BÖLÜM: - 
Kalp krizi kapıyı çalarsa...

Kalp krizi kapıyı çalarsa...

Sevgili okurlarım, Almanya’da bu kış ‘gerçek bir kış’ gibi geçmese de artık yavaş yavaş yaza adım atmaya başladık.

Sevgili okurlarım, Almanya’da bu kış ‘gerçek bir kış’ gibi geçmese de artık yavaş yavaş yaza adım atmaya başladık. Bütün kış hareketsiz kalan vucudumuz yazın güneşle birlikte daha bir aktif hale gelmekte, daha çok hareket, koşmak istemekteyiz. Bilinçsiz ve hazırlıksız yapılan hareketler beraberinde ciddi sağlık sorunlarını getirebilir. Bir kalp uzmanı olarak bu konuda kısa da olsa kalp krizi konusunda neler yapabilirizi özetlemeye çalışacağım.

ÖNCELİKLE SAKİN OLMAK GEREK
Her şeyden önce tatile çıkacak olan okurlarıma ( ADEC veya benzeri bir kurumdan )tatil sigortası yaptırmalarını tavsiye ederim. („Rückholversicherung“). Kalp krizine gelince; Allah göstermesin ama,aniden fenalaşan bir insanın gögsünde ağrı da varsa kalp krizi geçiriyor riski yüksektir. Böyle bir durumda yapılacak ilk iş sakın olmak ve yardımı organize etmek, ambulansa haber vermektir. Daha sonra hastayı gövde yukarıya gelecek şekilde oturtmaya çalışmak, daha fazla hava alabilmesi imkanı oluşturmaktır. Gerekli durumlarda kalp masajı da yapılabilir. Tabi bütün bu sorunları asgariye indirmek için tatil öncesi doktor kontrolü tavsiye edilir. Ayrıca Münih’ten meslekdaşımız Dr. Sinan Pehlivanlı’nın da kalp krizi ile ilgili açıklamasını bu sayımızda okuyabilirsiniz.

GAZETECİ KALP KRİZİ GEÇİR Mİ ?
Yapılan araştırmalara göre gazeteciler arasında ölüm oranında kalp hastalığı ön planda yer almaktadır. Zira bu meslek oldukça yorucu ve yıpratıcıdır. Çünkü sizlere en iyi haber, en iyi dergi sunmak için arkadaşlarımız gece gündüz stres içinde çalışmaktalar. Ta ki dergi baskıya verilinceye kadar. Dergi baskıya verildiği zaman hepimiz derin bir nefes almaktayız. Nisan sayımız da böyle bir emeğin ürünü. Bu sayımızda mümkün olduğu kadar daha fazla haber ve yorumlara yer vermeye çalıştık. Yine Nisan sayımızda çocuklar ve büyükler için de ödüllü bulmacamız yer almakta.
Zevkle çözeceğinizi umuyorum.

Herkese kalp krizsiz, krizsiz bir tatil dilerim.

Sağlıcakla kalın...Editör Prof. Dr. med. Ali Erdoğan    Tarih 06 Eylül 2014, 19:55

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Editör'den HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Erken teşhis hayat kurtarır! Ambulans uçaklar yurtdışına da uçuyor Birinci Yaşlılık Şurası yapıldı Hindistan'da sahte içki: 150 ölü
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland
Tel : +49 +(0) 177 86 133 52