BÖLÜM: - 
Geride hoş bir seda kaldı

Geride hoş bir seda kaldı

Türk Tıp Dünyası İsanbul'da buluştu

Dünya Tıp alanında önemli çalışmalara imza atan dünyaca ünlü Türk bilim insanları, Sağlık Bakanlığı’nın düzenlediği 1.Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nda bir araya geldi. İstanbul’da düzenlenen kurultayın açılışını Sağlık Bakanı Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu yaptı.

Müezzinoğlu, dünyanın değişik ülkelerinde çok önemli üniversitelerin araştırma merkezlerinde Türkiye‘nin önemli fertlerinin görev yaptığını belirtti. Müezzinoğlu, „Türkiye olarak güçlü şekilde olabilmek için sizlerle olan iletişimimizi, bağımızı daha güçlü hale getirmek arzusunda ve niyetindeyiz“ şeklinde konuştu.
Türkiye’nin de evrensel bir alan olan sağlıkta dünyayla güçlü şekilde yarışır olması gerektiğine dikkat çeken Müezzinoğlu, Dünyanın değişik ülkelerinde çok önemli üniversitelerin araştırma merkezlerinde Türkiye’nin önemli fertlerinin görev yaptığını hatırlattı.

            SAĞLIK TURİZMİNE DESTEK        

Sağlık turizminin altyapısı açısından da kamu olarak 32 bin yatak kapasiteli 216 hastanenin inşaatına devam edildiğini, bunların bir kısmının bu yıl, bir kısmının ise gelecek yıl hizmete gireceğini anlatan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, gelecek bir yıl içerisinde de 12 bin yatak kapasiteli hastanelerin ihalelerinin yapılacağını ifade etti. Müezzinoğlu bu sayının 2017 sonunda 44 bine ulaşacağını belirtti.

           32 BİN KADIN HEKİM           

Başbakan Davutoğlu’nun eşi Dr. Sare Davutoğlu ise meslektaşlarına yönelik yaptığı konuşmada sağlık dünyasındaki kadın çalışanların önemine dikkat çekerek „Kamudaki 79 bin hekimimizin 32 bini kadın hekimlerden oluşuyor. Kamudaki 404 bin sağlık çalışanının ise 238 bini kadınlardan oluşuyor. Türkiye‘de akademik alanda da tıp dünyasında da kadın hekimlerimizin ciddi bir ağırlığı var.Tıp eğitiminde dünyanın en iyi ülkeleri arasında olduğumuza inanıyoruz“ dedi. 
Sağlık Bakanlığı Müşteşarı Eyüp Gümüş  “ Sağlık harcamalarımıza baktığımızda, gelir grubu diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda ülkemiz dünyanın, Avrupa‘nın ve Avrupa Birliği ülkelerinin altında.” dedi.
“Yüzyılın cerrahı” olarak nitelendirilen Prof. Dr. Gazi Yaşargil, iseyaptığı konuşmada  beyin ve sinir hastalıklarının teşhisi ve tedavisinde Türkiye‘nin çok ilerlediğini belirtti. 
ABD’nin en büyük travma merkezleri arasında olan ve en büyük üniversitelerinden olan University of Washington’dan Dr. Armağan Dağal ise “ülkemize en iyi şekilde hizmet edebilmek için üzerimize düşenleri yapacağız ve bakanlık bürokratlarıyla görüşmemizde University of Washington olarak dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi akademisyen değişim programıyla ülkemizi ileriye taşımak istiyoruz” dedi.
Bilim insanları toplantının çok verimli geçtiğini belirterek her yıl aralıksız yapılması gerektiği söylediler. 

( DETAYLARINI OCAK SAYIMIZDA OKUYABİLİRSİNİZ )Editör Avrupa Sağlık    Tarih 03 Ocak 2015, 20:52

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
“Kovid-19 salgını Suriye'deki korkunç durumu kötüleştirdi Corendon Airlines’den dönüş garantisi Enerji tasarrufu çağrısı “Sigara içmiyorum, teşekkür ederim”
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland