Avrupa Sağlık | Yazarlar

KOAH hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?

17 Ekim 2018, 23:37

İlerleyişi ve tam olarak geri dönüşümü olmayan, buna karşılık önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır. KOAH havayollarını daraltır, solunumu güçleştirir. Hafif, orta şiddet ve ağır çok ağır olmak üzere üç tip KOAH vardır. Hastalığın önlenmesi ve iyileşmesinde sigaradan uzak durulması büyük önem taşımaktadır.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’ isminin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir hastalık ismi olan KOAH ( COPD: chronic obstructive pulmonal desease ) uzmanlara göre dünyada en sık ölüme yol açan 4’üncü hastalıktır.
Kısaca nefes darlığı üreten, ilk başta sigaradan tetiklenen bir müzminleşmiş akciğer hastalığı. İlerledikce akciğerin anatomisi ve yapısı zarar gördüğü için, nefes darlığı da ilerlemektedir, ve tedavisi ona göre değişir.

    BALGAM & ÖKSÜRÜK             

İlerleyişi ve tam olarak geri dönüşümü olmayan, buna karşılık önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır. KOAH havayollarını daraltır, solunumu güçleştirir. Genellikle kronik bronşit (Fazla miktarda balgamın oluştuğu sürekli öksürük durumudur) ve amfizem ( Küçük bronşların, baloncukların genişlemesi, esnekliğini kaybetmesi ) zemininde gelişen KOAH’da hastalar, öksürük ve balgamdan kısa mesafeli yürüyüşte bile oluşan nefes darlığına kadar değişik semptomlara yani rahatsızlıklara sahiptirler.

           3 TİP KOAH VARDIR .                               

1 ) HAFİF KOAH: Öksürük ( Bir senede en az 6 haftadan fazla öksürük) ve balgam vardır. Ağır bir iş yapıldığında veya hızlı yürüdüğünüzde nefes biraz sıkışabilir.
Tedavi: Acil durumlarda kısa vadeli yardımcı akciğeri genişleten spreyler.

2 ) ORTA ŞİDDETTE KOAH: Öksürük, balgam ve nefes darlığının şiddeti biraz daha artmıştır. Ağır bir iş yaparken veya günlük işleri yaparken zorlanılır.
Bir soğuk algınlığı veya akciğer enfeksiyonu geçirildiğinde iyileşme birkaç haftayı bulur.
Tedavi: Günlük uzun vadeli akcigeri genişleten spreyler ve ayrıca acil durumlar için kısa vadeli yardımcı olan spreyler.

3) AĞIR VEYA ÇOK AĞIR KOAH:
Sürekli nefes darlığı vardır. Öksürük ve balgam sıktır. Enfeksiyondan geç iyileşme olur. Evde günlük işler yapılamaz hale gelir.
Merdivenler çıkılamaz veya oda içinde dahi yürünemez hale gelir. Hastalar çok çabuk yorulur.
Tedavi:   Her zaman enfeksiyon riski oluştuğundan günlük uzun ve kısa vadeli akciğer genişleten maddelerden ziyade kortizon içeren  bir sprey gerektirir.
Daha fazla ilerlediği takdirde, oksijen makinası uygulanması gerekebilir.

       KRONİK BRONŞİT             

Kronik bronşit, en az iki yıl üst üste ve bu iki yılın en az üç ayında öksürük ve balgamla seyreden ilerleyici bir rahatsızlıktır.

     BELİRTİLERİ NELER ?      

1- Öksürük 2- Balgam çıkarma 3- Kan tükürme 4- Soluk darlığı 5- Kanın oksijen doymuşluğunda azalma 6- Kalp yetmezliğine bağlı, ayaklarda şişme  7- Göğüste tıkanma 8- Hırıltılı solunum.

   SİGARADAN KURTULUN         

KISACA ; KOAH hastalığı astım hastalığından ziyade ölüme yol açabilen, dönüşü olmayan  kronik bir akciğer hastalığıdır. Astım hastalığı alerji nedeniyle  iltihaplı olup, dönüşü olabiliyor.

Bu yüzden KOAH hastalığının ana nedeni olan sigara, nargile elektronik sigaradan en kısa zamanda kurtulmak gerekir. Aksi takdirde hem solunum yetersizliği, hem kalp yetersizliği, hem de kötü huylu hastalıklara yol açabilir.

En kısa zamanda sigara ve nargile- elektronik sigaradan uzak durabilmek için, güvendiğiniz bir doktora başvurun, size yardımcı olacaktır. 

Sağlıklı kalmanız dileğiyle...

Avrupa Sağlık
Genel Tıp Uzmanı
 Avrupa Sağlık internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Avrupa Sağlık Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Colin Powell Kovid 19'dan öldü Avustralya Açık'a aşı yaptırmayan tenisçiler katılamayacak Belçika'daki 600 bin araç ‘çöpe’gidecek. Fransa'da her gün 49 çocuk cinsel istismara uğruyor
 
SAĞLIK-MİZAH
 
ANKET

AŞINIZI YAPTIRDINIZ MI ?

 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland