BÖLÜM: - 
ABC Projesi gençlere güven duygusu verdi

ABC Projesi gençlere güven duygusu verdi

Proje sorumlusu Ayla Gediz ve Ömer Aydın müracaat eden gençlerle bire bir ilgilenmekte ABC projesi hakkında bilgiler sunmakta ve neler yapabilecekleri konusunda gençleri bilgilendirmektedir.

Türk Alman Sağlık Vakfı  tarafından 2011 yılında uygulamaya başlanan  ve proje yönetmenliğini Ayla Gediz  ile Ömer Aydın’ın yaptığı “ABC” çalışması  umutsuz gençlere umut olmaya devam ediyor. Meslek seçmede zorlanan veya meslek seçtikten sonra iş bulmada sıkıntı yaşayanlar ABC projesine müracaat ederek çeşitli imkanlardan faydalanabilmektedir. Gençler bu projeden nasıl faydalanıyor ? Bugüne kadar neler yapıldı, ne kadar genç bundan istifade etti. Bu ve buna benzer soruların cevaplarını bulmak için Ayla Gediz ve Ömer Aydın’la görüştük. Fazla uzatmadan, sözü onlara bırakalım;


iNedir ABC projesi, neden ihtiyaç duyuldu böyle bir projeye, ilgi nasıl ?

iA.G. Yapmış olduğumuz çalışmaların  yani ‘Aktivierung- Beratung- Coaching’ un baş harflerinden oluşmaktadır. Türkiye’den veya değişik ülkelerden gelen gençlerimiz burada diplomalarını tanıtmakta ciddi zorluklar yaşamakta, ve bir çoğu tanıtamamaktadır. Sağlık alanında okumalarına ve diplomaları olmalarına rağmen çok sayıda gencimiz mağdur olmaktaydı. Bu proje ile onlara destek olmaktayız, yol göstermekteyiz. Böylelikle kendilerini yalnız hissetmedikleri gibi sorunlarına çözümler bulmaktayız.’

   UMUTSUZLUĞA YER YOK              

iÖ.A. Sadece  Türkiye’den gelen gençlerimize değil, burada okuyan ama meslek seçmekte zorlanan, hatta okulunu bitirmesine rağmen iş bulmakta zorlanan gençlere de yardım eli uzatmaktayız. Bir çok genç okulunu bitirdikten sonra hayata atılmakta zorluklar çekmektedir. İş başvuruları bir kaç kez reddedilen bir genç hayata küsmekte ve zamanla mesleğinden uzaklaşmakta sonra ‘Ne iş olursa yaparım’ durumuna gelmektedir. Bu da haliyle hem ülke ekonomisine büyük zarar vermekte, hem de gençler açısından  büyük sorunlar oluşturmaktadır. Bu bakımda bu durumda olanların bize müracaat etmeleri  halinde onlara‚ A’dan Z’ye kadar ne yapmaları, nasıl davranmaları gerektiği  konusunda bilgilendirmekteyiz. İş dosyasını hazırlamaktayız.

KONTENJAN AYARLIYORUZ 

Bu açıklamanızdan şunu anlayabilir miyiz: Gençleri önce işe hazırlıyorsunuz, sonra onlara iş buluyorsunuz ?

A.G. Evet bize müracaat eden gençlerin öncelikle durumuna bakıyoruz. Neler eksik neler yapabilirizi araştırıyoruz. Almancası yetersiz olan veya hiç olmayanları öncelikle Almanca kurslarına yolluyoruz. Almancaları belli bir seviyeye geldikten sonra sağlık mesleği ile ilgili okullara yönlendiriyoruz. Bu çalışmalar için önceden okul yönetimi ile temasa geçip onlardan kontenjan istiyoruz. Bu durum işyerleri için de geçerlidir. İşyerlerinden de bizim için özel kontenjanlar istiyoruz. Ve bize müracaat edenlerin bu yerlerde istihdam edilmelerini sağlıyoruz.

