TÜRKİYE
Giriş Tarihi : 24-08-2022 14:21   Güncelleme : 07-09-2022 13:52

Hedefte Catalina Kanalı var

İngiltere ve Fransa'yı ayıran Manş Denizi'ni üçüncü ve en hızlı geçen Türk kadını ultra maraton yüzücüsü Bengisu Avcı, şimdi de ABD'deki en zorlu parkurlardan Catalina Kanalı'nı geçmek için hazırlıklarını tamamladı.

Hedefte Catalina Kanalı var

Çocuk yaşta tanıştığı yüzme sporuna tutkuyla bağlanan ve Açık Su Milli Takımı'nda birçok uluslararası yarışmada Türkiye'yi temsil edip dereceler elde eden 26 yaşındaki Bengisu Avcı, 3 Ağustos 2018'de İngiltere ve Fransa arasındaki 36 kilometrelik Manş Denizi etabını 11 saat 29 dakika ile geçerek daha önce 1979'da aynı etabı 15 saat 47 dakikada yüzen ilk Türk kadını olan Nesrin Olgun Arslan'ın derecesini geride bırakıp en hızlı geçen Türk kadını olmuştu.
Manş Denizi'ni solo olarak en kısa sürede geçen Türk kadını olan Bengisu Avcı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde son antrenmanlarıyla yeni hedefi Catalina Kanalı'nı geçen ilk Türk kadını olmak için hazırlıklarını tamamladı.
Gece soğuğu, büyük dalgalar, akıntılarla mücadele etmek için gündüz ve gece çalışan Bengisu, zorlu Catalina Kanalı'nı geçmek için 28 Ağustos’ta ABD'ye gidecek.
Bengisu Avcı, 5 Eylül’ü 6 Eylül'e bağlayan gece ABD'de Catalina Adası ile Los Angeles'i bağlayan 34 kilometrelik Catalina Kanalı'nı geçerse Türk bayrağı açacak.
Son antrenmanlarını Marmaris'te tamamlayan Bengisu, yaptığı açıklamada, ultra maraton yüzücüsü olmasında en büyük payın Marmaris'te tanıştığı Aquamasters Yüzme şampiyonaları olduğunu söyledi.
Havuz yarışlarından açık su yüzmeye yöneldiğini ve kısa süre içinde açık su milli takımına girdiğini dile getiren Bengisu Avcı, kendisine 4 yıl önce Oceans 7 (Okyanuslardaki 7 zorlu kanal) parkurlarını hedef koyduğunu kaydetti.

AdminAdmin