BÖLÜM: - 
Dünya Yaşlanma Forumu toplandı

Dünya Yaşlanma Forumu toplandı

Dr. Kemal Aydın, yaşlanmanın anne karnında başlayıp ölüme kadar devam eden bir süreç olduğunu söyledi.


Dünya Yaşlanma Konseyi Kurucusu ve Başkanı Gerontolog Dr. Kemal Aydın, yaşlanmanın anne karnında başlayıp ölüme kadar devam eden bir süreç olduğunu belirtti. 
Dr. Kemal Aydın, bu süreç sağlıkla yaşanabilirse insanların uzun ömürlü olacağını vurguladı.

Yaşlanmanın herkesi ilgilendirdiğine dikkati çeken Aydın, Dünya Yaşlanma Konseyi‘nin kuruluş, amaçları ve hizmetlerini anlattı. Forum kapsamında yapılan Küresel Yaşlanma Kurultayı kararlarını da Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ilgili bakanlara sunulacaklarını belirten Aydın, şu açıklamalarda bulundu:

Avrupa‘da uzun süre kaldığından bahseden Aydın, „Bizim ihtiyar heyetini, Avrupa Aksaçlılar Meclisi olarak topluyor. Bütün dünyaya gönderiyor. Hollanda‘da sadece 3 bin kişilik Aksaçlılar Meclisi var. Benzer model, Türk kültüründe de var. Türkmenistan, Kazakistan, Azerbaycan‘da şu an aktif Aksaçlılar Meclisi var. Yılda bir defa 6 gün toplanırlar, 2050 planlarını yaparlar“ diye konuştu.

GENİŞ KATILIM OLDU

Toplantıya katılan bazı isimler : Yunus Balcıoğlu,, Darulacize Başkanı Hamza CEBECI, Başkan yardımcıları Umit ÜNAL, Ahmet MALATYALI, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah DEMİRCAN, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kronik Hastalıklar, Yaşlı Sağlığı ve Özürlüler Daire Başkanı Uz.Dr.Banu EKİNCİ, İşadamı Mehmet ÇELİK, Üzeyir ÇELİK, Remzi GÜRSES, Dünya Yaşlanma Forumu Başkan Asistanı Ndeye DIOKHE, Dünya Yaşlanma Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Muhammed ILYAS, DUNYAK İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Rasim ERDOĞMUŞ, Aksaçlılar Meclisi Divan Başkanı E.Devlet Bakanı Hasan AKSAY, Dünya Yaşlanam Konseyi Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri Prof.Dr.Saime İnal SAVİ, Gülgen DURAL, BESAM Başkanı Mehmet Nuri KAYNAR , Zonguldak Dernekler Federasyonu Başkanı Gurbet ALTAY, Sıcak Yuva Vakfı Genel Müdürü Necmettin ÜÇYILDIZ B, Uluslararası İnsan Hakları Kurumu Başkanı Av.Orhan TOZ, Vakıflar Genel Müdürlüğünden Ahmet TEMİZKÖK, Dünya Yaşlanma Konseyi Yönetiminden Nimet ÇELİK, Kamil KÜLSOY, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi E.Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire başkanı Dr.Osman POYRAZ, Karabük Üniversitesi Öğretim Üyeleri Yrd.Doç.Dr.Kemal YAMAN. Doç.Dr.Fatma Zehra TAN ve 11 ülkeden katılımcı toplantıda yer aldı.

3.Dunya Sağlıklı Yaşlanma Kongresi 2018 tanıtıldığı forumda Birleşmiş Milletler 3. Dünya Yaşlanma Asamblesi adaylık çalışmaları da başlatıldı.

Toplantının sonunda emeği geçenlere törenle ödül verildiEditör Avrupa Sağlık    Tarih 06 Ekim 2015, 20:46

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Erken teşhis hayat kurtarır! Ambulans uçaklar yurtdışına da uçuyor Birinci Yaşlılık Şurası yapıldı Hindistan'da sahte içki: 150 ölü
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland
Tel : +49 +(0) 177 86 133 52