TÜRKİYE
Giriş Tarihi : 05-01-2016 21:04

Güçlü bağışıklık sistemi için öneriler

ASLIHAN KORUYAN SABANCI ile “Glütensiz Gurme Lezzetler” kitabını konuştuk.

Güçlü bağışıklık sistemi için öneriler
**********
ÖZEL HABER
**********
Aslıhan Koruyan Sabancı yaptırdığı tahliller sonucunda bazı gıdalara karşı alerjisi olduğunu öğrenince “Glütensiz Gurme Lezzetler” kitabını yazdı. Kısa sürede büyük ilgi gören kitap ikinci baskısını yaptı. 170 tarifin yer aldığı kitapta ‘glüten’ olmadan da yemeklerin lezziz yapılacağı çok sade bir dille anlatılmakta. Paris’de düzenlenen yarışmada “ Dünyanın En İyi Sağlık ve Beslenme Konusundaki Yemek Kitabı’  ödülünü aldı.
‘Glütensiz Gurme Lezzettler’i  kitabını daha yakından tanımak için Aslıhan Koruyan Sabancı ile Frankfurt‘ta görüştük. Sağolsun bizi kırmadı basın dünyasından sadece bizimle görüştü ve sorularımıza içtenlikle cevap verdi.

***
“ Kitabımı  sağlıklı Türk mutfağımızı ve Akdeniz mutfağını seven yediden yetmişe herkese yardımcı olabilmek için yazdım. Kitabım Türkiye’deki ilk glütensiz yemek kitabı, Tariflerin hepsi uzman doktorlar tarafından onaylı. Ayrıca kitabın içerisinde güçlü bir bağışıklık sistemi için öneriler, glüten duyarlılığı, çölyak hastalığı nedenleri, tedavisi gibi bilimsel açıklamlar yer alıyor.”


* Kitabınızın ismi ‘Glütensiz Gurme Lezzettler’ Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Altın Öneriler. Glüten ne demektir ?
 Glüten, buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan bir proteindir.
Glüten duyarlılığı, buğday, çavdar, yulaf, arpa’nın sindiriminde güçlük olarak tanımlanıyor. Glüten hassasiyetinin en sık belirtileri ishal ve kabızlık gibi sindirim sistemi sorunları, eklem ağrıları, kramplar, kronik yorgunluk, depresyon, ekzema, düşük demir düzeyi olarak biliniyor. Tedavisi de glütensiz diyet. Glütensiz diyetin başlamasıyla birlikte, uzun seneler sürebilen rahatsızlıklar, birkaç hafta içerisinde iyileşebiliyor.

    SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN    
   

* Bu kitap sadece glüten duyarlılığı olan kişiler için mi ?
Glütensiz Gurme Lezzetler yemek kitabımı sadece glüten duyarlılığı olan kişiler için değil, Akdeniz ve Ege mutfağını seven, sağlıklı beslenmek isteyen herkes için hazırladım. Kitabımın  glüten duyarlılığı olanlara, çölyak hastalarına, hasta yakınlarına ve yemek pişirmeyi seven herkese faydası olacağını umuyorum.

* Kitapta dikkatimizi çeken bir konu tarfilerinizde buğday, yulaf, çavdar gibi glüten içeren gıda maddeleri kullanmamışsınız, neden?

Evet kullanmadım, 2006 senesinde besin duyarlılığım olduğunu anladım. Besin duyarlılığının nedenleri, çözümleri ile ilgili kaynak kitapları inceledim; ve bu konu ile ilgili mevcut yemek kitaplarının tümünü alıp okudum. Bu konu ile ilgili bizim mutfağımıza ait hiçbir yemek kitabı bulamadım. Yabancı kaynaklı kitaplar ise nereden nasıl bulacağımızı bilmediğimiz, ya da nasıl pişireceğimizi bilmediğimiz gıda maddelerinden bahsediyorlardı, çoğu resimsizdi, tariflerin neye benzediğini göremiyordum.
2008 yılında da gıda duyarlılığı olan ya da olmayan, sağlıklı Türk mutfağımızı ve Akdeniz mutfağını seven yediden yetmişe herkese yardımcı olabilmek için bu kitabı yazdım.

    UZMANLARA DANIŞTIM        


Benim kendi merak ettiğim birkaç sorunun cevabını okuyucularımın da merak edeceğini düşündüğümden, uzun araştırmalar sonucunda yurt içinde ve yurt dışında konunun uzmanlarına danışarak bulduğum cevapları kitabıma eklemek istedim. Örneğin: Gıda hassasiyetinin sebepleri, olası çözümleri, sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemek için yapmamız gerekenler, glüten hassasiyetinin tanımı, çölyak hastalığından farkı, tanısı ve tedavi yöntemleri gibi...

 BESİNLERİ ANALİZ ETTİK

İstanbul Medipol Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Muazzez Garipağaoğlu ve Beslenme Bilimcisi Manfred Schmidt bey ile kitabımdaki tariflerin besin analizlerini yaptık. Her tarifim için ayrı ayrı toplam karbonhidrat, protein, lif ve yağ içeriklerinin yanısıra bağışıklık sistemini destekleyen öğeler olan folik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, niasin, D, E, A, C, B1, B2 vitaminleri açısından zenginliklerini gösteren tablolar hazırladık. Ayrı bir bölumde ise bu öğelerin vücudumuzdaki işlevleri ve besinsel kaynakları da yer alıyor.
 Böylelikle pancar turşusu yediğimizde folik asit aldığımızın, ya da kayısı tatlısı yediğimizde C vitamini aldığımızın, et ve tavuk yemeklerinin ‘niasin’ açısından ne kadar zengin olduğunun bilgisi gibi 170 tarif için ayrı ayrı hazırlanmış değerli bilgiyi de kitabıma ekledim. Bu bilgiler her tarif için renkli tablolar halinde tariflerin hemen altında yer alıyor. Ben de kitabımı yazarken beslenme konusunda pek çok faydalı bilgi öğrendim.

