HOLLANDA
Giriş Tarihi : 27-02-2023 21:09   Güncelleme : 01-03-2023 08:24

Amsterdam sokaklarında yine aynı manzara ile karşı karşıya

Hollanda'da temizlik işçilerinin grevi nedeniyle sokaklar çöp yığınlarıyla doldu.

Amsterdam sokaklarında yine aynı manzara ile karşı karşıya

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da temizlik işçilerinin toplu iş sözleşmesindeki zam oranının iyileştirilmesi talebiyle başlattığı 1 haftalık grev nedeniyle sokaklarda çöp yığınları oluştu.
Grev nedeniyle başkentte çok sayıda sokak ve meydanda çöp bidonlarının dolup taştığı gözlemlenirken, şehrin sakinleri bu durumdan şikayet etti.
Bazı Amsterdamlılar çöplerin toplandığı yerlere uyarı yazıları asarak, 20-27 Şubat'ta çöplerin toplanmayacağını belirterek, insanlardan bir hafta boyunca dışarıya çöp atmamalarını istedi.
Amsterdam'da yaşayan 35 yaşındaki Leonardo Silva, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplanmayan çöplerin oluşturduğu yığın sebebiyle köpeğiyle kaldırımda yürümekte zorlandığını söyledi.
Silva, bu durumun sağlık açısından tehdit oluşturabileceğini dile getirerek, "Buraların çöpler sebebiyle kirli göründüğü oluyordu fakat bu haftaki durum istisnai. Burada yaşayanlar için çok rahatsız edici bir durum." dedi.
Kafe işletmecisi Nicholas Giddings ise kaldırımdaki çöp yığını sebebiyle insanların yürümekte zorlandığını, bu sıkıntıyı kendi başlarına çözmenin yolunu aradıklarını ifade etti.
Amsterdam Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, 20-27 Şubat tarihlerinde, çöplerin toplanmayacağı belirtilerek, şehirde yaşayanlardan çöplerini evde biriktirmeleri istendi.
Açıklamada, Belediye Yetkilisi Hester van Buren'in "Grevin sebebini anlıyorum. Gıda ve diğer şeylerin fiyatları arttı. Kısa süre içerisine sendikayla oturup daha iyi bir toplu iş sözleşmesinde anlaşmayı umuyoruz." sözlerine yer verildi.

AdminAdmin