DÜNYA’DAN
Giriş Tarihi : 18-01-2023 08:42

Yer altı sularının seviyesinin düşmesi endişeye yol açıyor

Fransa'da Jeoloji ve Maden Araştırma Bürosu (BRGM), ülkenin büyük bir bölümündeki yer altı sularının azalmasının endişe verici olduğunu bildirdi.

Yer altı sularının seviyesinin düşmesi endişeye yol açıyor

BRGM'nin yayımladığı durum raporunda Aralık 2022 itibarıyla yer altı suları seviyelerinin tatmin edici olmadığı ve yağışların 2022'deki açığı kapatmaya yetmediği belirtildi. BRGM Direktör Yardımcısı Pierre Pannet, basın konferansında, durumun 2021-2022 kışından daha elverişsiz olduğuna ifade etti. Pannet, 2023'te kuraklık sürerse durumun 2022 yaz sonundan daha kötü olacağını kaydederek, geçen yıl yaz sonunda Fransa'nın topraklarında neredeyse tüm vilayetlerde su kısıtlamaları olduğunu hatırlattı. Söz konusu kısıtlamalar ülkedeki yaklaşık 12 vilayette hala geçerli. Fransa'da içme suyunun üçte ikisi yer altı sularından sağlanıyor.

TÜRKİYE DE KURAKLIK KISKACINDA

Öte yandan  Manisa'nın Salihli ve Gölmarmara ilçelerinde alüvyal set gölüyken Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 1945 yılında setlerle rezervuara dönüştürülen ve zamanla 320 milyon metreküplük su kapasitesine ulaşan Marmara Gölü, kuraklık ve kaçak sulamanın etkisiyle geçen yıl tamamen kurudu. Organik tarım amacıyla Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne tahsis edilen alanda buğday ekiminde sona gelindi.

AdminAdmin