Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 14-04-2018 23:46

AVRUPALI TÜRKLERİN sağlık sorunlarının çözümünde sağlık turizminin önemi

Avrupa’da yerleşik Türkiye kökenli insanlar, yaşadıkları ülkelerde pek çok sorunlarla mücadele ettiler ve hâlâ ediyorlar...

AVRUPALI TÜRKLERİN sağlık sorunlarının çözümünde sağlık turizminin önemi
Ben sadece bu insanların yaşadıkları  sorunlarından çok  önemli olarak gördüğüm sağlık sorunları ve çözümünde yardımcı olacak etkenlerden bahsetmek istiyorum.

1997’den beri değişik sağlık derneklerinin kuruculuğunu ve yöneticiliğini yaptım. Yaklaşık 32 senedir de bir klinisyen hekim olarak bu insanların tedavilerini yapıyorum. Sağlık konusunda yaşadıkları sorunları çok iyi tanıyorum.
  
   SAĞLIK EYLEM PLANI     

Avusturya Sağlık Derneği olarak bu insanların sağlık eylem planını hazırladık.  Avrupa Türkiye Sağlık Turizmi Derneği ve Avrupa Sağlık Dergisi ile birlikte önümüzdeki  dönemde gerekli maddi ve manevi desteği bulursak bu konuda daha kapsamlı bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Değişik ülkelerde ki değişik branşlardaki uzmanların karşılaştıkları sorunlar ve bunların çözümü ile ilgili öneriler, dinlenecek ve hazırlanacak ortak sorunlar ve çözümleri içeren Avrupa’da yerleşik Türklerin sağlık eylem planı, Avrupa ve Türkiye sağlık yetkililerine sunulacaktır.

  DİL SORUNU HÂL  ETKİLİDİR             

Dil sorunundan, yaşadıkları ülkeye uyum sağlamak için karşılaştıkları psikolojik sorunlara kadar çok konuda sağlıksal yardıma muhtaç Türkiye kökenli insanlar vardır.
Her ne kadar son zamanlarda 3. ve 4. nesilden çocuklarımız tıp ve sağlıkla ilgili konularda eğitim yapsalar da sayısal olarak yeterli  olmamaktadır. Hâlâ daha ailedeki yabancı dili iyi bilen çocuklar tercüman olarak hekimlere götürülmektedir. Bu çocukların ne derece tibbî tercümanlık yapabilecekleri ayrı bir tartışma konusudur.

İnsanlarımızın en önemli sorunlarından birisi  dil sorunudur . Bu sorun hâlâ geçerli bir sorundur. Avrupa’da eğitim alan çocuklarımızın dil sorunları pek yok, ama Anadolu’dan gelmiş ve daha kendi  ana dilini tam konuşamayan  insanlar var. Bu insanlardan yabancı bir dili  iyi bir şekilde  öğrenmesini beklemek çok zordur.

Anadolu’dan ayrılıp Avrupa ülkelerine gelen insanlar önce bir kültür şoku yaşadılar ve bu pek çok psikolojik hastalıklara neden oldu.  Son zamanlarda psikolojik tedavi ve yardım alan insanların sayısında  artış oldu.  Fakat biz sağlık sorunu dediğimiz zaman daha çok organik hastalıkların verdiği zararları anlarız.

   YAŞLILARIN SORUNLARI      

Yine yıllarca Avrupa’da çalışarak emekli olmuş insanlar, emekliliklerini Türkiye’de geçirmek istiyorlar.  Fakat yaşadıkları ülkelerde aldıkları sağlık hizmetlerini Türkiye’de alamayacaklarını düşünüyorlar. Yaşlılar da aynı kalite ve olanaklarda yaşlılıkla ilgili sağlık hizmeti almak istiyorlar. Sağlık turizmi çerçevesinde Türkiye’deki termal olanakları Avrupalılara ve Avrupa ülkeleri sağlık yetkililerine tanıtılmalıdır. Hatta cazip fiyatlarla ,insanların ve kurumların dikkati çekilebilinir.

Türkiye bir Avrupa topluluğu ülkesi olmadığı için, hastalardan alınan tedavi ücretleri cazip fiyatta olmalıdır. Bir ara sağlık turizmi için Türkiye’ye gelen hastaların yol ücretlerinin yarısının ödeneceği konusunda bir söylenti vardı.

        GÜVENCE VERİLMELİ                

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, ülkede yapılan her türlü tibbi tedavinin hastalara vereceği zararlar konusunda, hasta haklarının korunması açısından, bir güvencedir. Bu konuda da hastalar  bilgilendirilmelidir.

