanaklarını buldular. Bu geziyi tertipleyen, Konya Eczacılar Odası Temsilcisi Eczacı Semih Altan’a teşekkür ederiz.
Eczacılık, insanlığın hastalıklarla verdiği mücadelede, tedavi sürecinin en önemli aktörlerinden biri olarak varlığını ve işlevselliğini korumuş mesleklerden birisidir. Eczacılar, dün olduğu gibi bugün de sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarıdır.

       SAĞLIK BİR EKİP İŞİDİR   
          

Sağlık denildiğinde akla hemen hekimler geliyor. Ama sağlık hizmetleri bir ekip çalışması ile gerçekleşir. Hekimler, eczacılar, hemşireler, teknisyenler, yardımcı sağlık elemanları ile sağlık hizmetleri bir team çalışması ile gerçekleşir.
Sağlığını kaybetmiş bir hasta önce bir hekime gitmektedir. Hastanın sağlığına kavuşması için ilaç kullanması gerektiğinde, devreye eczacılar girmektedir. Hastanın iyileşmesi için hekimlerin tavsiye ettikleri ilaçları hastaya temin etmek ve o ilaçların gerektiği gibi kullanılmasını sağlamak için hastayı bilgilendirmek de eczacıların görevidir.
Eczacılar sadece eczanelerde ilaç satan meslek grubu değildir. O ilaçları hazırlayan, bitkileri inceleyip içindeki kimyasal maddeler ile hastalıklar  ve insan organizmasındaki etkileri  tesbit edip bunları ilaç sanayisinde kullanan bir meslek grubudur.
Eczacılık ve Farmakoloji tıbbın önemli bir dalıdır. Farmakologlar olmadan tıpta hekimler pek bir şey yapamazlar. Aynı zamanda  birer Farmakolog olan Eczacıları sağlıkla ilgili çalışmalarda ve örgütlenmeler de dikkate almak gerekmektedir.

 ECZACILAR GÜNÜ KUTLU OLSUN


Ülkemizde, akademik eczacılık eğitiminin başladığı 14 Mayıs tarihi, Eczacılık Günü olarak kutlanmaktadır.Fakat 2009  yılında İstanbul’da düzenlenen Dünya Eczacılık Kongresi sırasında, delegasyonun, (Uluslararası Dünya Eczacılık Federasyonu) FIP’in kuruluş tarihi olan 25 Eylül’ün tüm dünyada ortak olarak Dünya Eczacılık Günü adıyla kutlanması” önerisi, oy birliği ile kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Bu vesileyle 25 Eylül Dünya Eczacılar günü ve 14 Mayıs Türkiye Eczacılık Günü kutlu olsun.

       “ECZACILIĞIN BABASI”      

Eczacılık mesleği eski Mısır’dan,“Eczacılığın babası’’ olarak bilinen Bergamalı Galenos’a, oradan  Anadolu  Selçuklu döneminde kurulan ilk eczanelere ve ilk Türkiye eczanesi olan,  Eczane-i Hamdi’ye den günümüze kadar gelmiştir.
Eczacılığın sağlığımızda oynadığı rol gercekten çok önemlidir. Bu nedenle şimdiye kadar yaptığım ö önerisini Avrupa’da yaşayan eczacı arkadaşlara da tekrarlıyorum.

   TÜRKİYELİ SAĞLIK ELEMANLARI     

Ben bundan 4 sene önce, Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenli sağlık elemanlarını bir araya getirme projesi başlattım. Avusturya Türkiye Sağlık Derneği  olarak, Avrupa’da yaşayan Türkiye halkının sağlık sorunlarını çözmek ve onlara yardımcı olmak için Avusturya’da başlattığımız bu proje yaklaşık 4 sene önce diğer ülkelere de biraz olsun genişledi.

        İLETİŞİM AĞI KURALIM      
                

Daha önceleri de yazdığım gibi, Avrupa Türkiye Sağlık Derneği olarak  tüm Türkiye kökenli sağlık çalışanları ve elemanlarını  tanımak ve sağlık elemanları ağını kurmak  istiyoruz. Bu çalışmamız da eczacı arkadaşlarımızı da yanımızda görmek, onların desteğini almak istiyoruz.

    DİL SORUNUNA ÇÖZÜM             

Biz sağlığı araç olarak kullanmayı düşünmüyoruz, tek amacımız bizimle aynı topraklardan gelmiş, aynı kültürü paylaştığımız, gurbetteki insanlarımıza sağlıklarını korumakta yardımcı olmak.
Biz yıllardır yaptığımız klinik çalışmalarımızda  Türkiye kökenli hastaların dil sorunu ve yöresel hastalıkların Avrupalı diğer hekimler tarafından bilinmemesinden dolayı ne zorluklar yaşadıklarını gördük ve tesbit ettik.

     ECZACILARA DAVET         

1997 yılından beri  Avusturya Türkiye Sağlık Derneği,  Avrupa Türkiye Sağlık Turizm Derneği, Avrupa Türk Sağlık Elemanları Federasyonu ve Avrupa Türkiye Saglık Elemanları ve Çalışanları Birliğini (Avrupa Türkiye Sağlık Derneği), kurduk. Bazı ülkelerde sağlık derneklerinin kurulmalarına yardımcı olduk. Bu çalışmalar daha çok hekimlere yönelikti. Ama bugün diyoruz ki sağlık bir ekip çalışmasıdır, o halde eczacılarımızı bu birliğimize davet etmek ve birliği genişletmek için yardıma çağırıyoruz. Gelin bir olalım..

Tüm okurlarıma sağlıklı ve esenlikler dilerim.

AdminAdmin