BÖLÜM: - 
‘Bir arınma metodu’

‘Bir arınma metodu’

Uzm.Psikolog Zaza Yurtsever ile Şifa Orucu‘nu konuştuk

Uzm. Psikolog Zaza Yurtsever, bu üçüncü kitabında okurlarını 3 boyutlu şifalanma adına çok etkin bir yöntem olan Şifa Orucu ile tanıştırıyor. 
Açıklamada Şifa orucunun, dinsel motifleri olmayan, kişinin bedenini, zihnini ve ruhunu bütün olarak arındırabilmesini sağladığı belirtilmekte. Amerika’da Dr. Tanner ve Dr. Deweys tarafından yeniden keşfedilen Şifa Orucu, Amerika, Almanya ve Rusya’da sıkça uygulanan bir yöntemdir.
Şifa Orucu metodunun işleyiş biçimi ve uygulanışını Uzm. Psikolog Zaza Yurtsever ‘in deneyimleri ve yorumları ile okurlara sada bir dille sunulmakta.

***

Şifa orucu nedir? Tarihi nasıldır ?

Şifa orucu dinsel motifleri olmayan, kişinin bedenini, ruhunu ve zihnini her türlü zehirden arındırdığı bir şifa metodudur.  Tarihi insanoğlunun tarihi kadar eski olmasına rağmen yüzyıllarca çoğunluk tarafından bilinmemiştir.
 
Şifa orucu nasıl yapılır?
Bu orucu yapan kişiler birkaç gün önceden bedenlerini hafif gıdalarla oruca hazırlar. Orucun ilk gününde yapılan bağırsak detoksuyla bağırsaklar tamamen temizlenir ve kişiler şifa orucuna başlar. Şifa orucu süresince günde 3-4 litre su ve bitki çayı tüketilir. Vücudun içeriden beslenme moduna geçmesi, yani depolarını tüketmesi için, alınan kalori günde 250’yi geçmemelidir. Bundan dolayı kişiler sadece sabahları bir bardak taze meyve püresi ve akşamları bir kase sebze suyu tüketirler. 

  BÜTÜNSEL BİR ARINMA 

Şifa orucunu yapanlar neler kazanıyorlar? Kısaca açıklar mısınız ?

Şifa orucu yapan kişiler bedensel, ruhsal ve zihinsel açıdan bütünsel bir arınma yaşarlar. Kişilerin tat alma duyuları hassaslaşır. Dil üzerinde biriken toksinlerin atımıyla birlikte başlayan bu süreçte, katılımcılar içtikleri her şeyin tadını çok daha iyi alırlar. Özellikle sigara kullanan insanların tat alma duyuları çok daha belirgin bir şekilde geri gelir. Kişilerin görme duyuları gelişir. Gözlerin bir haftalık bir sağlık orucu sürecinde son derece dinlenmesiyle görüş netleşir. Bunun yanı sıra kişilerin içsel bakışları da keskinleşir. İçsel bakışın keskinleşmesiyle de insanlarda geleceğe yönelik yeni perspektifler ve vizyonlar oluşur. Koku alma duyusu da bir haftalık şifa orucu sürecinde hassaslaşır. Bu süreç beraberinde birçok yoğun duyguyu da getirir. Çünkü koku alma duygusu tahminimizin çok daha ötesinde duygularımızı belirler.
Bedenimizdeki en büyük organ olan cildimiz de şifa orucu sürecinde hassaslaşır, dinçleşir ve gençleşir. Uzmanlar şifa orucunun en doğal peeling olduğunu ifade ediyorlar. 
Şifa orucu yalnızca sağlık için değil, aynı zamanda da güzellik için son derece etkilidir. Bu sebeple, son yıllarda özellikle anti-aging alanında yaygınlaşmıştır.

 YILDA İKİ DEFA YAPARAK

Şifa orucu mevsimlere göre değişiyor mu? Oruç ne  kadar sürmeli ?
Şifa orucu prensipte her mevsimde yapılabilir. Konunun Almanya ve dünyada önde gelen isimlerinden Rüdiger Dahlke şifa orucunun bahar başlangıçta yapılmasının daha uygun olduğunu ifade ediyor. Yani yılda iki defa Sonbahar ve Ilkbahar başlangıçlarında şifa orucu yaparak hastalıklara karşı ciddi bir önlem alırsınız. Koruma amaçlı yapılan bu tür bir şifa orucu 10 günü geçmemelidir. İlk gün şifa orucuna hazırlık, sonraki beş gün oruç günleri ve en son dört günde tekrar yemeğe başlama günlerinden oluşmalıdır. 

KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK ŞART

Şifa orucuyla gelen değişimi nkalıcı olması için neler yapmalıyız?
Şifa orucuyla gelen değişimi kalıcı hale getirmek isteyen her birey hayatında köklü değişimler yapmak zorundadır. Aksi takdirde yine eski durumuna dönme riski çok yüksektir. Özellikle yeme alışkanlıklarında kalıcı değişimler yapmak olmazsa olmaz şartlardan biridir.

Son olarak şifa orucuna başlamak isteyen okuyucularımıza nasıl bir mesaj vermek istersiniz?
İnsanların büyük bir çoğunluğu şifa orucunu bir nevi yeni bir zayıflama metodu olarak görüyor. Evet, şifa orucu yaptığınızda kaçınılmaz bir şekilde zayıflarsınız. Ama zayıflamak şifa orucunun sadece etkilerinden bir tanesidir. Şifa orucu bir arınma metodudur ve zayıflama metodu değil!Editör Avrupa Sağlık    Tarih 26 Haziran 2016, 05:23

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Erken teşhis hayat kurtarır! Ambulans uçaklar yurtdışına da uçuyor Birinci Yaşlılık Şurası yapıldı Hindistan'da sahte içki: 150 ölü
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland
Tel : +49 +(0) 177 86 133 52