Kronik hastalığı olan insanlar da yaşadık- ları ülkelerde ki olanaklara sahip olmak istiyorlar. İşsiz gençler sağlık ve hasta bakımı konusunda eğitilerek , bu branşlarda çalıştırılabilir. Hem gençler meslek ve iş sahibi olur hem de hastalar kaliteli ve bilinçli hizmet  alabilirler.

Sağlık turizminden bu insanlarımız nasıl faydalanabilirler?

Türkiye’de sağlık turizmi nedeniyle çok mükemmel sağlık kuruluşları  oluştu. Hem teknik, donanım ve hem de kaliteli tedavi hizmetleri veren büyük hastahaneler var. Bu hastahaneler kendilerini ve olanaklarını tanıtmalıdırlar. Bunun için Avrupa’nın kalabalık şehirlerinde küçük tanıtım etkinlikleri  veya küçük fuarlar düzenleyebilirler. İnsanlar bu etkinliklere gelerek sağlıkla ilgili sorunlarının çözümü hakkında bilgi alabilirler.

  ÜCRET VE HİZMET KALİTESİ  

Bazı hastalar Türkiye’de ameliyat olmak istiyorlar ama özellikle özel hastahanelerde hizmet kalitesi ve ücretler konusunda şikayetler oluyor. Türkiye’de yapılacak cerrahi müdaheleler ve hastahane hizmetleri, Avrupa ülkelerinde ki ücretleri aşmamalıdır. Çünkü bu insanlar, yaşadıkları  Avrupa ülkesine gittiğinde, Türkiye’de ödediği faturanın bir kısmını geri alabilmelidirler.

Sağlık turizminde yapılan estetik, diş, kaplıca ve diğer tedavilerde Türkiye’de tedaviyi yapan sağlık kuruluşunun Avrupa ülkelerinde bir başvuru merkezleri veya birlikte çalıştıkları sağlık kurumları olmalıdır. Sağlık turizminde ilk sıralarda gelen Tayland , hasta getirdiği her üklede bir büro kuruyor. Hastalar hem tedavi öncesi ve hem de tedavi sonrası sorularına cevap alabiliyorlar.  Türkiye’de bu tip tedavileri yaptıran insanlar  karşılaştıkları zorluklarda kendilerine güven ve destek verecek kamu kuruluşları bulmak istiyorlar. Yani sağlık turizminde önemli bir yeri olan, tedavi sonrası kontrollar ve komplikasyonlar ile ilgili , hastaya başvuracağı bir kurum olması gereklidir. Bu da hastaya güven verecek bir uygulamadır.

  TÜRKİYE’YE DAVET EDELİM          

Ayrıca yurt dışında çalışan ve yaşayan sağlık elemanları Türkiye’ye davet edilmeli, onlara sağlık kurumları tanıtılmalı, olanaklar gösterilmeli. Bu tip toplantıları devlet ve özel sağlık kurumları finanse edebilir, sponsor olabilirler.  Türkiye’ye davet ederek sağlık hizmetleri ve olanakları bakımından , Türkiye ile ilgili negatif düşüncelerin ortadan kalkmasına da yardımcı olunur. Ayrıca Avrupa’da eğitim görmüş sağlık elemanları, Türkiye’deki sağlıkla ilgili pek çok konuda, bilgi sahibi olup bunu döndükleri ülkelerdeki insanlara verdikleri sağlık hizmetinde kullanacaklardır.

  GURBETÇİ EN İYİSİNE LAYIK          

Avrupa’da yerleşik insanlarımız, bugün sadece estetik,diş gibi tedavileri için Türkiye’ye rağbet etmektedir. Ama sağlık turizminin Türkiye’de sağlık sektörüne getirdiği, modernizasyon ve hizmet kalitesinin yüksekliğinden, Avrupa’da yerleşik Türkiye kökenli insanlar da faydalanmalıdırlar. Sadece sağlık turizmine gelip çok para bırakanlar değil. Avrupa’da yerleşik Türkiye kökenli insanlarımız, gurbetcilerimiz ülkelerinin en yüksek kalitedeki hizmetlerine layıktırlar, onların canını yakmayalım.

Türkiye’deki, sağlık turizmi toplantılarına mümkün olduğu kadar çok Avrupa’da değişik branslarda çalışan sağlık uzmanları ve çalışanlarını davet ederek onlara sağlık turizmi hizmetleri tanıtılmalı ve Türkiye’deki sağlık kurumları ile birlikte çalışma ortamları hazırlanmalıdır.

Herkese sağlık dolu günler dilerim.


AdminAdmin