    ZENGİN TÜRK MUTFAĞI    

 
Sağlıklı Türk mutfağımızda doğal olarak glütensiz pek çok tarif var, ben de kitabımı piyasada zor bulunan glütensiz un, nohut unu, ‘xantam gum’ gibi malzemeler kullanmadan yazdım, Mısır unu, pirinç unu ve patatesi değişik biçimlerde kullanarak karbonhidrat ihtiyacı giderilebilir. Yine aynı şekilde Türk mutfağımızda kabak tatlısı, ayva tatlısı, kayısı tatlısı, kestane şekeri gibi pek çok hem sağlıklı hem de glütensiz tatlı mevcut. Kitabımda bu tariflere de yer verdim.

 YEMEK KİTABININ ‘OSKARI’   


* Kitabınız ‘Gourmand World Cookbook Awards’ ödülünü de kazandı. Bu konuda neler söylemek istersiniz ?
World Gourmand Cookbook Awards Dünyanın en prestijli yemek kitabı yarışmasıdır, yemek kitaplarının “Oskar Ödülleri” sayılır.
Genellikle her yıl Paris’te düzenleniyor. 100’ün üstünde ülkeden onbinlerce kitap bu yarışmaya 6 ana dal altında 66 kategoride katılıyor. Jüri Dünyanın en önemli yemek okullarından öğretim üyelerinden ve yine dünyaca ünlü aşçılardan oluşuyor.  Glütensiz Gurme Lezzetler kitabım önce World Gourmand Cookbook Awards yarışmasında Türkiye’nin Sağlık ve Beslenme konusundaki en iyi kitabı seçildi. Daha sonra Dünya’nın en iyi yemek kitapları yarışmasında “Best Health and Nutrition Book in the World” (Sağlık ve Beslenme) konusunda finalist oldu. İngiltere’den katılan Food Hospital adlı kitabın ikinci olduğu yarışmada kitabım diğer finalistleri geride bırakarak birinci seçildi.

* Böyle bir ödül almak nasıl duygu ?
Çok mutlu oldum. Türkiye’nin yurt dışında ödül almış olması beni ayrıca mutlu etti.

      YAYINDA KATKISI OLANLAR        
           

* Kitabın hazırlanmasında kimlerden destek aldınız?
En büyük desteği eşimden ve ailemden aldım, aile dostlarımız Dianne ve Ferit Sahenk, ve NTV yayınları kitabımın basım ve tasarım aşamasında çok büyük destek oldular. NTV’den Elif Kutlu ve Sibel İlkin Uçuran kitabımın tasarımını yaptılar, basıma hazırladılar. Usta şef Mike Norman birlikte pişirdiğimiz yemekleri titizlikle stilize etti, yemek fotoğraflarını Ümit Batu yine titizlikle çekti, tüm yemeklerin hazırlanması ve fotoğraflanması 6 ay sürdü, bazı yemekler istediğim fotograf karesi elde edilinceye kadar defalarca pişerek defalarca fotoğraflandı. Kitabımın portre fotoğraflarını fotoğraf sanatçısı Tamer Yılmaz çekti. Kitabımın bilimsel açıklamalarını Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu yaptı, tabloları uzman Beslenme Bilimcisi Manfred Schmid hazırladı. Yazdığım her tarifi, ölçü birimlerini, kelime hatalarını defalarca okuyup, bütün tarifleri tekrar tekrar pişirerek test etmem konusunda ailem çok yardımcı oldu, bu tesler ve kontroller de birkaç ay sürdü.

  NASIL TEMİN EDİLEBİLİNİR ? 

   * Kitabınız Türkçe ve İngilizce olarak iki ayrı dilde yayınlandı...
Her iki kitabımı da İngilizce ve Türkçe olarak iki dilde yazdım. Kitaplarımı Amazon, Nook ve Apple ibooks’dan satın alabilirsiniz. Yoğun talep üzerine Glütensiz Gurme Lezzetler kitabımı Almanca’ya da çevireceğim. 2016’da Almanca versiyonunu piyasaya çıkartmayı düşünüyorum.

* Biraz da son kitabınız “ Health and Beauty Home Remedies Recipes-Recommendations” dan söz etmemiz gerekirse...
“Evinizde Sağlık ve Güzellik-Doğal Tarifler ve Öneriler” kitabımı 2012 senesinde hazırladım. Tam 124 sayfa, ünlü fotoğraf sanatçısı Tamer Yılmaz’ın güzel fotoğraflarıyla süslenmiş, stilistliğini kendimin yaptığım kitabımda; mutfağınızda hazırlayacağınız  cilt, saç, ağız, el, ayak bakımı için doğal maskeler, peelingler ile bağışıklığı destekleyen doğal içecek ve salata tarifleri ve sağlıklı yaşam önerileri bulunuyor.

* Bize zaman ayırdığınız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Ben de Avrupa Sağlık Dergisi’ne ve tüm çalışanlarına sağlık ve esenlikler dilerim. Ayrıca Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza sağlık, mutluluk huzur dolu bir yeni yıl dilerim.
AdminAdmin