TÜRKİYE
Giriş Tarihi : 13-09-2014 15:01

Sezeryen mi normal doğum mu?

Teknoloji ile birlikte artan sezeryene rağmen normal doğum hala revaçta.

Sezeryen mi normal doğum mu?
Klinikum Leverkusen Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Başkanı Prof. Dr. A. Kubilay Ertan sezeryenin değişik sebepleri olduğunu belirterek “Almanya’da oran %32 civarında, yani hala 2/3’si normal doğum yapıyor. Wunschsectio denilen endikasyon olmadan istek üzerine yapılan sezeryan oranı ise %5 cıvarında. İlk defa anne olanlar arasında 35 yaş üzerindekiler de gittikçe artmaktadır.” şeklinde konuştu.

Prof.Dr.Köhler “Teknolojideki gelişme sezeryene ilgiyi artıyor”


Teknoloji dünyasında yenilikler birbirini takip ederken beraberinde getirdiği kolaylıklar sayesinde toplumun tercihlerinde de önemli değişmelere yol açıyor. Bu değişmeler kadın doğumlarını da önemli ölçüke etkilemekte. 1950’li yıllarda tek tük yapılan sezeryenle doğum bugün neredeyse normal doğumu unutturacak kadar ilgi görmekte.

1950’DEN GÜNÜMÜZE     
   

FOCUS’un online intetnet sitesinde yer alan habere göre özellikle son yıllarda Almanya’da normal doğum oranının gittikçe düştüğünü kadınların büyük bir kısmının sezeryeni tercih ettikleri belirtiliyor. Üniversitätsmedizin Greifswald Kadın Doğum Hastanesi’nden  Prof. Dr. med. Günter Köhler’in görüşlerinin yer aldığı haberde sezeryenin çok eskilere dayandığı, fakat o dönemlerde steril ortam bulunmaması ve diğer teknik sebeplerden ötürü fazla ilgi görmediği, 1950’lerden sonra özellikle günümüzde hızlı tırmanışa geçtiği belirtilmekte. Haberde Prof. Dr. med. Günter Köhler’in görüşlerine yer verilmekte.  Fiziki yapısı sebebiyle normal doğum yapması zor olan bir hastanın 1841 yılında sezeryenle doğum yaptırıldığını hatırlatan Prof. Dr. med. Günter Köhler, teknelojik gelişmelerle birlikte sezeryenle doğumun 1950’lerden sonra tırmanışa geçtiğine dikkat çekti.

YAŞIN ETKİSİ                        
 
Almanya’da doğum oranının düşmesinin endişeyle izlendiğini belirten Prof. Köhler bir başka önemli sorunun da  anne adaylarının gellikle ileri yaşlarda olduğunu bunun da doğumda zaman zaman sorunlar yaşanmasına yol açtığını belirtti. Köhler, sezeryenin yaygınlaşması ile birlikte ebelik mesleğinin de sıkıntılar yaşadığını sözlerine ekledi.

TÜRKLERİN TERCİHİ             

Öte yandan görüşlerini aldığımız Türk ailelerin büyük bir kısmı mecbur kalmadıkça sezeryeni düşünmediklerini çocuk ve anne sağlığı açısından normal doğumu tercih ettiklerini söylerken, az bir kesim de sezeryene olumlu baktıklarını belirttiler. 
AdminAdmin