Ö.A. Sistem diyor ki dil bilmeyen meslek yapmasın. Bu da gençlerde büyük hayal kırıklığı yaşatmakta. Bu durumda biz devreye girerek gençlere destek olmaktayız. Onların öncelikle dil öğrenmelerine, sonrada meslek yapmalarına yardımcı olmaktayız. 
Peki toplumun çalışmanıza ilgisi nasıl ?
Ö.A.  Şu ana kadar 630 kişiye danışmanlık hizmeti verdik. Bu rakama aileler dahil değildi.  Bu rakamdan yaklaşık yüzde 15‘i mesleğe yerleştirildi. Bir kısmıda eğitimine devam ediyor. Yakın bir zamanda mezun olacaklar. Amacımız gençlerimizin meslek yapabilmelerini sağlamak, fırsat eşitliği sağlamak ön yargıları kırmaktır.

iÖ.A.  Sistem diyor ki dil bilmeyen meslek yapmasın. Bu da gençlerde büyük hayal kırıklığı yaşatmakta. Bu durumda biz devreye girerek gençlere destek olmaktayız. Onların öncelikle dil öğrenmelerine, sonrada meslek yapmalarına ve hayata atılmalarına yardımcı olmaktayız. 
FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLADIK

Peki toplumun çalışmanıza ilgisi nasıl, ne kadar kişi faydalandı ?
iÖ.A.  Şu ana kadar 630 kişiye danışmanlık hizmeti verdik. Bu rakama aileler dahil değil.  Bu rakamdan yaklaşık yüzde 15’i mesleğe yerleştirildi. Bir kısmıda eğitimine devam ediyor. Yakın bir zamanda mezun olacaklar. Amacımız gençlerimizin meslek yapabilmelerini sağlamak, fırsat eşitliği sağlamak ön yargıları kırmaktır.Bunu da başardık.
iA.G. Şunu eklemek istiyorum çalışmalarımıza bayanların daha çok ilgi gösterdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bize müraacat eden bayanlar kendilerine verilen görevleri en kısa zamanda yapmakta ve kısa sürede mesleğini tamamlayıp görevlerine başlamaktadır.  
  GENÇLER BİZE ULAŞSIN      

iÖ.A.Kendimizi anlatmak, için camilerde, derneklerde, okullarda  toplantılar yapmaktayız. Bu toplantıya gençleri, aileleri davet etmekte, onlara çalşmalarımız hakkında bilgiler sunmaktayız. Bugüne kadar 30 ayrı yerde toplantı yaptık.  Şunu biraz üzülerek söylemek istiyorum ki ihtiyacı olanlara genellikle biz gidiyoruz. Oysa ki onların bize ulaşması çalışmalarımızı çok daha kolaylaştırılacaktır. Kapımız herkese açıktır. 

iA.G Şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Bize müracaat edenlerin sadece okula gitmelerini sağlamıyoruz. Okul bitimi iş bulmada yardımcı oluyoruz. ‘Bewerbung’ dosyalarını hazırlamalarından tutun, iş görüşmesinde nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgilerimizi paylaşmaktayız. Başvuru yapanlara ve yakınlarına sağlık alanındaki mesleklerin sunduğu perspektifler hakkında bilgi veriyoruz.
HİZMETİMİZ ÜCRETSİZDİR

Size müracaat eden birinin herhangi bir ücret ödemesi gerekiyor mu ?
iA.G Hayır. ABC projesi  Avrupa Sosyal Fonundan, Avrupa Birliği’nden, Hessen Sosyal  Bakanlığından ve Gölkel Stiftung tarafından desteklenmektedir. Bu amaçla bize müracaat edenlerden herhangi bir ücret talep etmemiz söz konusu değildir. Hizmetimiz ücretsizdir.

Bu proje sadece Hessen bölgesi   için mi geçerli ?  Hessen dışı olsa ? 
iÖ.A. Evet sadece Hessen bölgesi için geçerlidir. Hessen dışından yapılacak başvurulara ise telefondan daşınmanlık hizmeti veriyoruz. Yani Hessen bölgesi dışındaki gençlerimizin de bize telefonla ulaşması durumunda onlara destek olabilmek için neler yapmaları gerektiği konusunda bilgiler vermekteyiz.

( DETAYLARINI OCAK SAYIMIZDA OKUYABİLİRSİNİZ )Editör Avrupa Sağlık    Tarih 03 Ocak 2015, 21:02

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
“Kovid-19 salgını Suriye'deki korkunç durumu kötüleştirdi Corendon Airlines’den dönüş garantisi Enerji tasarrufu çağrısı “Sigara içmiyorum, teşekkür ederim”
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland