BÖLÜM: - 
‘Engel belimizi bükmesin’

‘Engel belimizi bükmesin’

Engelli Kız babası Nihat Cesur 'Engel' i anlattı.


Engelli Kız babası Nihat Cesur

Nihat Cesur, 44 yaşında 2 yaşından beri Almanya’da yaşamakta. 9  yıl önce engelli bir kız çocuğu dünyaya geldi,  tüm ailenin hayatı değişti. 9 senedir saglık ve sosyal kurumlara karşı mücadele veren Cesur, artık bir şeylerin değişmesi gerektiğine inandı ve pratik tecrübelerini İktisat ve İdari Akademisinde Sağlık ve Sosyal Ekonomisti olarak ihtisas yaparak pekiştirdi. ‘‘Engelli ailelere devlet tarafından bir Bakım Rehberi tayin edilmesi‘‘  konulu bir tez yazarak ihtisasını tamamlayan ve bu tez ile sağlık sisteminde yeni bir mesleği icat eden Cesur, Haziran ayında engelli ailelere destek olmak için Frankfurt’ta bir ofis açtı. Nihat Cesur‘un yapmış olduğu bu çalışmayı okurlarımıza sunarak bu konuda sıkıntı yaşayan vatandaşlarımıza destek olacağımızı umuyoruz.***
Engelli çocuk babası olarak sorunların en çok nerede yaşandığını gözlemliyorsunuz ?

Ailesinde engelli bir aile ferti olan ailelerde maalesef bir çok yönden sıkıntı çekmekte. Bunları sıralayacak olursak, en başta 24 saat engellinin bakımı ile ilgilendiklerinden dolayı sosyal hayattan izole oluyorsunuz. Bu da yalnız kalmanıza sebep oluyor. Ve bu yalnızlık ruhsal bunalıma yol açıyor. Ruhsal bunalımla ise bakımı üstlenenlerin sağlık sorunları başlıyor, dolayısıyla engellinin bakımıda sağlıklı bir şekilde yapılamaz hale geliyor.

Bunun yanısıra engellinin bakımı ile 24 saat ilgilenmek zorunda kalan aile yakınları bir de hem engelli olanın hem de bakımı üstlenenin haklarını ögrenmeleri gerekiyor. İşte bu konuda da maalesef  bazı sorunlar yaşanabilmektedir.       

 Almanya’nın sağlık sistemi dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden sayılmaktadır. Ama buna koordinasyon sıkıntısı yüzünden zaman zaman sorunlar yaşanabilmektedir. Bunu da maalesef en çok engellinin bakımı ile ilgilenen aile fertleri hissetmekteler.
İşte bu ve daha bir çok sebepden dolayı devlet engelli ailelere bir rehber tayin etmesinde büyük fayda vardır.    Henüz böyle bir hizmetin olmamasından ötürü  benim de bu mesleği bu mesleği hayata geçirmeme sebep olmuştur.


Bakıma muhtaç ne kadar engelli Türk vatandaşı var. Bu konuda bir bilgi mecvut mu ?

Almanya’da 3 milyonun üzerinde vatandaş engelli olarak istatistik kayıtlarında geçmekte. Bunların takriben 2 milyonu evde ya bir aile yakını tarafından veya bir bakıcı tarafından bakım görmekte. Istatistiklerde engelliler ırk veya dinine göre ayrılmamakta. Bu rakama genel nüfusta Türk kökenli vatandaşların oranını alacak olursak takriben 120 bin türk kökenli vatandaş engelli olarak Almanya’da yaşamakta.

 AİLELER NELER YAPILMALI ?

Engelli bir aile ferti olan bir aile nasıl davranmalı, ne yapmalı sizce?

