Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 15-04-2017 17:04

Avusturya ekibi olarak HESTOUREX Fuarı’daydık

Dışişleri Bakanlığı çatısı altında Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen Sağlık Spor Turizmi Kongre ve Fuarı (HESTOUREX) 150 ülkeden 4 bin kişinin katılımıyla yapıldı.

Avusturya ekibi olarak  HESTOUREX Fuarı’daydık


Avrupa ülkelerinden katılımın çok olmadığı dikkatimi çekti.   Avrupa’da yerleşik yaklaşık  6 milyon Türk ve Türkiyeli var. Bu insanların, özellikle 1, ve 2. Nesilin  önemli sağlık sorunları var.  Her ne kadar 3. ve 4. nesil  dil sorununu haletmişse de,  Türk hekimlere tedavi ve muayene olmak istiyorlar. Türk hekimlerinin tecrübe ve bilgilerine güveniyorlar ve onları kendilerine daha yakın hissediyorlar.  Avrupa’da yaklaşık 5-6 bin saglık elemanı olduğunu düşünüyorum. Bu sayıya öğretim üyeleri, uzmanlar, hekimler, eczacılar ve diğer sağlık elamanları  dahil.

Bu aslında büyük bir potansiyel. Hem halk için, hem bu sağlık elemanları için ve de Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin gelişmesi ve uygulanması için kullanılabilecek bir güç.

            SAĞLIK, SAĞLIK İÇİNDİR                   

Bu potansiyeli değerlendirmek için bir sağlık elemanlari ağı kurma çabalarımız desteklenmeli ve bu ağ gerçekleştirilmelidir. Ama bunu yaparken sağlık para icin değil, sağlık sağlık için yapılmalıdır diye düşünmelidir.  

Ben birgün sağlık  sağlık içindir,  diye düşünen ve inanan sağlık elemanlarının biraraya geleceklerine inaniyorum. 

Hestourex Sağlık  Turizmi  Fuarı’na katılan hastahaneler ve klinikleri ziyaret ettim. Gerçekten sağlık kurumlarımız  çok gelişmiş. Bunda en önemli etken sağlık turizmidir.   
Türkiye’deki sağlık turizminin Avrupa’da yerleşik Türklere  çok faydası vardır. En azından kendi ülkesinde kendi dilini konuşan, kendi mentalitesindeki  uzmanlar tarafından tedavi edilmenin mutluluğunu yaşayabileceklerdir.   Ayrıca yaşadıkları ülkelerdeki pahallı tedavileri daha uygun ücretlere yaptırabilme olanaklarına sahip olacaklardır.  Zaten yıllardır insanlarımızın bir kısmı,  pek çok tedavileri yazın tatilde Türkiye’de yaptırmaktadırlar.  Bir kısmı ise extra Türkiye’ye gitmekte ve kısa zamanda   tedavilerini yaptırıp ülkelerine geri dönmektedirler.  

Buraya kadar herşey çok güzel. Fakat  yaşadığı  ülkesine  geri döndükten sonra herhangi bir istenmeyen durumla karşılaşırsa ,  problem başlar.  Bu problemi çözebilecek ve hastalara  yardımcı olabilecek tek kurum sağlık elemanlarından oluşacak bir sağlık elemanlar ağıdır.
Acaba sağlık turizmi dernekleri veya federasyonu, Avrupa’daki yerleşik Türkiye kökenli sağlık elemanlarına ,Türkiye’deki sağlık kurumlarını ve sağlık turizmi ile ilgili uygulamaları anlatmak  için bir sağlık turizmi  semineri  düzenlenemez mi?  Davet edilecek sağlıkçılar Türkiye’ deki sağlık turizmini tanıyacaklar ve   sağlık turizminden faydalanacak hastalara  karşı  daha  fazla yardımcı olabileceklerdir.  

           BAŞARILI ORGANİZASYON                  

Gelelim Hestourex  SağlıkTurizmi ve Spor  Fuarı ve Saglık Turizmi kongresine, ;
Önce bu organizasyonu gerçekleştiren ekibi  başarılarından dolayı tebriklerimi sunarım. Özellikle de Selahattin Ay’a.

Bu kongre ve fuara katılan Avusturya  ekibi olarak neler düşündüğümüzü şöyle ifade ettik;

Aile Hekimi Dr. Salih Varol; “Sağlık ve spor Turizm Fuarının yararlı olacağını düşünüyorum, Türkiye Avusturya arasında da bu yönde gelişmeler olacağını düşünüyorum. Bu gün buradan aldığımız bilgileri Avusturya’da ki hastalarımıza ve bulunduğumuz platformlarda anlatacağız. İzinlere geldiğimde görüyorum. Türkiye’de ki sağlık sektörünün baya büyük gelişmeler kat ettiğini gördüm” dedi.

Ortopedi Uzmanı Dr. Vedat Şahin; “Türkiye ile Avusturya arasında ortopedi alanında  iş birliği tabi ki olacaktır. İki taraf için de avantajlıdır.” dedi.

Eczacı Serpil Özsoy; “Uzun süre sağlık sektöründe çalıştım. Türk Avusturya Sağlık Derneğin’de çalıştım. Orada projeler ürettik. Orada ki halkımızın sağlık hizmetini daha iyi alabilmesi için. Bu kongreye ilk defa katılıyorum. Buradan alacağım bilgilerle Avusturya’da daha iyi bir kontak kurabiliriz Türkiye ile çalışma için.  Türkiye ile Avusturya arasında sağlık turizmi tabi ki olur. Türkiye çok iyi  Turizm beldesi bunu daha iyi şekilde anlayıp anlatabilmek Avrupa’da çok önemli.” dedi.

AdminAdmin