İNGİLTERE
Giriş Tarihi : 08-02-2023 09:01

1 günde 10 ton yardım

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından organize olan İngiltere'deki Türk dernekleri, bir günde 10 ton yardım malzemesi toplayarak Türkiye'ye gönderdi.

 1 günde 10 ton yardım

İngiltere Türk Dernekleri Birliği üyesi 35 dernek ile Birlik çatısı altında olmayan kişi ve kuruluşların bağışladığı yardım malzemesi ve kışlık ürünler Londra'nın Haggerston bölgesindeki Karahasanlılar Derneğinde toplandı.

Londra'daki Türklerin akın ettiği dernek binasında tamamı gönüllü kadınlar, ürünleri cinsiyet ve türe göre tasnif ederken erkekler ise paketleme ve paketleri taşıma görevlerini üstlendi.

Ayakkabıdan battaniyeye, monttan bebek bezine kadar birçok ürünün toplandığı dernek binasındaki çalışmaları inceleyen Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, gönüllülere geçmiş olsun dileklerinde bulunurken, çalışmalarından dolayı da teşekkür etti.

Burada yardım malzemesini tasnif eden, paketleyen ve taşıyanlara yönelik açıklama yapan Yalçın, deprem anından itibaren herkesin yardım etmek için çırpındığını, bunun da böyle zor günlerde moral verici olduğunu kaydetti.

"5-6 saat içinde bağışları, yardımları toplayan toplumumuzla gurur duyuyoruz." diyen Yalçın, İngiltere'nin sözünü verdiği arama kurtarma ekibinin dün akşam Manchester'dan Adana'ya doğru yola çıktığını ifade etti.

- "Bu yardımlar moraldir, destektir"

Büyükelçi Yalçın, yürütülen yardım faaliyetlerine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, deprem anından itibaren yapılan yardım çalışmalarını organize ettiklerini, Türk Hava Yollarının toplanan yardımları ücretsiz olarak taşıyacağını söyledi.

"Hiçbir insanımızın yalnızlık hissine kapılmasını istemiyoruz. Bu yardımlar moraldir, destektir." diyen Yalçın, İngiltere'ye de arama kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere 76 kişilik ekip gönderme kararı için teşekkür etti.

AdminAdmin