ALMANYA
Giriş Tarihi : 08-02-2023 08:33

Gurbetçiler depremzedeler için seferber oldu

Berlin’nin çeşitli noktalarında oluşturulan yardım toplama merkezlerinde çok sayıda gönüllü yoğun çalışıyor. Fransa'dan da deprem bölgesine yardımlar devam ediyor.

Gurbetçiler depremzedeler için seferber oldu

Berlin’de yaşayan Türkler, Kahramanmaraş merkezli depremlerde mağdur olanlar için yardım kampanyalarını artırarak devam ettiriyor.

Kentin çeşitli noktalarında oluşturulan yardım toplama merkezlerinde çok sayıda gönüllü yoğun çalışıyor.

Yardımseverlerin getirdiği battaniye, mont ve ayakkabı gibi eşya buralarda gönüllülerce kontrol edilerek sınıflandırılıyor.

Sınıflandırmanın ardından acil yardım malzemesi Türkiye’ye ulaştırılmak üzere paketleniyor.

- “Biz beraberken güçlüyüz”

Gönüllülerden Fırat Şaşkakan, yardımların toplandığı düğün salonunda AA muhabirine, üzgün olduklarını ve Türkiye’ye yardım için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Depremde can kayıplarına çok üzüldüğünü belirten Şaşkakan, "Yüreğim yandı. Bütün yurttaşlarımı düşündüm. Çok üzüldüm. Hepimiz Türk'üz. Biz beraberken güçlüyüz." dedi.

Özel antrenör olarak çalışan Derya Polat da işindeki bir saatlik arada yardımcı olmak için yardım toplama merkezine geldiğini belirterek, "Elimizden bu kadar geliyor. Hepimiz el ele verdiğimiz zaman tabii ki çok büyük güç oluşuyor." diye konuştu.

FRANSA'DAN YARDIM

Strazburg bölgesinde yaşayan Kahramanmaraşlı nakliyeci Mikail Oynar’ın başlattığı kampanya kapsamında bölgedeki Türkler ve Fransızlar ile sınırın diğer tarafında Almanya’da yaşayan Türkler depremzedeler için seferber oldu.

Yardımlara ilişkin lojistik kısımda gönüllü olarak çalışan Hataylı gurbetçi Furkan Çelik, AA muhabirine, depremzedeler için çocuk bezi, hijyen malzemeleri, ayakkabı, kıyafet ve battaniye gibi çeşitli malzemeler topladıklarını söyledi.

Çelik, yardım yapılacağı bilgisi yayılır yayılmaz kısa sürede çok sayıda malzemenin toplandığını ifade ederek, "Başta Türklerin gayreti sayesinde, ikinci bir kamyonu doldurma yönünde ilerliyoruz, depolarımız doldu." dedi.

AdminAdmin