ALMANYA
Giriş Tarihi : 20-07-2023 17:15   Güncelleme : 20-07-2023 17:19

“Sizleri unutmadık”

Viernheim’da düzenlenen dayanışma pazarından elde edilen gelir, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere ulaşacak.

“Sizleri unutmadık”

VIERNHEIM. Viernheim Belediye Başkanı Matthias Baaß himayesinde, Lernmobil Derneği’nin koordinasyonu ve şehir merkezinin canlı bir buluşma noktası olmasını amaçlayan Viernheim Connected Projesi kapsamında gerçekleşen pazara, camiler de dahil olmak üzere aralarında Alexander-von-Humboldt Okulu, Uluslararası Kadın Buluşmaları, Almanya-Ukrayna Toplumu Rhein-Neckar’ın da bulunduğu toplam 13 kurum ve kuruluştan destek geldi. Standların, masa ve bankların kurulduğu, dayanışma adına dünya mutfağından çeşitli lezzetlerin satışa sunulduğu pazara şehir merkezindeki dükkanlar da bağış kutuları açarak destek verdiler.

BAKLAN: YARDIMLARIMIZ SÜRÜYOR

Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü (DTI) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan (SUNTAT) afetin ardından yaşananları yakından takip ettiğini belirterek şirket sahibi olarak depremden yoğun biçimde etkilenen bölgelere yardım göndermeye devam ettiklerini ifade etti. Şehirlerdeki hasarların onarılmasının ve insanların yaralarının bir nebze olsun sarılmasının yıllar süreceğini vurgulayan Baklan, “bizim yaptığımız yardımlar ihtiyacın yalnızca bir bölümünü karşılıyor. Bu tarz etkinliklerle ‘birlikten kuvvet doğduğunu’ görüyoruz. Ne kadar çok yardım toplarsak o kadar çok afetzedeye ulaşabiliriz. Viernheim şehrine ve Viernheim’lılara bu dayanışma ve destek için gönülden teşekkür ediyorum” dedi. “Sizleri unutmadık. Gönlümüz sizlerle ve sizleri yalnız bırakmayacağız. Bu etkinlikle afetzedelere göndermek istediğimiz mesaj bu. İnsanların uyruğuna, inancına bakmaksızın dayanışmaya, yardıma, karşılıklı desteğe ortam oluşturmaya devam edeceğiz” diyen Lernmobil Derneği Müdürü Dr. Brigittta Eckert ve Selma Emekçi, her insanın başının üstünde sağlam bir çatısı olmaya hakkı olduğunu vurguladırlar.

UZUN SOLUKLU DAYANIŞMA ÖNEMLİ

Dayanışma pazarına vatandaşların gösterdiği büyük ilgiden memnuniyet duyduğunu belirten Viernheim Belediye Başkanı Matthias Baaß, bu tarz doğal afetlerin medyanın gündeminde kısa süreli yer bulduğunu söyledi: “Afetten zarar görenler için uzun soluklu dayanışma çok önemli. Deprem bölgesi ya da Ukrayna’daki savaş, farketmemeli, insan olarak her yere elimizi uzatmalıyız”. DTI’nin birkaç ay önce derneğin 10. yıl kutlamasında Ukraynalı çocukların dil öğrenimine destek amacıyla bağış topladığını ifade eden Dr. Eckert, şimdi de Almanya-Ukrayna Toplumu’nun deprem bölgesinde konut inşasına destek verdiğini belirtti: “’Dost kara günde belli olur’ atasözü tam da bunu vurguluyor” dedi. Aralarında Prof. Dr. Franz Egle ve Muna Yeniocak’ın da bulunduğu DTI temsilcileri ilgili bağışı Almanya-Ukrayna Toplumu üyeleri Maria Melnik ve Oxana Berduta’dan teslim aldılar

AdminAdmin