ALMANYA
Giriş Tarihi : 27-02-2023 13:55   Güncelleme : 27-02-2023 15:37

Suözer’den Almanya’ya gelecek depremzedelere önemli bilgiler

AOK Marka Departmanı – Pazarlama sorumlusu Necati Suözer depremzedelerin Almanya’ya geldiklerinde sağlık alanında sorunlarla karşılaşmamaları için yapılması gerekenleri özetledi.

Suözer’den Almanya’ya gelecek depremzedelere önemli  bilgiler

Necati Suözer bu konuda şunları söyledi:

“ Türkiye´deki depremzedelerin geçici olarak Almanya´daki yaşayan birinci ve ikinci derece akrabalarının yanına gitmeleri durumunda Büyükelçilik ve Başkonsolosluklardan istenilen belgelerden bir tanesi de sağlık sigorta belgesidir.

Sağlık sigortasını hemen hemen Türkiye´de bulunan bütün özel sigorta kurumları anlaşma içinde bulundukları bankalar üzerinden yapılmaktadır. Özel sağlık sigorta işlevinde Rücktransport yani tıbbi donanımlı bir uçak ile buradan hasta olan şahısın Türkiye´ye geri götürülmesi durumu muhakkak teyit ettiriniz. Yurtdışı sağlık sigortası sadece acil sağlık hizmetlerini içerir yani mevcut hastalıklardan ötürü  tedavi amaçlı olarak kullanılmaz.

Bu sigortadan hariç, Türkiye ve Almanya arasında Sosyal Güvenlik Anlaşması vardır. Bu anlaşma gereği Almanya´ya gelen sigortalı SGK´dan acil sağlık hizmetlerinin Almanya´da verilebilinmesi için A/T 11 belgesini alıp gelmeleri yararlarına olacaktır.  Bu gelen belge ile size en yakın olan kendinizde üye olduğu sigorta kurumuna elinizdeki evrakla başvurunuzu yapabilirsiniz.  Şayet gelen şahısın kronik rahatsızlığı var ise A/T 12 belgesini alıp getirmesi daha faydalı olur. O zaman rahatsızlığı ile ilgili hizmet alımında acil ibaresine bakılmadın hizmet alabilir.”

AdminAdmin