Engellinin kaderini en iyi şekilde şekillendirmesi gerek, bunun içinde ilk olarak tüm bakım hak ve hizmetlerinden faydalanmaları gerekir ki hem engelli olan hem de aile yakınları rahat edebilsinler.
Almanya gibi bir ülkede engelliler için sınırsız ve sayısız imkanlar vardır. Alışveriş, sosyal aktivite, spor müsabakaları izleme, kültürel etkinlikler vs. vs. gibi bir çok aktiviteyi birlikte gerçekleştirebilirler, yeter ki evde beklemesinler. Herkesin bunları yapmaya hakkı vardır . Toplu taşıma araçları dahi engellilere uygundur. Hiç bir engellinin engelinden dolayı hakları kısıtlanamaz.
Bunun haricinde aynı şekilde engelli olan başka bir aile ile tanışmalarında veya sosyal aktivite gibi, buluşma gibi hizmetler sunan dernekler ile tanışmalarında fayda vardır. Zira her yeni tanıdık ile hayat biraz daha kolaylaşabilir. Engel belimizi bükmemelidir.

Almanya’daki engelliler arasında bir dayanışma, yardımlaşma var mı ?

Almanya’da engelliler arasında bir çok alanda dayanışma ve etkinlikler var. Bilhassa vakıflar ve dernekler ülkesi olan Almanya’da engellilere özel bir çok dernek ve vakıf faaliyet göstermekte.
Bir çok yardım yapan kurumlarında kendi iç bünyelerinde engelli ailelerin bir araya geldigi gruplar bulunmakta. Örneğin Caritas, Diakonie, Lebenshilfe, AWO gibi büyük derneklerde ve birde bir çok yerel yörelerde engelli ailelerin fahri girişimleriyle kurulmuş engelli ailelerin biraraya geldiği ufak dernekler mevcut. Bu gruplarda aileler fikir alışverişinde bulunuyorlar, bazı etkinlikleri birlikte tertipliyorlar ve bu şekilde birbirleriyle dayanışma içinde kalıyorlar.

ÇEVREDEN ÇEKİNİYORUZ

Türk veya Müslüman kökenli engelli aileler ile Alman engelli aileler arasında fark gözetebiliyor musunuz?

Maalesef evet. Aslında beklentiler tam tersi olması gerekirken gerçek hayatta bizi şaşırtan durumlarla karşılaşıyoruz. Alman ailesinde herhangi bir aile ferti engelli olunca çok doğal hareket ediliyor, normal hayata devam etmeye çalışıyorlar. Bizde ise bu durum farklı algılanıyor. Engelli bir yakınımız olunca onunla dışarı çıkmıyoruz, engellilik durumunu kabullenmekte zorlanıyoruz ve dolayısıyla dışarı çıkmıyoruz  ve çevreden kendimizi soyutluyoruz. Utanma duygumuz hala ağır basıyor. Millet bize bakacak diye çekiniyoruz. Oysa bu bizi yoktan var eden Rabbimizin bir imtihanıdır. Bu imtihan hem engelli olan için hem aile yakınları için hem de toplum için geçerlidir.
Bir çok aile engellilik durumunu açığa vurmamak için haklarını dahi almamaktalar, bu da engellinin bakımını bir hayli zorlaştırmakta.

Şunu inanıyorum ki; engelli bir insan aslında engelli değildir onlar Rabbimiz tarafından özel olarak dünyaya gönderilen insanlardır.

 NE GİBİ YARDIM SUNUYORSUNUZ ?


Biraz da çalışmalarınızdan bahsetsek.. . Sizden destek almak isteyen ailelerin ne yapması lazım ?

Bizden destek almak isteyen aileler bizimle telefon ve mail ile irtibata geçmeleri yeterlidir. Biz kendilerini evlerinde ziyaret ediyoruz. İlk ziyaretimizde herhangi bir ücret talep etmiyoruz.
Bu ziyarette hem engelli kardeşimiz ile tanışma fırsatı buluyoruz, bakım gördüğü evin ortamına bakıyoruz ve evraklarını inceliyoruz. Tespitleri yaptıktan sonra aile yakınları ile yapılması gerekenler hakkında bilgi veriyoruz ve nasıl bir destek verebileceğimiz noktasında bir teklif sunuyoruz.

Ne tür destekler sunuyorsunuz ?

Engelli olan kardeşimizin ve aile fertlerinin yararlanabilecekleri bir çok hizmetler var Alman sağlık sisteminde. Elde edebilecekleri haklara göre bizi görevlendirebilirler veya da daimi müşteri olup tüm bakım organizesini biz üstlenmiş oluyoruz. Ve her ailenin durumu kendine özel ve engellinin durumuna göre değişebildiğinden her aileye farklı hizmet sunabiliyoruz. Eğer engelli olan kardeşimiz daha öğrenci ise okul sorunları ile de ilgilenebiliyoruz.

