Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 20-06-2019 11:00

Bisiklete bin sağlıklı yaşa üstelik ödül de kazan...

DFC Hessen ve AOK Hessen´nin “Bisikletle işe gitme” kampanyası 13 yıl önce başlatıldığında bu zamana kadar ulaşacağını kimse tahmin etmiyordu.

Bisiklete bin sağlıklı yaşa  üstelik ödül de kazan...
 Bu yıl da bu iki kurum tekrar Ağustos ayının sonuna kadar en az 20 kez bisiklet oturağında zaman geçirilmesini istemektedirler. Bu işlevi yerine getirmeniz durumunda tek veya grup çekilişine katılabilme hakkına sahip olabilirsiniz ve ödüller kazanabilirsiniz. Bu etkinlik sayesinde ki başlıca hedefler; günlük hareketliliği artırmak, stresi azaltmak, trafikteki rahatlama ve karbondioksitin azalmasına katkıda bulunmak olarak belirtilmektedir. 

       230 BİN KİŞİ  İÇİN KAYIT YAPTIRDI                 

Bu etkinliğe tek veya gurup halinde katılmak mümkündür ve kısmi güzergahlar bisiklete bitirilebilinir. Burada güzergahın uzunluğunun önemi yoktur.  Bugüne kadar bu etkinliğe federal düzeyde 230.000 kişi katılacağını beyan etmiş durumdadır.  Her gün de bu sayıya yenileri eklenmektedir. Bisiklet sürmenin ne gibi faydaları vardır? diye soracak olursanız  duyguları harekete geçirir. Düzenli egzersiz, aynı zamanda zindeliği artırır aynı zamana tipik yaşam tarzına bağlı olan hastalıkların risklerini de azaltır. Bu vesile çevre ve doğayı da korumuş olursunuz. ADFC Hessen verilerine göre 2018 yılında Hessen şehirleri bisiklet iklim testinden, not ortalaması 4 puan aldı. Trafikte ki güvenlik duygusunun somut olarak arttığı da görünmektedir. Bunun sebepleri ise; günlük aktivitelerde bisiklet kullanımın artması, şehir merkezlerinde alt yapının bisiklet sürücülerine uygun hale getirilmesi ve bu işleve verilen önem olarak karşımıza çıkmaktadır.   

   ALMANYA YETERSİZ             

AOK Hessen yönetim kurulu başkan vekili yardımcısı Dr. Michael Karner; bisikletin sessiz bir ulaşım aracı ve bu alanda çok fazla potansiyelin olduğunu belirtmektedir: Danimarka veya Hollanda´ya baktığımda, bisikletin Almanya´da arzu etmiş olduğumuz yerde olduğunu göremiyorum ve bu işlevin hafife alındığını ve eğlence aracı olarak algılandığını, düşünüyorum.  

Bu işin ekonomik ve sağlık boyutları inkar edilemez, hatta bisiklet şehir merkezinde bence arabadan daha üstün konumdadır. Trafikte bekleme sorunu olmaz, yakıt masrafı yoktur, egzoz dumanı üretmez ve çoğu zaman arabadan daha fazla ilerler. Her şey den evvel 20 günlük bisiklet süreme etkinlik sürelerine uzun yaz tatili döneminde, yarı zamanlı ve ev ortamında çalışma opsiyonları ile çok çabuk ulaşılacağını görüp ve de teyit edeceksiniz. 
Kayıt yaptırıp, ödül kazanmak istiyorsanız: https://www.aok.de/pk/hessen/inhalt/startschuss-fuer-mit-dem-rad-zur-arbeit-34/

        OKURDAN GELER SORU            

Dietzenbach´da oturan bir okurumun sorusu; 

Soru I
İşçi olarak bir yerde çalışıyorum, lakin 30.4.2019 tarihine kadar çalışıp 01.06.2019 tarihi itibari ile yeni bir iş yerine başlayacağım. Mayıs ayı için sigorta yaptırmalı mıyım, şayet yaptırırsam sağlık ve bakım sigortam için ne kadar prim öderim, sorularına benim verdiğim cevaplar.

Mecburi sigorta kapsamında olan bir kişinin durumu;
İşin bırakıldığı tarih: 30.04.
Yeni işe başlangıç tarihi: 01.06.
Sigortasız kalınacak süre: 01.05.  -  31.05.

Mayıs ayı için işsizlik parası alma hakkınız var ise başvurabilirsiniz. Bu sebepten dolayı sigorta primleriniz İş Ajansları tarafından ödenir. Şayet bu işi yapmaz iseniz, o vakit nasıl bir prosedür işletilir.

Çalışmadan veya üçüncü bir kurumlardan yani İş Ajansları, Emeklilik sigortaları vs. parasal destek almıyorsanız o vakit daha öncesinde mecburi sigorta kapsamında sigortalı olduğunuz için sizin ve o an aile sigortasında bulunan herkes en fazla bir aylık süre boyunca sağlık ve bakım sigortasının hizmetlerinden para ödemeden istifade ederler. Şayet bu sigortasızlık sürecinin bir aydan fazla olduğunu biliyorsanız veya o şekilde planladıysanız, o zaman ya isteğe bağlı olarak sigorta yaptırmak zorundasınız veya üçüncü kurumlar üzerinden parasal yardım almanız durumunda muhtemelen sigorta primlerinizi de o kurumlar öderler.

Soru II
Okurumun bu bağlamda ki ikinci sorusu ise eşim hamile ve 15.05. tarihinde çocuğumuz doğacak, o vakit yeni doğan bebekte aile sigortası kapsamında olur mu ve mevcut hizmetlerden para ödemeden istifade edebilir mi?

Yeni doğacak olan çocuk aile sigortasına alınamaz. Babanın aktif olarak sigortalı olduğu dönemde aile sigortasında olmadığından dolayı. Bebek için isteğe bağlı sigorta yaptırıla bilinir ve sigortanın ücretini de ebeveyn ödemek zorundadır. Prosedür gereği böyle bir durumda isteğe bağlı sigortalılık son olarak kendi kendine sigortalı olan kişiye sunulur.  
Ücret ödemeden hizmet alınacak durumların örneklerle anlatımı:

• Sigortalılık bitimi 15.03.
Ücret ödemeden hizmet alınabilecek dönem 16.03 – 15.04. toplamda 31 gün
• Sigortalık bitimi 15.04.
Ücret ödemeden hizmet alınabilecek dönem 16.04 – 15.05. toplamda 30 gün

AdminAdmin