Köşe Yazıları
Giriş Tarihi : 03-01-2015 21:09

1.Türk Tıp Kurultayı‘nın ardından...

29 Ekim–1 Kasım 2014 tarihleri arasında 1. Türk Tıp kurultayı yapıldı.

1.Türk Tıp Kurultayı‘nın ardından...

Çeşitli ülkelerden davet edilen Türk hekimler biraraya geldiler. 
T.C. Sağlık Bakanlığı  Diş İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü  tarafından hazırlanan bu başarılı kurultay için başta Genel Müdür Dr. Öner Güner olmak üzere tüm ekibi kutlamak gerekir.
Bu  kurultayların tıp camiası içindeki diğer branşlardaki sağlıkcılara da yayılarak daha geniş bir biçimde yapılacağını ümit ediyoruz.

KAPSAM GENİŞLETİLMELİ      
Bundan sonra ki kurultayların, eczacılarla, hemşireler ve teknik personel ile, psikologlar ve terapistleri de kapsaması iyi olur düşüncesindeyim. Daha sonra da yurt dışında hizmet veren sağlıkçılarla büyük ve geniş bir kurultay gerçekleştirilebilinir.
Tıp, kürsü başkanından öğretim üyesi profesöründen, yardımcı hizmetler personeline kadar bir ekip çalışmasıdır.

Bu bir zincirdir. Bu zincirin halkalarından birisi yok olursa iyi bir tıp hizmeti verilemez. Örnek vermek gerekirse, ben bir diş doktoruyum ve teknisyenim olmazsa, asistanım olmazsa, tedavimi tam anlamı ile yapamam. Bu her branş için geçerlidir.

Dolayısı ile büyük Türk Tıp Kurultayı’nı böylesine geniş bir kadro ile yapabilirsek, daha isabetli olacağı kaanatindeyim. 

Bu kurultaya katılan sivil toplum kuruluşları ile yapılan calıştayda ben ve temsil ettiğim, Avusturya Türkiye Sağlık Derneği, Avrupa Türkiye Sağlık Derneği ve Avrupa Türkiye Sağlık Turizmi Derneği olarak, bakanlık yetkililerine şu önerileri sunduk.;
Avrupa’da yerleşik Türkiye kökenli sağlık elemanları tesbit edilip bir sağlık elemanları ağı oluşturulmalıdır.  Avrupa Türkiye Sağlık Konseyi oluşturulmalıdır. Bu ağ sadece hekimlerden değil, eczacı, hemşire, laborant ve teknisyenler ile yardımcı sağlık elemanlarını da içermelidir.
– Bu konuda daha önceki yazılarımda Avrupa’da yaşayan ve çalışan sağlıkçıları bir çatı altında toplanmaya davet etmiştim. Bu davet hem Türk sağlıkcıları biraraya getirerek kendilerini ilgilendiren sorunların çözümünde, hem de Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenli insanların sağlık sorunlarının çözümünde önemli bir rol oynayacaktır. Aynı zaman da son zamanlarda iyice artan sağlık turizminin en önemli ayaklarından biri olan tedavi sonrası kontrol ve komplikasyonların ortadan kaldırılmasında çok önemli bir rol oynayacaktır.

BÜRÜKSEL’DE BÜRO AÇILMALI
   
Avrupa Birliği’nin merkezi olduğu icin Brüksel’de Avrupa Türkiye Sağlık konseyi adına bir büro açılmalı ve Avrupa ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasındaki ilişkiler bu büro tafından sağlanmalıdır.
Avrupa’da yerleşik Türkiye toplumunun sağlık sorunları takım çalıştaylar ile tesbit edilip sorunların çözülmesi sağlanmalıdır.
( DETAYLARINI OCAK SAYIMIZDA OKUYABİLİRSİNİZ )
AdminAdmin