BÖLÜM: - 
“Hâlâ doktora derdini  anlatamayanlar var“

“Hâlâ doktora derdini anlatamayanlar var“

Sprach-& Intergrationsbuch’den Athem Yılmaz çalışmalarını anlattı.

Ethem Yılmaz tarafından hazırlanan Sprach- & Intergrationsbuch - Konuşma ve Uyum Kitabı diğer alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da oldukça faydalanılacak bir eserdir.
Sağlıkla ilgili bir çok cümle ve kelimelerin Almanca-Türkce ve Türkçe Almanca olarak yer aldığı kitap doktor ve hastanelerde diyaloğu oldukça kolaylaştırmaktadır.  Sprach- & Intergrationsbuch hakkında daha geniş bilgi almak için Ethem Yılmaz ile görüştük.  Yılmaz  kitabın büyük bir emekle hazırladığını belirterek önümüzdeki zaman diliminde yeni değişiklikler olabileceğini söyledi.


***

Sprach-& Intergrationsbuch, Konuşma ve Uyum Kitabı hakkında bilgi verir misiniz ?

Kitabın yayın tarihi 1985 yılıdır. O günden bugüne sürekli geliştirerek yenileyerek baskımızı sürdürdük. Neden böyle bir kitabı yayınlama ihtiyacı duydunuz diye soracak olursanız, toplumda çok ciddi ihtiyaç vardı. Halkımız bir yere gittiği zaman ne konuşacağını ne diyeceğini bilemiyordu. Kitabı okuyan, faydalanan biri çok daha farklı davranmakta kendini karşı tarafa daha rahat ifade edebilmektedir.

İlk baskısı ile bugünkü baskısını karşılaştırırsak..
.
Çok büyük değişiklikler oldu. yaklaşık 1985 yılında ilk baskısını yaptığımız bu kutabımız o günden bugüne A’dan Z’ye kadar değişikliklere uğradı diyebiliriz. Bunda kitaptaki eksiklerimizin yanında topluda oluşan ihtiyaçlar da göz önüne alınarak yapılmıştır.

Özellikle sağlık konusunda çok güzel çalışmalar var..

Evet, çünkü bu konuda ciddi eksiklerimiz bulunmaktadır. Şöyle ki 20-25 yıl Almanya’da yaşayan bir bile  doktora derdini Almanca anlatmakta zorlanabiliyor. Vatandaşımız doktora, hastaneye gitmeden önce kızına veya komşusunun çocuğuna doktorla Almanca nasıl konuşacağına dair bilgiler almakta, sorular sormakta. Bu durum ne yazık ki toplmumun geniş bölümünde mevcut. Durum böyle olunca vatandaşımız doktora giderken Konuşma ve Uyum Kitabı’nı yanında götürmekte ve orda ihtiyaç duyulan bölüme bakmaktadır. Aynı bu kitapta şekilde eczanede de karşılaşıyan sorulara Almanca ve Türkçe cevaplar verilmekte.Yani hastaneden, eczaneye kadar sağlık alanında karşılaşılacak soruları kitapta toplamaya çalıştık.

Sadece Türkler mi faydalanıyor ?

Hayır mesela Alman doktorlar da Türk hastalara ulaşmada bu kitapdan faydalanmakta. Bir çok hastane çalışanlarına ve Türk hastalara verilmek üzere kitabımızdan temin etmekteler.

Kitapla ilgili ilginç bir anınız var mı ?

Evet. 6-7 yıl önceydi. Langen’le Tarsus kardeş şehirler. Kitabı Tarsus Belediye Başkanına yollamıştım. O da kendisini ziyarete gelen Langen Belediye Başkanına vermiş. Ve Langen belediye başkanı kitaptan çok hoşlanmıştı. Bizden yeni kitaplar istemişti.Editör Avrupa Sağlık    Tarih 28 Eylül 2016, 08:02

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Erken teşhis hayat kurtarır! Ambulans uçaklar yurtdışına da uçuyor Birinci Yaşlılık Şurası yapıldı Hindistan'da sahte içki: 150 ölü
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland
Tel : +49 +(0) 177 86 133 52