BÖLÜM: - 
‘Ebeveynlerin desteği başarımızı artıracaktır’

‘Ebeveynlerin desteği başarımızı artıracaktır’

“Eltern fördern Schule” hakkında Sabine Gerbich ile görüştük:

Türk Alman  Sağlık Vakfı  tarafından  geliştirilen ve Hessen eyaletinde uygulanan  “ Ebeveynlerden Eğitime  Destek’ projesi  2015 yılına kadar  sürecek. Avrupa  Entefrasyon Fonu  ve  Hessen  Sosyal ve Entegrasyon Bakanlığı tarafından finanse edilen projesinin yöneticisi Sabine Gerbich. Projede  Mutlu  Öksüz de proje çalışanı olarak katkıda bulunmakta. Bu projenin amacı nedir ?, kimlere ulaşmak isteniyor  vb.  sorulara cevap bulmak için ‘ Eltern fördern  Schule’ hakkında proje yöneticisi Sabine  Gerbich ile görüştük. Fazla uzatmadan sözü  Sabine Gerbich’e bırakalım:

PROJE NASIL YAPILANDIRILMIŞTIR ?         

Proje kapsamında üç değişik şehirde haftada üç kurs düzenlenmekte. Bu kursların ikisi eğitim öğretim hakkında, diğeri ise öğretmenler ve veliler arasındaki diyaloğu kolaylaştırmak amacıyla hazırlanan Almanca kursudur. Her şehirde özel bir eleman  Türk  Alman Sağlık Vakfı‘nı temsilen katılımcıları ve kursları ve etkinlikleri koordine ediyor.
Proje şimdiye kadar Biedenkoft, Kelsterbach, Kassel, Nidda, Butzbach ve Wiesbaden şehirlerinde uygulanmaktadır.
Çalışma kapsamı içinde göçmen dernekleri  ( Örneğin camiler) okullar, belediye ile işbirliği kuruyor. Böylece katılımcılara gelecekte buna benzer çalışmalar ve şehirde var olan hizmetlerden daha iyi faydalanma imkanı yaratılılmakta.

  KİMLERE ULAŞILMAK İSTENİYOR ?       
 
Eğitim, mutlu ve tatmin edici bir yaşam için temel bir unsurdur. Çocuklarımız okulun müfredat taleplerini karşılamak için çalışıyor.  Fakat ailelerin desteği olmadan bu talepleri yerine getirmek onlar için çok zor. Anne-babalara bu konuda çocuklarına destek olmak için büyük görevler düşmekte.
Göçmen çocukların okul eğitiminde başarı için eşit şartlara sahip olmadıklarını  Pisa Testi de göstermiştir. Bu nedenle bu proje özellikle göçmen kökenli ebeveynlere yöneliktir. Tabi ki Alman ebeveynler de bu seminerlere katılabilirler.

   PROJE NELER SUNUYOR ?       
“ Ebeveynlerden Eğitime Destek ” projesi Hessen‘de  üç şehirde bir yıldır yürütülen bir projedir.Proje kapsamında ebeveynler, göçmen olup olmaksızın haftada sabahları buluşurlar ve spesifik konular hakkında bilgilendirdirilirler. Kurs yöneticisi sorular ve yardım için toplantıda hazır bulunur. Ayrıca başka uzmanlar da davet edilirler. Uzmanlarımız  ADS/  ADHS ve iki dillilik konusunda katılımcıları bilgilendirmek için bulunurlar.
Bütün bu bilgilerin yanında anne babalara öğretmenlerle görüşmelerinde yardımcı oluyoruz. Ayrıca okulda bir sorun varsa onunla da ilgileniyoruz. Almancası yetersiz olan velilere için kurslar düzenliyoruz.

KİMLERLE ÇALIŞIYORSUNUZ ?
Proje uygulamasında tüm yerel kuruluşlarla çalışıyoruz. Bunlar  belediyeler, anaokulları, ve destek vermek isteyen kuruluşlardır.  Çocukları destekleyen bir ağ kurarak, aileleri cesaretlendirmek  ve çocukların gelişimi için yoğun çaba harcamaktayız.

KİMLER KATILABİLİR ?                
Bir yıllık kurs hizmeti öncelikle çocukları ilk okula giden aileler için düzenlenmiştir. Bu kurslara anneler çocukları ile birlikte katılabilirler. Çocukları büyük olan aileler ise yer durumuna göre kurslara alınmaktadır.

BAŞKA AKTİVİTELER VAR MI ?
Haftalık kurslara ilaveten müze ziyaretleri  veya spor etkinlikleri gibi çeşitli etkinlikler düzenleme imkanı vardır. Bu aktivitelerin amacı annelerin çocuklarının gelişiminde daha aktif rol almalarını sağlamaktır.

DERT, SORUN ANLATIMI              
Bu projenin başarıya ulaşması için anne ve babaların şehirde bulunan eğitim kurumları ile yakın diyalog içinde olmaları çok önemli.  Okullarda çocukların başarılı olması için alt yapı oluşturulması da büyük etken olacaktır. Projemizin en büyük hedef göçmenlerimizin Alman eğitim sistemi hakkında bilgi sahibi olmaları ve sorunlarını daha kolay ifade edebilmelerini sağlamak. Ve sorularına çözüm bulabilecekleri adresleri bilmek ve bunlardan faydalanmaktır.Editör Avrupa Sağlık    Tarih 10 Ekim 2014, 10:45

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
“Kovid-19 salgını Suriye'deki korkunç durumu kötüleştirdi Corendon Airlines’den dönüş garantisi Enerji tasarrufu çağrısı “Sigara içmiyorum, teşekkür ederim”
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland