Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 27-09-2016 19:14

Bayram , Birlik ve Diş Hekimleri

Önce herkesin Bayramını kutlar mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Bayram , Birlik ve Diş Hekimleri
Önce herkesin Bayramını kutlar mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Mutlu bir Türkiye dilerim. Arap kültürünün , Anadolu kültürünün yerini almayacağı bir Türkiye.  İnsanların Cumhuriyetin ilk yıllarında ki gibi tertemiz giyindikleri, çağdaş yaşamın , bilim ve kültürün geliştiği bir Türkiye. İnsanlara inanışlarına bakılmadan değer verilen bir ülkemiz olsun isterim.

              BİR ÜLKE İSTERİM     
  
                         
Bir daha sırf iktidarda kalabilmek için çocuklarını, kardeşlerini acımasızca öldürten cani ruhlu insanların adlarının önemli yerlere verilmediği bir ülkem olsun isterim.

Her neyse bizim ne istediğimiz önemli değil. Bir takım insan düşmanları çıkarları için, insanlara mutsuzluk verecek olayları zaten gerçekleştiriyorlar. İşte Irak, işte Suriye, işte Afrika ve ...

           SAĞLIK KONUSUNA GELİNCE...     

      
Gelelim sağlık konusuna... Her zaman olduğu gibi yine Avrupa’da yaşayan Türklerin ve Türkiye kökenli  insanlarımızın sağlıklarınin korunması  için yazacağım tekrar.  Sizleri bıktırıp biraraya getirene kadar yazacağım.  Avrupa’da yaşayan Türk ve Türkiye kökenli  sağlık elemanlarını biraraya getirene kadar mücadeleme devam edeceğim.
2010 yılında  başarısızlıkla sonuçlanan ilk hamlemizi yaptık . Ama 6 yılda bir arpa boyu yol aldık. Yani Avusturya, Almanya, Fransa, Hollanda, İngitere ve Kıbrıs Cumhuriyeti ile başladığımız yolculuğumuzda aramıza İsvicre katıldı ama kurduğumuz ATSEF isimli dernek  amaclarından % 90 inini gerçekleştiremedi.  Bunun nedeni sağlıkçılarımızın konuya ilgi duymamaları.

        BİRARAYA GELMEK....    
  

Bu birlikteliğin amacı hem meslekdaşları bir araya getirmek ve hem de insanlarımıza yardım etmektir. Bu birliğin hedefi Avrupa’da yaşayan insanlarımızın sağlıklarını daha iyi korumalarına  yardım etmektir. Unutulmasın ki, sizlere o diplomaları veren ana baba ve velilerimize bir şükran borcumuz var.  Bu borcu da ancak onlara sağlık konusunda vereceginiz hizmetlerle ödeyebilirsiniz.

       İLETİŞİM AĞIMIZ BİLE YOK 

Bir iletişim ağımız bile yok. Bu zor değil. Avrupa Türkiye Sağlık Derneğini kurduk, buraya üye olmak çok kolay. Kişisel datalarınızı  vereceksiniz ve üye olacaksınız. Aidat yok, bağlayıcı hiç bir konu yok. Sadece isminiz ve iletişim bilgileriniz olacak. Bu bilgileri de sadece sağlık dernekleri kullanacak.
Amaç bir konu da gereksinim duyulacak sağlıkçılara ulaşabilmek.
Bu ilgilenilmiyecek bir konu mu? Hayır ama neden ilgilenilmiyor anlamıyorum.

       SAĞLIK ELEMANLARI AĞI       

Hasta bir yakınınız var ve o kişinin sağlığı konusunda kendi ana dilinizi konuşan bir uzmana danışmak onun görüşlerini almak istemez misiniz?  Tabii ki evet .  O halde gelin iletişim bilgilerinizi paylaşalim. Bir sağlık elemanları ağı kuralım.
Mesela bu konuda en çok yardımcı olacak kurumlardan bir tanesi de Türk -Alman  Sağlık Vakfı’dır. Başarılı çalışmalar yapan bu vakfımız hem üniversitelerle hem de sağlık uzmanları ile yakın görüşme halinde.

     SAHIP ÇIKILMASI LAZIM    
     
Bu vakıf böyle bir projeye sahip çıkarsa ve bunu geliştirirse en azından Almanya içinde büyük bir adım atmış oluruz.

            SAĞLIK TURİZMİ  
 
                     
Biraz da sağlık turizminden bahsedelim.  Geçen gün Türkiye’de , Viyana’ya gelmeden iki gün önce ağzına iki tane implantat yaptırmış bir hasta , ağrı şikayeti ile geldi. Panaromik röntgenini çektim. Gördügüm manzara karşısında  çok üzüldüm.

Bu hastanın Panaromik röntgenini yayınlayabilirse dergiden yayınlanmasını ve bu yazıyı, bu filmi gören meslektaşların da fikirlerini öğrenmek isterim.

      BİLGİLENDİRİCİ YAZILAR 
             

Hatta dergiden rica edelim özellikle İmplantat  konusunda uzman öğretim üyesi ve  cerrahlardan bilgilendirici yazılar hazırlamasını.
İmplantat ve diğer konularda Avrupa’daki Türk Diş Hekimlerine, Türkçe seminerler hazırlatıp, Türkiye’den konusunda uzmanlar getirilebilir.      ( Bülent Manav’ın dikkatine)
Ayrıca Almanya’da bir Türk diş hekimleri derneği olduğunu duydum ve bu arkadaşlarla da irtibata geçmek  isterim.

    DİŞ HEKİMLİĞİ KURULTAYI 
 
       
Aslın da T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenli Diş Hekimlerine Türkiye’de bir Diş Hekimleri kurultayı yapması ne kadar güzel ve hoş olur. Bunun gerçekleşmesi ise birisinin Cumhurbaşkanına duyurması ile olur. Duyarsa hemen yapılması için emir verecektir sanırım.  Türkiye mezunu Diş Hekimlerinin ayrıca çok önemli Titr sorunları da var. Bu konuda Avrupa Sağlık dergisinde bir yazım çıkmıştı.
Dilerim bu konuda önümüzdeki zaman diliminde olumlu adımlar atılır..

Bir sonraki sayıda buluşmak üzere...
   
Mutlu ve saglıklı kalın

 
AdminAdmin