BÖLÜM: - 
Mültecilerin durumu tartışıldı

Mültecilerin durumu tartışıldı

Stefan Grüttner :“Mültecilerin yasalara uymaları gerekir.” Dr.Yaşar Bilgin :“Sağılıklı yaşamak insanlık hakkıdır”

TÜRK Alman Sağlık Vakfı‘nın Konrad Adenauer Vakfı ile birlikte Frankfurt‘ta  düzenlediği ,“Hessen Eyaleti‘ndeki mülteciler,mücadeleleri, korkuları ve şansları „ konulu konferansta konuşan Hessen Eyaleti Sosyal ve Entegrasyon Bakanı Stefan Grüttner, her geçen gün sayılarının artmasına rağmen mültecilere her türlü desteğin verildiğini vurgulayarak,“Mülteciler ülkemizdeki yasalara uymaları ve burada yaşayan insanların ahlaki morallarınıda dikkat etmeleri gerekir“ şeklinde konuştu.

Mültecilerin uyumlu yaşamalarını, kendi ayakları üzerinde durmalarını istediklerini söyleyen Sosyal ve Entegrasyom Bakanı Grüttner, „ Burada kalmak isteyenlerin entegre olmalarını istiyoruz. Başta Almanca öğrenmek gibi uyum sağlama çalışmalarına ise katılmak mecburiyetindeler“ diye konuştu. 

MADDİ DESTEK VERİLECEK

Kısa sürede çok sayıda mültecinin gelmesiyle bir çok işleri sorunlarıda beraberinde getirdiğini dile getiren Bakan Grüttner, sözlerini şöyle sürdürdü:“ Kısa sürede yer bulmak, yiyecek içecek ve gerekli tıbbi ilaçlar tedarik etmek ve en önemliside o kişilere itinalı dikkatli yardım edecek uzmanların bulunması.  En çok mültecinin geldiği 2015 yılında iyi bir çalışma programı ile üstesinden geldik Şimdi her gün 250-600 arasında mülteciyi rahatça alabilecek durumdayız” diyerek bu konuda bakanlık ile sözleşme yaparsa onlara maddi derstek verileceğini sözlerine ekledi. 

DR BİLGİN:SAĞLIK ÖNEMLİ
Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Yaşar Bilgin ise dünyada her geçen gün yenilikler olduğunu vurguladığı konuşmasında,“Sağlıklı yaşamak, tedavi olmak insanlık hakkı.Ülkelerindeki iç savaştan, ölümden kaçan mültecilerin daha fazla olan sağlık sorunlarına çok önem verilmeli” dedi. 

KEJO : SURYELİ DOKTOR 

Suriye’den Almanya‘ya kaçış  Etkinlikte 38 yaşındaki Guevara Kajo adındaki Suriyeli bir doktor ülkesinden Almanya‘ya kaçış hikayesini anlattı. 

“ 10 BİN DOLAR VERDİM ”       
Giessen-Marburg Üniversiteleri (UKGM) bünyesinde Hessen Sosyal İşler Bakanlığı ve Türk Alman Sağlık Vakfı’nın maddi katkılarıyla Giessen‘deki klinikte kurulan Kültürlerarası Sağlık Merkezi yöneticisi  Dr. Yaşar Bilgin‘in yanında çalışmaya başlayan Dr. Kajo,“ Suriye‘den kaçmak zorunda kalınca önce eşim ve çocuklarımla geldiğim Türkiye‘de Gaziantep‘te onlara ev buldum . Sonra 10 bin Euro‘yu bulan aracılara sınırları aşmak için para harcayıp Almanya‘ya ulaştım. Bu uzun ve tehlikelerle dolu aç susuz, Zaman Zaman saatlerce yürüyerek yaptığımız yolculuğu unutmak mümkün değil. Almanya‘ya gelince adeta tekrar yaşadığımı anladım,eşimi ve çocuklarımıda aylar sürsede yanıma getirttim“ dedi. Etkinlikte ayrıca Hessen Eyaleti Sosyal Ve Entegrasyon Bakanlığı‘nın Giessen Kentindeki Mültecilerden Sorumlu tıb ve sosyal hizmetler 
Böhr“1946 yılında açılan Giessen‘de ki mültecilerin ilk yerleşim merkezi kapasitesi yetmedi.  Her gün 500-600 çoğunluğu Suriyeli göçmenler gelişini sürdürmekte. Eyaletimizde 92 merkezde 25 bİni aşkın yüzde 7,3‘ü bulan mülteci barındırıyoruz.722 çalışanımız var, 250 doktor kayıt yapılırken muayene, hasta tedavisi ve röntgen çekimi için yardımcı oluyorlar. „ dedi. Bernd Ehinger ise, mültecilerin iş dünyasına kazandırılmasıyla ülkenin yararına olacağını belirtti.

THY‘DEN GÜMÜŞ TABAK 

Bakan Grüttner’e konuşmasının ardından THY Frankfurt Müdürü Mehmet Akalın, gümüş tabak takdim ederek teşekkür etti. Editör Avrupa Sağlık    Tarih 26 Haziran 2016, 05:14

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Erken teşhis hayat kurtarır! Ambulans uçaklar yurtdışına da uçuyor Birinci Yaşlılık Şurası yapıldı Hindistan'da sahte içki: 150 ölü
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland
Tel : +49 +(0) 177 86 133 52