DÜNYA’DAN
Giriş Tarihi : 16-10-2022 19:58

Kovid-19 uykumuzu çaldı

Samsung, Kovid-19 salgınıyla değişen uyku alışkanlıklarını araştırdı. Araştırmaya göre, ABD, Almanya ve Fransa uyku verimliliğinde en büyük düşüşü yaşarken, Türkiye salgından sonra daha geç yatmaya ve uyanmaya başladı.

Kovid-19 uykumuzu çaldı

Samsung'un Kovid-19 salgını ile birlikte tüm dünyada değişen uyku alışkanlıkları analizine göre, ABD, Almanya ve Fransa uyku verimliliğinde en büyük düşüşü yaşarken, Türkiye salgından sonra daha geç yatmaya ve uyanmaya başladı.
Samsung'dan yapılan açıklamaya göre, şirket, salgın ile birlikte tüm dünyada değişen uyku alışkanlıklarını analiz etti. Samsung’un Galaxy Watch akıllı saatlerinde toplanarak, Ar-Ge Merkezi ve Büyük Veri Merkezi tarafından analiz edilen veriler, hem Türkiye’de hem de dünyada değişen uyku alışkanlıklarını ortaya çıkardı.
Verilere göre, ABD, Almanya ve Fransa uyku verimliliğinde en büyük düşüşü yaşarken, Türkiye salgından sonra daha geç yatmaya ve uyanmaya başladı.
Samsung'un elde ettiği verilere göre, uyku süresiyle uyku verimliliği arasında herhangi bir korelasyon olmadığı görülüyor. Aslında tüm ülkelerde, uyku süresi ortalamaları salgın öncesi döneme göre artarken, uyku verimliliğinde genel bir düşüş göze çarpıyor.
Bununla beraber, veriler cinsiyete göre de farklılık gösteriyor. Hem erkekler hem de kadınlar salgın öncesinde olduğundan fazla dinlenirken, erkekler kadınlara göre daha uzun süre uyumakla kalmıyor, aynı zamanda uyku verimliliklerinde büyük bir düşüş de yaşıyor.

AdminAdmin