BÖLÜM: - 
Uzmanlar'dan tatilcilere uyarılar

Uzmanlar'dan tatilcilere uyarılar

Güneş altında uzun süre kalmayın, bol bol su tüketin, sağlığınızı riske atmayın.

Bir yaz tatiline daha girdik. Bütün bir yılın yorgunluğunu tatil döneminde atmaya çalışacağız. Yeni çalışma dönemine daha dinç başlamak ve daha zinde olmak için haliyle tatil dönemimizin iyi geçmesinde büyük fayda vardır. Fakat zaman zaman gerekli dikkatin gösterilmemesinden dolayı tatil dönemi üzücü olaylara sahne olmakta adeta tatilimiz zehir olmaktadır. İyi tatil incin öncelikle sağlığımıza özen göstermemiz gerekmektedir. Uzmanlar yaz aylarında mangal keyfine dikkat çekerek mangal keyfinin sağlık açısından pek iyi olmadığını vurgulamaktalar.  Uzmanların özellikle vurguladıkları başka konularda güneş altında fazla kalınmaması, güneş ışınlarınınzararlarını kıracak güneş kremi kullanılması ve bol bol su tüketilmesi.


Dr. med.Tolga Sancaktaroğlu (Ortopedi-Mainz): Karayolu ile gidecekler sık sık mola vermeli

Özellikle karayolu ile Türkiyeye gidecek olar vatandaşlarımıza enbaüyük tavsiyem uzun süre hareketsiz kalmalaları ve sık aralıklarla mola vermeleri ve bu mola yerleride hafif spor hareketleri yapmaları gerekmektedir. Günümüzde Travellers Thrombosis (Yolcu Pıhtılaşması) veya yolculuk trombozu olarak bilinen risklere karşı molaların büyük önem taşımaktadır. Bir başka konuda yaz dolaysıyla deniz, havuz gibi yerlerde sıklıkla yaşanan kazalara karşı dikkatli olunmasını tavsiye ederim. Özellikle gençlerin yaz dolaysıyla çok hareketli bir dönem geçirmelerinden ötürü kazalara daha fazla maruz kalmaktadır. Vatandaşlarımızıın dikkatli olmalarını ve  sağlıklı bir tatil geçirmeleri dileğimdir. 

Dr. med. Gülay Gençyiğit (Kadın Doğum-Mainz) : Vucudunuzu susuz bırakmayın

Evet tatil dönemine girdik. Bazılarımız tatillerine karayolu ile giderken bazılarımız hava veya demiryolunu tercih edeckelerdir. Hangisini tercih ederseniz ediniz uzun süre vucudunuzu hareketsiz bıkarmayın. Hamile bayanların ise tatile çıkmadan önce mutmaka bir doktor kontrolünden geçmesi ve tatil için doktorunun onayını alması gerekmektedir. Az da olysa rahatsızlığı olan hamile bayanların yola çıkması kesinlikle sakıncalıdır. Tatil döneminde ise bol bol su içilmesini tavsiye ederim. Hamile bayanlar tatil yerlerinde her an bir sorun olabile ihtimalini gözününde tutarak en yakın doktor adresini yanlarında bulundurmalarında fayda vardır. Her kese güzel tatiller dilerim.

Dr.med.B. Kaya (İç hastalıkları-Mainz): Kene aşısını yaptırmayı ihmal etmeyin

Tatile çıkacakların bir çok konuda dikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle karayolu ile Türkiye’ye gideceklerin mutlak kene aşısı yaptırmalarını tavsiye ederim. Deniz tatili yapacakların güneşin tepede olduğu saatlerde denize girmemeleri gerekmektedir. Unutmamak lazımdır ki son yıllarda cilt kanseri vakalarında büyük artışlar yaşanmaktadır. Bu bakımda güneşlenirken mutlak koruyucu kremler kullanılmalı. Ayrıca terlemeler karşısında vucudumuzun kaybedeciği sıvı miktarı artacağından bol bol su içilmeli. Ve özellikle ayran içilmesini tavsiye ederim. Ayran uyku getireceği için bu tavsiyem  araba sürecekler için geçerli değildir. Tüm vatandaşlarımıza kazasız yolculuklar, tatitler dilerim. 

Dr.med.dent Kadir Aksoğan (Diş hekimi-Frankenthal) Diş fırçanızı, diş macununuzu unutmayın
Tatile gidecek vatandaşlarımızın bazılarının tatil süresince diş bakımlarını ikinci plana attıklarını gözlemliyorum. Bu son derece yanlıştır.  Tatil çantamızın içinde diş fırçamızı, diş macunumuzu unutmamalıyız.Ve  tatil öncesi yaptığımız diş bakımının tatil süresince devam etmesi gerekmektedir. Ayrıca tatilde diş fırçamızın hijyenine dikkat etmemiz gerekmektedir. Özek kaplarda muhafaza etmek önemlidir. Çocuklarımız için de gerekli önlemleri almamız gerekmektedir. Ve tatilde diş temizliğine dikkat etmeleri konusunda bilgilendirmeliyiz. Bir başka konuda tatile gedecek vatandaşlarımızın  tatil öncesi diş hekimine görünmesinde fayda vardır. Gurbetçilerimize diş ağrısız ve güzel bir tatil geçirmelerini dilerim.


****
‘T/A 11’ belgesi yanınızda olsun.

Türkiye’deki sağlık kurumlarından faydalanmak için gerekli olanT/A 11 belgesinin unutulmaması gerektiği belirtildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Necati Suözer sağlık hizmeti alabilmek için bu belgenin şart olduğunu söyledi. Suözer Herhangi bir ülkede hizmet alacaksanız, ağaşıdaki irtibat bilgileri üzerinden de daha detaylı bilgi alabilme ve soru sorabilme imkanınız mevcuttur: DKVA ( Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung – Ausland ) Tel.: 0228 9530-0 Editör Avrupa Sağlık    Tarih 13 Eylül 2014, 13:19

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Erken teşhis hayat kurtarır! Ambulans uçaklar yurtdışına da uçuyor Birinci Yaşlılık Şurası yapıldı Hindistan'da sahte içki: 150 ölü
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland
Tel : +49 +(0) 177 86 133 52