BÖLÜM: - 
'Hedefim hekim olmak'

'Hedefim hekim olmak'

Alman Ritmik Jimlastik Takım Kaptanı Rana Tokmak'la konuştuk

RANA TOKMAK

1996 Castrop Rauxel’de dünyaya geldi. 3 yaşında baleye başladi.  Ritmik Jimnastike 7 yaşında başladı. Rana Tokmak bu sporda  başlamasına etken olarak ‘büyüleyen parlak kirmizi toplar, havada dans eden kurdeleler’ olarak özetliyor. 9 kez gencler Almanya şampiyonu oldu. 2012’de 15 yaşında  Büyükler kategorisinde Alman ya ikincisi oldu. Almanya Jimnastik Federasyonu tarafından Milli takim için davet aldı. Avrupa şampiyonası, Avrupa oyunları, Grand Prix, World Cup, Welt Meisterschaft olmak üzere 100’e yakın yarışmalarda Almanya’yı temsil etti. 2015 Mart ayında Milli Takım kaptanlığına seçildi. En büyük hedefi Milli Takımı Rio 2016 Olimpiyatlarına götürebilmek. Aynı zamanda resimle de ilgilenen Rana‘nın iki  tablosu Avrupa  Gençlik Sanat Kataloğu’nda yer aldı.

***

Alman Ritmik Jimnastik takımının 2016 Rio Olimpiyat adayı Rana Tokmak gönlünde doktorluk yattığını söyledi. Rana ‘ Doktor olmak istediğimi açıkladım. İnşallah mahçup olmam.’ dedi.  Sporun okul başarısına büyük katkısı olduğunu dile getirden Tokmak yoğun spor çalışması ve yurtdışı yarışmalarına katılmasına rağmen derslerini aksatmadığını ve 2.0 not ortalaması ile  Abitur’unu yaptığını söyledi.

SPOR MÜCADELEYİ ÖĞRETTİ


Alman milli takımının genç yeteneği Türk asıllı Rana Tokmak konuşmasını söyle sürdürdü:
“ Spor benim okul hayatımı olumlu yönden etkiledi. Bu sene çok yoğun spor yapıyorum günde 8-10 saat ve  bir çok yurtdışı yarışmalarına katıldım. Haftanın 2  günü öğlenden önce okula gidemedim. Bütün bu tempoya rağmen Gustav stresseman Gymnasium’unda Abitur yaptım. 2.0 ile mezun oldum. Spor bana disiplinli olmayı, mücadele etmeyi, sürekli olmayı öğretti. Spor sayesinde derslere çok iyi konsantre oldum.  Çalışma masam uçaklar, otel odaları, spor salonları oldu. Her fırsatı değerlendirdim. Ve  ‘abim’i başardım. Şimdi hedefim tıp okuyup doktor olmaktır.” dedi.

             KÜLTÜR ZENGİNLİĞİ     
   

Biz Milli takım olarak ‘Multi-Kulti’ yiz. Farklı kökenlerdeniz. Litvanya, Beyaz Rusya, Macaristan, Gürcistan, Rusya ve Türk’lerden oluşan bir gurubuz. Ben arkadaşlarımla daha iyi anlaşabilmek için Rusca öğrendim. Onlar da benden kısır ve sigara böreğini öğrendi. Farklı kültürler benim yasamlarımıza zenginlik katıyor.

         SPOR ELÇİSİ OLDUM   
          

Spora ilk başladığım zamanlar Türklerin zaman zaman çocuklarını getirdiğini fakat kısa zamanda geri çektiklerini tecrübe ettim. Bizim anne-babalarımız çocuklarını çok koruyorlar. En ufak zorlanmada spordan çıkarıyorlar. Ben bütün bunları  gözlemledikten sonra NRW Spor Bakanlığı’na bir e-mail yazdım ve küçük çocukların ve genc kızları spora kazandırmak için çalışmak istiyorum dileğimi ilettim. 15 yaşımda görüşmeye çağrıldım.

      SPOR GÜÇLÜ BİR BAĞDIR  
   

Bu proje ile binlerce kız çocuğunu ve genç kızları spora kazandırmış olduk. Yüzlerce genç kadına antrenör belgesi için kurslar verdik. Bu porjeyi başari ile tamamladığım için NRW Landes Sportbund bana yeni görev verdi. Kültürlararası Spor Elçisi oldum. 01.08.2015’ ten beri NRW Kültürlerarası spor elçisi oldum. Sporun bizleri biraraya getiren güçlü bir bağ olduğunu düşünüyorum. Farklı kültürlerin birbirini tanıması için güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum.Editör Avrupa Sağlık    Tarih 28 Eylül 2015, 10:49

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
“Kovid-19 salgını Suriye'deki korkunç durumu kötüleştirdi Corendon Airlines’den dönüş garantisi Enerji tasarrufu çağrısı “Sigara içmiyorum, teşekkür ederim”
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland