BÖLÜM: - 
' Davet 2' start aldı

' Davet 2' start aldı

Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr.Yaşar Bilgin, “ Türk kökenlilerin yarısından fazlası aşırı kilo sorunuyla karşı karşıya.’ dedi.

Türk Alman Sağlık Vakfı (TDG) ve AOK Hessen tarafından düzenlenen ücretsiz sağlık kursunda bir konuşma yapan Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr.Yaşar Bilgin, “ Türk kökenlilerin yarısından fazlası aşırı kilo sorunuyla karşı karşıya. Aşırı kilo sorunu kadınlarda erkeklerden daha fazla görülüyor. Tedavi, sadece hastalanınca doktora gitmek anlamına gelmemeli. Doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılması bir çok hastalığı önler” şeklinde konuştu.

Türk  Alman Sağlık Vakfı (TDG) ve AOK Hessen tarafından Hessen Sosyal İşler ve Uyum Bakanlığı himayesinde yürütülen DAVET 2 Projesi  düzenlenen toplantı ile basına tanıtıldı.
Dietzenbach Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Dieter Lang’ın sunumuyla başlayan toplantıda bir konuşma yapan TDG Yönetim Kurulu Danışmanı  Rafet Solak “Özellikle Türk kadınlar kontrol amaçlı doktora gitme hususunda çekingenlik gösteriyordu. Bunları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Sağlık her şeyden daha önemlidir. Dolayısıyla bir insanın sağlık sistemine erişiminde ve doktorlarla en iyi şekilde iletişim kurmasının önünde hiçbir engel olmamalı. Almanca bilmeyenler için tercümanlarımız var ve vatandaşların doktorlarla en iyi şekilde iletişim kurabilmeleri için çaba gösteriyorlar. Bu proje 2018 yılına kadar devam edecek ve sonrasında da benzer yöndeki çalışmalar devam edecek” dedi.

TÜRKLER'DEN İLGİ BEKLİYORUZ

AOK Hessen Sözcüsü Ralf Metzger ise, DAVET’in 2012 yılından beri uygulandığını ve proje vesilesiyle çok sayıda erken teşhis muayenesi yapıldığını söyledi. AOK Hessen tarafından yılda 200’den fazla sağlık kursu düzenlendiğini vurgulayan Metzger, katılımcıların arasında çok az sayıda Türk vatandaşı bulunduğunu ve bu sayıyı arttırmak istediklerini söyledi.

Hessen Sosyal İşler ve Uyum Bakanlığı Müsteşarı Jo Dreiseitel ise bu projenin bölgede yaşayan Türk kökenli vatandaşların sağlık anlayışlarını güçlendireceğini dile getirdi. Dreiseitel, bu kursların sağlıklı yaşam konusunda katılımcılara ciddi katkılarda bulunacağını kaydetti.

AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü Necati Şuözer de proje kapsamında sunulan kurslara AOK Hessen sigortalısı olup da Dietzenbach, Dreieich ve Neu-Isenburg bölgelerinde yaşayan vatandaşların katılabileceğini belirtti.Editör Avrupa Sağlık    Tarih 22 Eylül 2016, 18:21

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
“Kovid-19 salgını Suriye'deki korkunç durumu kötüleştirdi Corendon Airlines’den dönüş garantisi Enerji tasarrufu çağrısı “Sigara içmiyorum, teşekkür ederim”
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland