BÖLÜM: - 
Avusturalya’ya gitmek isteyenlere birkaç öneri

Avusturalya’ya gitmek isteyenlere birkaç öneri

Avustralya’ya giden turistlerin sağlığını ve hayatını riske atmamaları için bilmeleri gereken bazı hususlar var.

Başlığı okuyunca bir çoğumuzun ‘Avusturalya nere, Almanya nere!’ dediğini duyar gibi oluyorum. Evet tatil için çok uzak bir ülke olarak gelebilir ama her yıl Avrupa’dan çok sayıda turistin gittiği bilenmektedir.

Giderken sağlığımızı riske atmamak için nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunu özetlemek gerekirse;

KURALLARA UYULMALI       


Avustralya’ya giden turistlerin sagığını ve hayatını riske atmamaları için bilmeleri gereken bazı hususlar var.  Her ne kadar Avustralya sağlık sistemi mükemmel çalışmasına ve hijyen standartlarının yüksek olmasına rağmen kurallara dikkat edilmediği taktirde  sağlığınız tehlikeye girebilir. Sıkı karantina kuralları yüzünden hayvansal hastalıklar fazla yaşanmıyor. Buna rağmen keneler gibi ısırgan hayvanlar hepatit  ve benzer bulaşıcı hastalıkları taşıyabilirler. Avustralya’nın klimasından kaynaklanan sıcaklık her ne kadar insana hoş gelse de güneşin yansıttığı ışınlar  ozon tabakasında oluşan delik yüzünden tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden deri kanserine yakalanmamak için yüksek koruyuculu güneş kiremi kullanmak şart.

DOĞADA SAKLI TEHLİKE

Avustralya’nın harika doğasında da tehlikeler saklı. Avustralyalıların deyimi ile; eğer dikkatli olursanız ve doğaya saygı duyarsanız doğanın güzlelliklerinden yararlanabilirsiniz. Yine de bazı şeyleri bilmek ve dikkat etmek gerekiyor. En başta gelen tehlikeler zehirli örümcekler. Büyük şehirlerde olmanıza ramen zehirli örümceklerle (Funnel web spider, Redback spider) karşılasmanız mümkün. Aynı şekilde yılanlara da dikkat etmek gerekiyor. Bunların başında Taipan, Brown snake ve Death adder geliyor. Denize veya göle girmeden etraftaki uyarılara dikkat edilmesinde büyük fayda vardır. Denizde köpek balıklarından çok kişi ağır yaralanmış veya hayatını kaybetmiştir. Tehlikeli olan beyaz köpek balığı 7 metreye ve 2000 kg kadar ulaşa biliyor. Deniz anaları (Box Jelly fish) ve göllerde rastlanan timsahlara da dikkat edilmesi gerekiyor.
Bu bilgiler  sizleri korkutmasın. Avusturalya gidilip gezilecek oldukça güzel bir ülke.Editör Avrupa Sağlık    Tarih 13 Eylül 2014, 15:18

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
“Kovid-19 salgını Suriye'deki korkunç durumu kötüleştirdi Corendon Airlines’den dönüş garantisi Enerji tasarrufu çağrısı “Sigara içmiyorum, teşekkür ederim”
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland