Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 07-01-2019 21:47

Bakım üzerine iki soru iki cevap

Bakıma muhtaç kişinin onayıyla yaşadığı ortamda şahsen ziyaret edilmesi mümkündür. Böylece bakım durumu denetlenebilir. Evde bakım servisi sunan bütün kuruluşlarının, yataklı veya kısmi yataklı bakım kuruluşlarının bakım kalitesi MDK veya özel hastalık sigortasının denetim hizmeti tarafından yılda bir defa denetlenir.

Bakım üzerine  iki soru iki cevap
Merhaba sevgili okurlarım.
Bu yazımda sizlerden sıklıkla gelen iki soru hakkında bilgiler sunmaya çalışacağım. Bakım sunan hizmet kuruluşlar denetleniyor mu? Veya nasıl oluyor sorularının cevaplarını burada bulabilirsiniz. 
Ayrıca son zamanlarda dikkat çeken karaciğer yağlanması ile ilgili bir konuyu yazımın sonunda sizlerle paylaşacağım. Ağırlıklı olarak gençleri ilgilendirmesi açısından Almanca olarak yayınlamak daha uygun olur düşüncesiyle Almanca sunacağım. 

      KALİTE DENETİMLERİ            
* Onaylı bakım kuruluşlarının kalite denetimleri.
Evde bakım servisi sunan bütün kuruluşlarının, yataklı veya kısmi yataklı bakım kuruluşlarının bakım kalitesi MDK (Hastalık SigortalarınınTıbbi Hizmeti ) veya özel hastalık sigortasının denetim hizmeti tarafından yılda bir defa denetlenir. Ayrıca verilen bilgiler ve şikâyetlerden dolayı da kalite kontrolleri yapılabilir. Bunlar her zaman bakıma muhtaç kişinin korunması içindir. Denetimin ön planında sonucun kalitesi bulunmaktadır. Bunun anlamı: Denetleyiciler dosya dokümantasyonunun yanısıra özellikle insanların bakım durumlarını değerlendirmektedirler. Bakım tedbirlerinin etkili olup olmadığını ve nasıl etkili olduğunu , bakımda eksiklikler olupolmadığını itinayla incelemektedirler.
  
BAKIM GÖRENİN MEMNUNİYETİ        
       
Örneğin basit işler ve yetersiz beslenme. Ayrıca değerlendirme sırasında bakıma muhtaç kişinin memnun olup olmadığını da değerlendirilmektedirler. Denetleyicinin ziyareti sırasında bakıma muhtaç kişinin sağlık ve bakım konuları odak noktasını oluşturmaktadır. Bakıma muhtaç kişinin onayıyla yaşadığı ortamda şahsen ziyaret edilmesi mümkündür. Böylece bakım durumu denetlenebilir. Son olarak çok önemli bir nokta daha: Kalite denetimlerinin tespit edilen bakım kademesine veya verilen hizmetlere etkisi yoktur. Denetimden dolayı bakıma muhtaç kişiye dezavantajlar oluşmamaktadır.
Bakım sigortasının bu hizmeti özellikle halkımız arasında yanlış bilinmektedir. Bu benim hakkım neden bu hizmeti kullanmadığımda bana bakım sigortam bunu bedeli olan miktarı vermiyor? Bu hizmet sadece bakım yapan kişinin yokluğunda verilebilecek bir hizmettir.

             VEKALET BAKIM                        
* İkinci konu ise vekaleten bakım yani “Verhinderungspflege”
Para almaksızın yardımcı olan bakıcının hasta olması, tatile gitmesi veya başka birnedenden dolayı bakımı yapmakta yapamaması halinde, belirli koşullar altında bir yedek bakıcının masraflarını karşılamaktayız. Ancak yedek bakıcı sadece evde bakımdan altı ay yararlanıldıktansonra tutulabilir. Bu süre içinde ki bakım uzak bir akraba, bir komşu veya bir bakım hizmeti tarafından üstlenilirse takvimyılı başına altı hafta için enfazla 1.612 Euro’ya kadar bir meblağ ödemekteyiz. Bakıcının yerine bir aile ferdi (İkincidereceye kadar akraba) veya bakıma muhtaç kişiyle birlikte aynı hanede yaşayan bir kişi yardım ederse, ilgili bakım derecesinin bakım parasının 1,5 katı miktarındaki kanıtlanan masrafları ödemekteyiz. Bunun üzerindeki masraflar için (Örneğin: Yol masrafları veya kazanç kaybı) takvim yılında altı hafta için en fazla 1.612 Euro tutarında bir meblağın iade edilmesi mümkündür. 

Kasa ayrıca kısa süreli bakım için hizmet  hakkının yüzde  50’sine kadar olan bir meblağı ek olarak ödeyebilir  (En fazla 806 Euro). Yedek bakım için kullanılan bu artırılmış meblağ kısa süreli bakım için azami hak ile mahsup edilebilinir.

Yazımı sonlandırırken 2019 yılının tüm insanlığa hayırlı uğurlu olmasını dilerim.

AdminAdmin