SAĞLIK | ÇEVRE
Giriş Tarihi : 08-09-2023 20:17

Almanya’da “Son Kuşak” çevre grubu eylemler düzenleyecek

Almanya’da "Son Kuşak" (Letzte Genration) adlı çevre grubu 13 Eylül Çarşamba gününden itibaren sürekli eylemler düzenleyeceği bildirildi.

Almanya’da “Son Kuşak” çevre grubu eylemler düzenleyecek

Çevre grubunun sözcülerinden Clara Hinrichs, Berlin'deki Başbakanlık Binası’nın önünde grup üyeleriyle basın toplantısı düzenledi. Hinrichs, Almanya’da fosil enerjiye yatırımın sürdüğünü, yenilenebilir enerjiye yatırımın ise ertelendiğini belirtti. Hükümetin yenilenebilir enerjiye yatırım konusunda dürüst olmadığını savunan Hinrichs, “Biz hükümetten gerekli olan şeyleri yapmasını talep ediyoruz." dedi. Hinrichs, Almanya'da fosil hammadde kullanımının 2030 yılına kadar sona ermesini beklediklerini ifade etti.

- Değişim olana kadar Berlin'den ayrılmayacağız

Bu talebe dikkati çekmek için “Son Kuşak” grubunun 13 Eylül’den itibaren Berlin’de sürekli eylemler düzenleyeceğini aktaran Hinrichs, “Buraya bir dönüm noktası başlatmak için geliyoruz." dedi. 13 Eylül’de Almanya genelinden grup üyelerinin protesto yürüyüşü yapmak için Berlin’e geleceğini ifade eden Hinrichs, “Planımız, Berlin'de olduğumuzu göstermek. Hükümetin kapısının önünde, bu şehirde bir şeyleri harekete geçirmek için yola çıktığımızı kimse görmezden gelemeyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Hinrichs, 15 Eylül’de başka bir çevre grubu “Fridays for Future” hareketinin düzenleyeceği gösteriye katılacakları, 18 Eylül’den itibaren de Berlin'de caddeleri trafiğe kapatmaya başlayacakları bilgisini paylaşarak, “Değişim başladığında protestomuz sona erecek.” ifadesini kullandı.

AdminAdmin