BÖLÜM: - 
Topdelen'den Demans uyarısı

Topdelen'den Demans uyarısı

MÜNİH’DE DÜZENLENEN TOPLANTIDA BİR KONUŞMA YAPAN SÜHEYLA TOPDELEN DEMANSIN TÜRKLER ARASINDA HIZLA ARTTIĞINA DİKKAT ÇEKEREK HASTALIĞA KARŞI KİTAP, DERGİ, GAZETE OKUMANIN ÖNEMİNİ VURGULADI.

Almanya'nın Münih kentindeki Schwabing Kliniği'nde 'Demans-Yaşlılıkta unutkan olunursa, buna karşı neler yapılabilir?' başlıklı konferansta konuşma yapan yaşayan birinci nesil Türklere yönelik projeleriyle tanınan demans uzmanı Süheyla Topdelen Almanya'da 1,5 milyon kişinin demansa yakalandığını dikkati çekerek 'Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, 2050 yılına kadar sayı ikiye katlanacaktır. 'dedi. 

   GÖÇMENLER RİSK ALTINDA     

Süheyla Topdelen, 'Maalesef Türkler, Almanlara oranla 10 yıl daha erken yaşlanmaktadır.  Vardiyalı çalışma, zorlu işlerde çalışma ve yabancı düşmanlığına maruz kalma gibi olumsuz koşullar Türklerin demansa yakalanma olasılığını arttırmaktadır" dedi. 
Topdelen "Almanya'da yaşayan yaklaşık 200 bin civarında 60 yaş üzeri Türk var. Maalesef özellikle yurttaşlarımız arasında önümüzdeki yıllarda demans hastası insan sayısında büyük artış beklenmektedir' diye sözlerine ekledi.

    KİTAP OKUMANIN FAYDASI    

Uzman Topdelen hastalığın ileri yaşlarda unutkanlıklarla başladığını belirtirken 'Hafıza bozuklukları, yönelim bozukluğu, konuşma bozukluğu ve yemek yapmak, alışveriş gibi günlük yaşam aktivitelerinde zorluklar çekmeleri gibi belirtileri var.' diye konuştu.  Gazete ve kitap okumak gibi düşünsel faaliyetler, düzenli bedensel hareketler, dengeli beslenme ve sosyal yaşamda aktif olmanın demansın başlamasını önlemede etkili olduğunu söyleyen Topdelen şu bilgileri verdi: 'Birinci derecede akrabalarda demans olması, beyni etkileyen kafa yaralanmaları, Parkinson gibi hastalıklar, inmeler, alkol, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı demansa yakalanma rizikosunu artırmaktadır. Demans hastası yakınları çok zorluklar çekiyor. Demans semptomları ile başa çıkmada hasta yakınlarına önemli görevler düşmektedir.' dedi. Editör Avrupa Sağlık    Tarih 13 Temmuz 2015, 03:31

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
“Kovid-19 salgını Suriye'deki korkunç durumu kötüleştirdi Corendon Airlines’den dönüş garantisi Enerji tasarrufu çağrısı “Sigara içmiyorum, teşekkür ederim”
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland