ALMANYA
Giriş Tarihi : 21-02-2023 19:24   Güncelleme : 01-03-2023 08:25

Lauterbach Berlin Büyükelçimiz Şen ile Türkiye'ye tıbbi yardımı konuştu.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Şen ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye'ye tıbbi malzeme yardımı ele alındı. Öte yandan Almanya’da ilaç ve tıbbı malzeme üreten şirketlerin, depremlerden etkilenenler için ilaç ve tıbbi malzeme göndermeyi taahhüt ettiği bildirildi.

Lauterbach Berlin Büyükelçimiz Şen ile Türkiye'ye tıbbi yardımı konuştu.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach , Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ile başkent Berlin'deki Almanya Sağlık Bakanlığı'nda bir araya geldi. Bakan Lauterbach ve Büyükelçi Şen, görüşmenin ardından düzenledikleri basın toplantısında Türkiye'deki depremlerin ardından Almanya'nın bölgeye göndereceği tıbbi ve sağlık malzemelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Öte yandan Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’in de katıldığı ve başkent Berlin'de düzenlenen “bağış zirvesi” çerçevesinde ülkede ilaç ve tıbbı malzeme üreten şirketlerle bir araya geldi.
Lauterbach, "bağış zirvesinin" ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’de meydana gelen ve kimsenin beklemediği doğal afetten dolayı hala üzüntülü olduğunu belirtti.
Türkiye’de birçok dostunun olduğunu ve Türk akrabalarının da bulunduğunu aktaran Lauterbach, Türkiye’deki insanların ne yaşadığını bildiğini ifade etti.
Lauterbach, söz konusu "bağış zirvesinin" düzenlemesinin önemli olduğunu belirterek, “Başarılı geçti. Alman ilaç firmaları ile tıbbi ürün firmaları da buradaydı. Çağrıya uydular ve önceden hazırladığımız bir listeye göre hangi bağışların beklenebileceğine dair taahhütlerde bulundular.” dedi.
Bu malzemeleri bürokratik olmayan yollarla Türkiye’ye göndereceklerini aktaran Alman Bakan, kısa sürede bir araya gelerek yardım etme konusunda taahhütlerde bulunan şirketlere teşekkür etti.
Lauterbach, Almanya Sağlık Bakanlığının da yüzellişer adet solunum cihazı ve hasta izleme monitörü gönderdiğini kaydetti.
Büyükelçi Şen de Alman toplumunun Türkiye’ye gösterdiği dayanışmadan dolayı teşekkür ederek, “Bu dayanışma ve dostluk ile iki ülkenin ve halklarının birbirine ne kadar bağlı olduğunu gördük." ifadelerini kullandı.

 

AdminAdmin