TÜRKİYE
Giriş Tarihi : 13-07-2015 03:53

Gayemiz yüzleri güldürmek

Hastahane koridorlarının neşe kaynağı ‘Palyaço Doktorlar’ ile görüştük. Wiesbaden‘de DIE CLOWN DOKTOREN E.V.’den Susanne Jung çalışmalarını anlattı.

Gayemiz yüzleri güldürmek
Kısaca çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz ?

“ Palyaço Doktorlar’ küçük hastaların hoşça vakit geçirmeleri ve hastalıklarının kendilerine vermiş olduğu sıkıntıları azaltmakat için çalışıyoruz. Sadece çocuklara değil yaşlılara da hizmet vermeye başladık. Yaptığımız skeşlerle ve müzeklerle hastalarımızın hayatlarını renklendirmeye çalışıyoruz.

Çalışmalarınız gönüllülerden mi oluşuyor ? 

Evet, Palyaço Doktorlar gönüllülerden oluşmakta. Ren-Main bölgesinde 12 hastanesini  haftada 2-3  kez ziyaret edip çocuklara hoşça vakit geçirmeye çalıyoruz.  

YAŞLILARA DA  HİZMET            

Çalışma bölgemiz Wiesbaden,  Offenbach, Darmstadt, Rüsselsheim, Bad Kreuznach, Frankfurt, Gießen ve  Marburg‘da hastaneleri ziyaret etmekteyiz. Çocukların yanında 2009 yılından beri yaşlılar da hizmet sunuyoruz Dachverband Clowns in Medizin und Pflege Deutschland e.V. ile birlikte yapmış olduğumuz çalışma neticesinde Tüm Almanya genelinde hizmet sunabiliyoruz. Şimdi de 8 yaşlı yurdunda hizmet sunuyoruz.

Yapmış olduğunuz çalışmalardan nasıl bir sonuç alıyorsunuz. ?

MİZAHIN GÜCÜ       

Arkadaşlarımızın yapmış olduğu aktiviteler sayesinde hastalarımız hastalarıın hoş vakit geçirdiklerini düşünüyoruz. Biran olsun hasalıklarını unutan çocuk ve yaşlıların gülmelerini  ve hayata daha olumlu bakmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Çalışan arkadaşlarımız ilginç isimler kullanmakta. “ Dr. Schnickschnack” veya Dr. Johannis Kraut. Yaptığımız espiriler sayesinde hastalar neşelenmekte kaygıdan uzak durmaktadır. Öyle düşünüyorum ki hastalıkların iyileşmesinde gülmenin mutlu olmanın büyük etkisi vardır. Etkinleriklere çocuklar da dahil edilmektedir. Böylece  mizah gücüyle tıbbı tedaviye destek olmaktayız. 2009 yılından bu yana çalışmalarımızı düzenli olarak yapmaktayız.

Çalışmalarınızda bağışın önemli bir yer tuttuğunu görüyorum. Bu konuda okurlarımıza, Türk toplumuna mesajınız nelerdir ?
 Biz kar amacı gütmüyoruz. Tüm çabamız çocuklara hizmet sunmaktır. Gelirimiz yapılan bağışlarla sağlanmakta. Gerek kişiler gerekse şirketler bizlere maddi yönden destek olmakta. Çalışmalarımız hakkında daha genş bilgi almak isteyenler bize DIE CLOWN DOKTOREN E.V‘nin  0611/9410176 nolu telefondan ulaşabilecekleri gibi internet sitemiz  
http://clown-doktoren.de ’den de  ulaşabilirler.  
Yapılacak bağışlar bizleri mutlu edecektir. 

AdminAdmin