ALMANYA
Giriş Tarihi : 20-03-2023 23:17   Güncelleme : 20-03-2023 23:25

DTI şirket ve okul temsilcilerini mesleki eğitim konulu kahvaltıda buluşturdu.

Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü’nün davetiyle (DTI) 19 Mart Pazar günü Mannheim ve çevresinden yüzün üzerinde katılımcı “Mesleki Eğitimde Boşlukları Dolduruyoruz” başlıklı kahvaltıda zanaat, ticaret ve sanayide yaşanan personel açığını ve Z kuşağının mesleki tercihlerini tartıştılar

DTI şirket ve okul temsilcilerini mesleki eğitim konulu kahvaltıda buluşturdu.

 

 

Rhein-Neckar İşverenler Derneği (TID) ve Mannheimer Morgen/Haas Media GmbH işbirliğinde, spor klubü TSV Mannheim 1846 e.V. ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe siyasi temsilciler de yoğun ilgi gösterdi. DTI Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan (SUNTAT) konukları selamladığı konuşmasında iyi bir mesleki eğitimin sosyal uyumu ve ekonomik kalkınmayı güçlendirdiğini ifade ederken “eğitim gören sadece bir mesleği değil, kendi olmayı da öğrenir: Ne istediğini bilen, özeleştiri yapabilen, yeni fikirlere açık, kendi köklerinin bilincinde ama aynı zamanda dünyayı da kucaklayan, sorumluluk sahibi bir insan olarak yetişir. Bu imkan herkese tanınmalıdır” dedi. DTI’nin dahil olduğu sivil toplum kuruluşlarının gerçekleştirdikleri projelerle resmi eğitim sistemini zenginleştiren ve tamamlayan önemli aktörler olduğunu vurgulayan Baklan, eğitimle ilgili tartışmalarda seslerinin duyulması gerektiğini belirtti.

MESLEK EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu açılış konuşmasında mesleki fırsatlar alanında rehberlik sağlamanın gençler için önemini vurgularken İşgücü Piyasası Uzmanı ve DTI Müdürü Prof. Dr. Franz Egle, Almanya genelinde her beş mesleki eğitim yerinden birinin boş kalmasının endişe verici olduğunu ifade etti. Meslek öğrenimine dair rehberlik faaliyetlerinde anne ve babaların da hedef kitle olarak dikkate alınması gerektiğine dikkat çeken Egle, TikTok gibi gençlere hitap eden güncel mecraların da önemine işaret etti. DTI’nin konzeptini hazırladığı ve 2019 yılında ilk defa pilot proje olarak Johannes-KeplerGemeinschaftsshule’de uyguladığı proje “Ausbildung: (K)ein Thema!” [Mesleki Eğitim? Sorun değil!] – A(k)T öğrencilerle mesleki eğitim gören ‘çırakları’ (peer coaching) ilk etapta sınıf ortamında buluşturuyor. Öğrenciler, sözkonusu meslek üzerine çalışma ortamından aldıkları maaşa kadar akıllarına takılan her türlü konuyu birebir yaşıtlarına sorma imkanı bulurken ikinci etapta mesleki eğitim veren işletmeyi ziyaret ediyorlar. A(k)T, mesleki öğrenim hazırlığı sınıflarında bulunan gençleri doğrudan işletmelerle buluşturup onlara mesleki rehberlik Deutsch-Türkisches Institut für Arbeit und Bildung e.V. ǀ info@dti-mannheim.de ǀ www.dti-mannheim.de ǀ facebook.com/ DTI-MANNHEIM 2 süreçlerinde yardımcı olmayı ve işletmeleri doğrudan geleceğin çıraklarıyla buluşturmayı amaçlıyor.

DÖRT ÖNEMLİ İSİM KAHVALTIDA 

Kahvaltının ilgi çeken diğer bir kısmı belediye başkan adaylarıyla gerçekleştirilen soru-cevap bölümüydü. Mannheimer Morgen Genel Yayın Yönetmeni Karsten Kammholz’un ‘tarihi bir an’ olarak nitelediği bölümde önümüzdeki dönem Mannheim belediye başkanlığına aday dört isim Thorsten Riehle (SPD), Christian Specht (CDU), Raymond Fojkar (Grüne) ve Isabell Belser (Linke) ilk defa bir podyum tartışmasında bir araya gelirken izleyecekleri eğitim politikasıyla ilgili Kammholz’un sorularını yanıtladılar. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen DTI-Girişimciler Kahvaltısı’nı DTI Yönetim Kurulu üyesi Herbert Dechant sundu. Dr. Brigitta Eckert (Lernmobil e.V.) ve gönüllülerin organizasyonunu üstlendiği, konuklara aralarında çok çeşitli SUNTAT ürünlerinin ve lezzetlerinin sunulduğu kahvaltının gastronomik hazırlığını ve sunumunu Mannheimlı işverenler Lumann Engel (Olymp-Feinkost), Tuncay Atacan (Maruba Das Gasthaus) ve Can Gürsel (Summer Daily TSV Mannheim Hockey) gerçekleştirdi. 

AdminAdmin