Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 31-12-2017 14:46

2017’de GERÇEKLEŞMEYEN hayallerimizi 2018’e taşıdık

2018 Yılında beklentilerim nelerdir ? Her şeyden önce insanların mutlu ve sağlıklı olmasını diliyorum. Mutluluk hem kişisel hem de sosyal alanda olmalıdır. Her ne kadar cebimizde yaşadığımız ülkenin kimliği, pasaportu olsa da Türkiye bizim anavatanımızdır.

2017’de GERÇEKLEŞMEYEN hayallerimizi 2018’e taşıdık
2017 yılı da bitti. Daha dogrusu acısı, tatlısı, hüzünü, mutluluğu ile bir yılı daha geride bıraktık. Yeni yıla girerken herkesin pek çok beklentileri oluyor.  Bir  yıl önceden kalan ve yapamadığımız, bitiremediğimiz işlerimizin , projelerimizin  yeni yılda gerçekleşeceğini umut ederek yıla başlıyoruz. 

2018’DEN BEKLENTİLER
 
2018’den neler bekliyorum, nelerin gerçekleşmesini istiyorum, gelin birlikte bakalım; 

Her şeyden önce insanların mutlu ve sağlıklı olmasını diliyorum. Mutluluk hem kişisel  hem de sosyal alanda olmalıdır. Her ne kadar cebimizde yaşadığımız ülkenin kimliği, pasaportu olsa da  Türkiye bizim anavatanımızdır.  Önce ülkemizin sağlıklı ve mutlu olmasını istiyorum. Ülkeyi yöneten insanların ülkeyi kalkındırmasını ve Türkiye’nin de saygınlık kazanmasını istiyorum. Ülkeyi yöneten insanlar için negatif değil pozitif düşünmek gerekir. Nokta kadar menfaat için virgül kadar eğilmeye gerek yok. Türkiye nüfusu büyük bir çoğunlukla Müslüman bir ülkedir. Gerçek İslamiyet uygulanmalıdır. Cumhuriyetin temel ilkelerinden Laiklik kavramı  gerçek anlamda uygulanmalıdır. Cahil, çıkarcı, dürüst olmayan insanlar din çevresinden uzaklaştırılmalıdırlar.

SAĞLIK KÖPRÜSÜ KURMALIYIZ             

2018’de ki diğer beklentilerim ; daha sağlıklı bir toplum için sağlık elemanları ile halk arasındaki köprüyü oluşturmalıyız. Yani yıllardır söylediğim gibi sağlık elemanlarını bir şemsiyenin altında toplayarak, gereksinim duyduklarında halkın bu sağlıkçılara ulaşmasını sağlamalıyız.  

EYLEM PLANI YAPALIM     

Sağlık uzmanları olarak Avrupa’da yerleşik Türkiye Cumhuriyeti kökenli insanların genel sağlık sorunları ve çözümü ile ilgili sağlık eylem planını oluşturmalıyız. Bunun için Avusturya Sağlık Derneği’nin yaptığı bir çalışmayı genişletmek istiyoruz. Avrupa Sağlık Dergisi, Avrupa Türkiye Sağlık Derneği , Avusturya Sağlık Dernekleri ve Avrupa Türkiye Sağlık Turizmi Derneği olarak önümüzdeki yıl , genişleterek başlatmak istiyoruz. Bu projeyi şu şekilde özetleyebilirim ; Önce her ülkede değişik branşlarda ki sağlık uzmanlarını bir araya getirecek toplantılar düzenlenecek. Bu toplantılar da o ülkedeki hastaların sorunları tesbit edilip çözüm önerileri ortaya konulacak. Daha sonra tüm bu veriler ve bilgiler bir araya getirilerek Avrupa’ da yerleşik Türkiye kökenli insanların Sağlık Eylem Planı gerçekleştirilecek.

     GELİN BİRLİK OLALIM            

Bu projemize yardımcı olacak , birlikte çalışacağımız arkadaşlara gereksinimiz var . 2018 yılında da Türkiye’den tıp ve sağlık eğitimi almış veya Türkiye kökenli ebeveynlerin masraflarını karşılayarak okuttuğu her insan, bu topluma öğrendikleri ve sağlık konusunda yapabilecekleri ile hizmet vermek ile o ebeveynlere  ve olanakları hazırlayan devlete , teşekkür etmek için bir fırsattır.

Sağlık turizminde de hastalara mutlaka tedavi öncesi bilgilendirme ve tedavi sonrası kontrol ve komplikasyonların ortadan kaldırılması konusunda çalışmalar yapılmalıdır.  Sağlık turizmi, turizmden çok sağlığı ilgilendiren bir konudur. Bu nedenle sağlık elemanlarının bu konuya ilgi duymaları halkın sağlığına daha çok yardımcı olur.
Yani 2018’den beklentim, daha güçlü, saygın ve Cumhuriyetin temel ilkelerine bağlı bir Türkiye, Araplaşma yerine batılılaşmaya çalışan Anadolu insanları  ve daha sağlıklı ve mutlu insanlar. 

     4. TÜRK TIP KURULTAYI             

Yazımı 4.Türk Tıp Kurultayı ile bitirmek istiyorum. Genelde güzel bir kurultay oldu diyebilirim. Bu kurultayda eksiklerin tesbit edilmesi ve 2018 yılında düzenlenecekse ( ki mutlaka düzenlenmelidir ) eksiksiz bir kurultay yaşamak istiyoruz. Her kurultayın bir önceki kurultaydan daha güçlü olması gerekir. Ayrıca Avrupa Sağlık Dergisi ailesi olarak önümüzdeki kurultayın Avrupa’da ( Almanya da olabilir ) yapılması teklifimizin dikkate alınması büyük önem taşımaktadır.

Dilerim 2018 yılında Viyana’da veya Berlin, Frankfurt, Münih’te buluşuruz. 

Yazımın sonuna geldim. Son noktayı koyarken herkesin yeni yılını kutlar sağlık ve esenlik dolu bir 2018 dilerim.

Sağlıcakla kalın...

AdminAdmin