BÖLÜM: - 
‘ Göçmenlerin sağlığı ihmal edildi.’

‘ Göçmenlerin sağlığı ihmal edildi.’

Göçmenlerin sağlık sorunu Frankfurt ve Berlin’de tartışıldı

Almanya’da yaşayan göçmenlerin sağlık sorunları Frankfurt ve Berlin’de düzenlenen iki ayrı toplantıda ele alındı. Frankfurt’ta yapılan toplantıda göçmenlerin özellikle pskolojik tedavi konusunda ihmal edilmeleri vurgulandı. Berlin’de ki toplantıda ise çözüm yolları araştırıldı.Almanya’da yaşayan göçmenlerin sağlık sorunları ve çözüm yolları Frankfurt ve Berlin’de düzenlenen iki ayrı oturumda görüşüldü.

Hessen Eyaleti Yabancılar Meclisi (AGAH) Frankfurt Yabancılar Meclisi (KAV),Türk Alman Sağlık Vakfı (TASV) ve Hessen Psikiyatristler Odası’nın Frankfurt’ta, “Almanya’daki Göçmenlerin Psikolojik Hastalıklarının Tedavisi’ konulu toplantıda, göçmenlerin tedavisinin yeterli olmadığına dikkat çekilerek, sağlıkta politikacıların yeni politikalar üretmeleri çağrısı yapıldı. Frankfurt Belediyesi Römer’in Meclis Salonu’nda yapılan konferansın açılış konuşmasını yapan KAV Başkanı Enis Gülegen Frankfurt’un yüzde 40’nın göçmenlerden oluştuğuna dikkat çekerek son yıllarda göçmenlerin psikolojik sorunlarının arttığını söyledi.

DR. BİLGİN’DEN 5 TESBİT
Türk Alman Sağlık Vakfı (TASV) Başkanı Dr. Yaşar Bilgin 5 önemli tesbitte bulundu. Dr. Bilgin önerilerini şu şekilde sıraladı.:1) Herkesin sağlıklı yaşam hakkı vardır. 2) Alman Sağlık sisteminde göçmenlere ve mültecilere yönelik oluşumlarda yeni politikalar üretmek zorunlu. 3) Sağlık ve uyum ayrı düşünülmeli. 4) Almanya’da Göçmen çocuk ve gençlerin eğitimde dezavantajlı konumlarından çıkarılmalı,  Alman yaşıtlarıyla aynı haklara sahip olmalı. 5) Açık veya gizli ırkçılıkla mücadele sadece Almanya’nın değil bütün Avrupa hükümetlerinin öncelikli politikası olmalı.

  RUHSAL SORUNLARI DA İHMAL EDİLDİ      
Hessen Eyaleti Psikiyatrisler Odası Başkanı Alfred Krieger ise “ Göçmenler her sağlık alanında olduğu gibi psikolojik sorunlarında da yeterli tedavi olamıyorlar.”  dedi.
 Dr. Serkan Het de,“ Ruhsal sorunlar göçmenlerde her geçen gün daha da artmakta. Yeterli terapi merkezleri yok.Muayenehane açmanın şartları çok ağır , kolaylaştırılmalı” şeklinde konuştu.

           BERLİN’DE ÇÖZÜM ARAYIŞI             
 Berlin’de düzenlenen ‘ Almanya’daki Göçmenlerin Sağlık Sorunları’ konulu toplantı  Berlin Sağlık Bakanı Mario Czaja (CDU)’nun açış konuşmasıyla başladı. Czaja Göçmenlerin yaşadıkları sorunların çözümünde aile ve çevrenin önemli olduğunu söyledi. Dil sorunun sağlıkta çok önemli bir engel olduğunu belirten Bakan Czaja dil sorunun psiklojik ve sağlık sorunlarına da neden olabileceğini belirtti. Prof. Dr. Borde, Doç. Dr. med. Schouler-Ocak da toplantıda sorunların çözümü konusunda düşüncelerini anlattılar.
Berlin Eyaleti Sağlık ve Sosyal İşler Senatörü Emine Demirbüken-Wegner de toplantıda görüşlerini açıkladı. Berlin Türk Sağlık Elemanları Derneği’nden Dr. Abdullah Şahan da toplantıya katılanlar arasındaydı.

Foto: Frankfurt: İsa Deveçeken & Berlin :
Ernst FesselerEditör Avrupa Sağlık    Tarih 05 Ocak 2016, 20:40

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Erken teşhis hayat kurtarır! Ambulans uçaklar yurtdışına da uçuyor Birinci Yaşlılık Şurası yapıldı Hindistan'da sahte içki: 150 ölü
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland
Tel : +49 +(0) 177 86 133 52