Sizin hizmetlerinizi sağlık kasası karşılıyor mu ?

Bizim vermiş olduğumuz hizmet henüz sağlık hizmetinde yer bulamamıştır, bundan dolayı sağlık kasası hizmetlerimizi karşılamamakta. Lakin bu konuda da hakları olup alabilecekleri bir çok parasal haklarını elde ettiğimizden dolayı bizim hizmetlerimizi ödemekte zorlanmalar olmuyor.

     DIŞARIDAKİ SORUNLAR ?
           

Bir engelli babası olarak Türkiye’ye gittiğinizde ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz ?

Öncelikle şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Almanya’da  engelli biriyle  %90  her yere rahatlık gidebilirsiniz. Hem toplu taşıma araçları, hem sosyal aktivite alanları hemde AVM’ler engelliler için uygun imar edilmiş uygun planlanmış. Müzeler, sinemalar, hayvanat bahçeleri, kültürel etkinlik alanları hepsinde de engellilere uygun giriş çıkışlar, uygun tuvaletler mevcut. Bu tür gezi alanların tamamına özel engellilerin otoparkını  bulabiliyorsunuz.
En önemlisi ise kavşaklarda neredeyse tüm kaldırımlarda engelliler için kolaylık sağlayan geçitler yapılmış. Bu da engellinin tek başına bile sokağa çıkmasına yardımcı  oluyor. Bu tür yerlere gittiğinizde de en ilginç tarafı Alman halkı engelli olan vatandaşı fazla incelemiyor. Yani özellikle  size bakıldığını farketmiyorsunuz.

  TÜRKİYE’DE DURUM NASIL ?


Gelelim Türkiye’de ki engellilerin durumuna. Türkiye’de halkımız engelliler hakkında fazla bilgiye sahip değiller.  Bu da herhangi bir yerde bir engelli vatandaş gördüklerinde hayretle dikkatlice bakıyorlar. Yukarıda saydığım alanlarda maalesef yeterince engellilere uygun yerler, geçitler bulunmamakta, bu durum da engellinin hayatını zorlaştırmakta. Kaldırımlar hem çok yüksek hem de her kavşakta engellilere uygun geçit bulunmamakta. Bırakın engellileri, çocuk arabası ile gezmeye çıkan anneler bile bir hayli zorlanmaktalar. Ve genelde de kaldırımların üzerine arabalar park etmekteler, böyle olunca da sağlıklı yayalar bile kaldırım üzerinde yürümekte zorlanıyorlar. Engellilere özel otopark sadece yeni yapılan AVM’lerde bulabilirsiniz. Asansörler genelde küçük oluyor, bir elektrikli tekerlekli sandalye ile giremiyorsunuz. Bir engelli babası olarak Türkiye’ye gittiğimde bu zorlukların tamamını yaşamaktayım.

  ENGELİNİN YAŞAM HAKKI   


Buradan yetkililere ve bilhassa Ulaştırma bakanlığına ve belediyelere seslenmek istiyorum; Engellilerin da yaşam hakkı olduğunu unutmasınlar. Tüm ulaşım ve şehirleşme planlamalarında engellilerde haklarını gözününde bulundursunlar. Zira engelli olmayı hiç bir vatandaş asla istememiştir. Allah’ın takdiridir.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı ?

Var, engelli olmayan ailelerden istirhamım var. Etraflarındaki, çevrelerindeki engelli olan aileler ile irtibatı koparmasınlar, onlara destek olsunlar. Sosyal aktivitelere onları da dahil etsinler ve onlarada uygun bir şekilde organizeleri gerçekleştirsinler. Onlarında toplumun bir parçası olduklarını unutmasınlar.

Ve unutmasınlar ki; her insan bir engelli adayıdır.Editör Avrupa Sağlık    Tarih 27 Eylül 2016, 19:10

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
“Kovid-19 salgını Suriye'deki korkunç durumu kötüleştirdi Corendon Airlines’den dönüş garantisi Enerji tasarrufu çağrısı “Sigara içmiyorum, teşekkür ederim”
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland